İslam dininin amacı nedir

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,196
1,314
112
Makalenin Amacı: İslam Dininin Amacının Açıklanması

İnsanoğlunun hayatına anlam katmak ve insanların doğru yolu bulmalarına yardımcı olmak için İslam dininin ortaya çıktığını söylemek mümkündür. İslam dininin amacı, Allah'ın varlığını ve birliğini kabul etmek, Allah'ın emirlerine uymak, Allah'ın kitaplarına ve peygamberlerine itaat etmek, Müslümanların zoraki ya da kendiliğinden bütün insanlar için daha iyi bir yaşam sürmelerini sağlamak ve insanların Allah'ın sevgisine kavuşmalarına yardımcı olmaktır.

Allah'ın Birliği

Allah'ın birliği, İslam dininin temel taşıdır. İslam dininin amacı, Müslümanları Allah'ın varlığına ve birliğine inandırmaktır. Allah'ın birliği olarak bilinen tek tanrıya inanmak ve Allah'ın birliğine bağlı kalmak, İslam dininin temel prensiplerinden birisidir. Bu prensip, Allah'ın insanlar üzerindeki egemenliğinin kabul edilmesi ve insanların tüm hayatlarını O'nun sevgisine kavuşmalarını sağlamak için sürekli O'nun emirlerine uymalarını gerektirmektedir.

Allah'ın Kitaplarına ve Peygamberlerine İtaat Etme

İslam dininin en önemli amacı, Allah'ın kitaplarını ve peygamberlerini kabul etmektir. Kur'an ve hadisler, İslam dininin temel kaynaklarıdır. Müslümanların Allah'ın kitaplarına ve peygamberlerine itaat etmeleri, İslam dinine bağlılıklarının göstergesidir. Allah'a olan itaat, Müslümanların O'na yaklaşmalarını sağlamaktadır. Bu itaat, Müslümanların Allah'ın rahmetine kavuşmalarının en önemli göstergesidir.

Müslümanların Zoraki veya Kendiliğinden Daha İyi Bir Yaşam Sürmelerini Sağlamak

Müslümanların zoraki ya da kendiliğinden daha iyi bir yaşam sürmelerini sağlamak da İslam dininin amacıdır. İslam dininin gerektirdiği gibi Müslümanlar iyi insanlar olmalı ve diğer insanlara karşı adil olmalıdır. İslam dininin gerektirdiği gibi Müslümanlar, dürüst olmalı, hayır işlemeli ve yardımsever olmalıdır. Müslümanlar ayrıca, zalime karşı öfkeli olmamalı ve herhangi bir insanı aşağılamamalıdır.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü