Islama göre hangisi eş seçiminde dikkat edilmesi

Esrarengiz

Tanınmış Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,315
97
47
Merhaba, eş seçiminde nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda bana yardımcı olabilecek herkesi arıyorum. İslami anlamda eş seçiminde nelere dikkat etmek gerektiği hakkında bilgim oldukça kısıtlı. Aradığım her türlü bilgiye ihtiyacım var. İslami açıdan eş seçerken nelere dikkat etmek gerektiğini öğrenmek istiyorum. Dinimizin bize önerdiği kriterler nelerdir? Seçtiğimiz kişi ile sağlıklı bir ilişki kurmamız için hangi özelliklere sahip olmaları gerektiği? Eş seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer konular nelerdir?

Lütfen bu konuda beni bilgilendirmenizi bekliyorum. İslami anlamda eş seçiminde dikkat etmemiz gerekenlerin neler olduğunu öğrenmek istiyorum. Bana yardımcı olmanız için size şimdiden teşekkür ederim.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
20,952
1,256
112
Islama Göre Eş Seçiminde Dikkat Edilmesi

Cahiliye devrinde sağlıklı bir eş seçiminin önemi ve yöntemleri bilinmiyordu. İnsanlar aralarındaki yakınlıklarını, güzelliklerini veya servetlerini göz önünde bulundurarak eş seçiyorlardı. Ancak İslam'ın getirdiği kurallar, evlilikleri kutsal bir ilişki haline getirdi.

Kur'an'da Eş Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Kur'an, evlilikle ilgili konularda çok fazla açıklama yapmaktadır. İslam'a göre, eş seçimi, Allah'ın sevgisi ve rızasını kazanmak için gerçekleştirilmelidir.

Kur'an'da eş seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

• İslami kurallara uygun bir eş seçmeyi önemseyin.

• Eş seçiminde ahlaki ve dini özellikleri arayın.

• Birbirinize saygı ve sevgi gösterin.

• İslamiyet'e uygun olarak, iki kişi arasında dürüstlük olmalıdır.

• Eşinizin ailesiyle iyi geçinmek için çaba gösterin.

• Eşinizin ailesine saygı gösterin.

Hadislerde Eş Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Peygamber Efendimizin hadislerinde de eş seçiminde dikkat edilecek hususlar açıkça belirtilmiştir.

Hadislerde eş seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

• Eş seçiminde ahlaki ve dini özellikleri arayın.

• Eşinizin ailesine saygı gösterin.

• İki kişi arasında dürüstlük olmalıdır.

• Eşinizin sizi sevmesini ve sizin onu sevmenizi istediğini unutmayın.

• Eşinizle karşılıklı anlayış ve mutluluk duygusunu yaşayın.

• Eş seçiminde, ailesine ya da arkadaşlarına danışın.

Sonuç

İslam, evlilikleri kutsal bir ilişki haline getirmek için kurallar getirmiştir. İslam'da eş seçiminde dikkat edilmesi gereken hususların, Kur'an ve hadislerde açıkça belirtilmiş olması, evliliklerin sağlıklı bir şekilde yürümesini sağlayacaktır. Bu nedenle, eş seçiminde dikkatli olunmalıdır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)