Kaç çeşit cıvata vardır?

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Cıvata, genellikle iki parçayı bir arada tutmak veya bir yüzeyi sıkıştırmak için kullanılan bir bağlantı elemanıdır. İhtiyaca göre farklı ölçü ve boyutlarda üretilirler. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus, doğru cıvata boyutunu ve çeşidini seçmektir. İşte farklı çeşitlerde cıvatalar:

1. Altıgen Başlı Cıvata: En yaygın kullanılan cıvata türüdür. Başlığı altıgen şekildedir ve bir anahtar kullanılarak sıkılıp gevşetilir.

2. Kare Başlı Cıvata: Başlığı kare şeklindedir ve ağırlık taşıma işlerinde sıkça kullanılır.

3. Yuvarlak Başlı Cıvata: Başlığı yuvarlak şekildedir ve genellikle mobilya imalatında kullanılır.

4. Kontra Cıvata: Altıgen başlı bir cıvata ve yassı bir kafa ile birleştirilmiştir. İki yüzeyi sıkıştırmak için kullanılır.

5. Göz Cıvata: Uçları yuvarlak ve biri göz şeklinde olan bir cıvata türüdür. Genellikle çelik halat bağlamada kullanılır.

6. Flanşlı Cıvata: Altıgen başlı bir cıvata ve birbirine bağlanacak parçaların her birindeki bir flanstan oluşur. Flanş, bağlantı yüzeyine tutunarak bağlantıyı güçlendirir.

7. Tekne Cıvatası: Başlığı tekne şeklinde ve kavislidir. Genellikle ahşap bağlantılarda kullanılır.

8. T-Cıvata: Başlığı T şeklinde ve alt kısmı dişlidir. Genellikle profil bağlantılarında kullanılır.

9. Makine Cıvatası: Çapı daha küçük ve uzun olan bir cıvata türüdür. Genellikle makine parçalarını birleştirmede kullanılır.

Bu farklı cıvata türleri, kullanım alanlarına göre farklı ebat ve boyutlarda üretilir. Hangi cıvatanın kullanılacağı seçilirken, yüzeylerin kalınlığı, bağlama gücü, dayanıklılık ve diğer faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü