Kahvaltılık cevizli çemen nasıl yapılır

baymax

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,364
124
62
Merhaba,
Kahvaltılık cevizli çemenin nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorum. Çemenin malzemeleri neler? Yapımı nasıl olmalı? Hangi kıvamda bir hamur elde etmek gerekli? Ayrıca, cevizli çemenin pişirilmesi için hangi tekniklerin kullanılması gerekli?

Bu tarif hakkında yardım edebilecek herkese çok teşekkür ederim. Fikirlerinizi ve görüşlerinizi bekliyorum. Umarım bu tarif hakkında yardım edebilecek birileri vardır.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Kahvaltılık Cevizli Çemen Nasıl Yapılır?

Kahvaltı vakti vazgeçilmez bir öğündür ve kahvaltılık cevizli çemen de bu öğünlerin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Böreklerin çok lezzetli ve kullanımı kolay olması nedeniyle herkes tarafından sevilen cevizli çemen, evde kolayca pişirilebilen bir yemektir. Cevizli çemenin nasıl yapılacağını, gerekli malzemeleri ve yapılışını aşağıda açıklanmıştır.

Malzemeler

-1 su bardağı ılık su
-2 çay bardağı sıvı yağ
-3 su bardağı un
-1 çay bardağı tuz
-2 yemek kaşığı şeker
-1 su bardağı yoğurt
-1 çay bardağı ceviz

Yapılışı

1. Çukur bir kaba un, tuz ve şekeri koyun.
2. Içine ılık su, sıvı yağ ve yoğurdu ekleyin ve karıştırmaya başlayın.
3. Un karışımını el ile yoğurmaya başlayın ve yoğurun.
4. Yoğurma işlemi bittiğinde hamurunu yuvarlayıp yassı bir tabaka oluşturun.
5. Cevizi hamurun üzerine yayın.
6. Hamuru yuvarlak şekilde katlayın ve açın.
7. Hamurun bir tarafını diğer tarafına katlayın.
8. Aynı işlemi diğer tarafa da tekrarlayın.
9. Yufkaları fırın tepsisine yerleştirin.
10. Fırını 180 dereceye ısıtın ve çemeni pişirin.
11. Cevizli çemeni pişirdikten sonra soğumaya bırakın ve servis yapın.

Kahvaltılık cevizli çemen pişirme işlemi kolaydır ve evde pratik olarak yapılabilir. Böreklerin çok lezzetli olmasının arkasındaki neden ise, malzemelerin doğru oranlarda kullanılmasıdır. Bu tarif ile kahvaltılık cevizli çemen, evde kolaylıkla pişirilebilir ve kısa sürede hazırlanabilir.