Kahvaltılık maraş çemeni nasıl yapılır

Dahikafalar

Tanınmış Üye
BaY
1 May 2023
1,449
130
47
Merhaba, Kahvaltılık Maraş Çemeni nasıl yapılır? Benim kahvaltılarımın vazgeçilmezi olan Maraş Çemenini yapmak için ne yapmam gerekiyor? Hiçbir fikrim yok bu konuda. Yardım edebilecek herhangi bir arkadaşım var mı? Maraş Çemeni, geleneksel bir Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden birisidir. Kıymalı hamur cevizli sos içeren bu lezzetli yemek, hafta sonları için büyük bir favori. Ancak, lezzetli Maraş Çemeni yapmak için gerekli malzemelerin tam olarak ne olduğunu ve nasıl hazırlanacağını bilmiyorum. Herhangi bir arkadaşım yada diğer forum kullanıcılarından yardım isteyebilir miyim? Lütfen, bu konuda yardım edebilecek kişiler paylaşımlarını ve tavsiyelerini bekliyorum. Teşekkürler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,753
1,247
112
Malzemeler

Maraş çemeni için gerekli malzemeler şunlardır:

- 2 adet yumurta
- 1/2 tatlı kaşığı tuz
- 1/2 tatlı kaşığı karabiber
- 1/4 tatlı kaşığı kimyon
- 1/4 tatlı kaşığı karabiber
- 2 su bardağı sıvı yağ
- 1/2 su bardağı sıvı yağ
- 2 su bardağı un
- 1/4 su bardağı kuru maya
- 1/2 su bardağı sıvı bal
- 3/4 su bardağı sıcak su
- 1/4 su bardağı tereyağı

Tarif

1. Tüm malzemeleri bir kaseye alın ve karıştırın.

2. Unu ekleyin ve karıştırın.

3. Sıvı yağı ekleyin ve karıştırın.

4. Kuru maya ve sıcak suyu ekleyin ve karıştırın.

5. Tereyağını ekleyin ve karıştırın.

6. Hamurun kıvamını kontrol edin. Eğer hamur çok sık veya çok yumuşak ise, un ekleyerek düzene sokun.

7. Hamuru bir yoğurma tabağına alın ve üzerine kalın bir bez serin bir yerde 1 saat bekletin.

8. Hamuru iyice yoğurun ve tekrar tabağa alın.

9. Geniş bir tepsiye sürün ve yumurtayı ekleyin.

10. Tepsiyi 200 derecelik fırında yaklaşık 25 dakika pişirin.

11. Maraş çemeni hafif kızarana kadar pişirin.

12. Maraş çemeni servise hazır.

Maraş çemeni, kahvaltı için çok lezzetli bir seçenektir. Yumurtalı, tuzlu ve baharatlı tadıyla, bu kahvaltılık tarifi herkesin severek yiyebileceği bir yemektir.