Karar verme mekanizması ne demek

JovenopheSophi

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,290
112
0
Antalya
Merhaba,
Karar verme mekanizmasının ne anlama geldiğini merak ediyorum. Bir süre önce bu konu hakkında araştırma yaptım ama net bir sonuca ulaşamadım. Bir karar verme mekanizması nasıl çalışır ve bu mekanizma hakkında neler bilmek gereklidir? Bu konuda deneyimlerinizi paylaşıp yardımınızı bekliyorum. Çok teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Karar Verme Mekanizması Nedir?

Karar verme mekanizması, bir karar almak için gerekli olan tüm adımların ve ölçütlerin bütününü ifade eder. Bu mekanizma, insanların veya diğer canlıların, çevresel etmenleri, kaynakları, müdahaleleri ve beklentileri göz önünde bulundurarak üretilen kararların yapısını tanımlar. Karar verme mekanizması, karar alma sürecini anlamak ve kontrol etmek için kullanılan bir araçtır. Karar verme mekanizması, aşağıdakileri içerebilir:

Karar alma kuralları – karar almak için gerekli olan kanunlar, yönetmelikler, politikalar ve prosedürleri içerir.

Veri toplama ve analizi – veri toplama ve analizi, karar verme süreci için gerekli olan verileri toplayıp analiz etmeyi içerir.

Karar alma stratejileri – karar alma stratejileri, karar almak için gerekli olan kriterleri ve stratejileri içerir.

Karar alma süreci – karar alma süreci, karar alma kuralları, veri toplama ve analizi ve karar alma stratejileri üzerine kurulmuştur.

Karar alma ölçütleri – karar alma ölçütleri, karar alma sürecinde uygulanacak ölçütleri içerir.

Karar verme mekanizması, karar almak için gerekli olan tüm verileri toplayıp analiz etmek, karar alma sürecini yönetmek ve karar alma ölçütlerini belirlemek için kullanılır. Bu mekanizma, karar almak için gerekli olan her şeyi içererek karar verme sürecini kontrol altında tutar.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)