Kas ve kemik ağrıları için hangi doktora gidilir

Gecko

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,414
147
62
Merhaba, son zamanlarda bacaklarımda ve sırtımda kas ve kemik ağrıları yaşıyorum. Doktorların tespit ettiği bir hastalık yok ama ağrıların hafiflemesi için ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Hangi doktora gidip ağrılarım hakkında konuşmalıyım? Lütfen yardım edin.

Ağrılarınızın nedeni her ne olursa olsun, bunun için profesyonel bir tıbbi yardım almanız önerilir. Çoğu zaman, kas ve kemik ağrılarının nedeni mekanik hasarlar veya diğer nedenlerdir, bu nedenleri belirlemek için bir doktor tarafından muayene olmalısınız. Bir ortopedist, fizik tedavi uzmanı veya rehabilitasyon uzmanı gibi doktorlara başvurmanız önerilir.

Ortopedistler, gelişimsel veya doğuştan kalıtsal anormallikler, kas ve eklem yaralanmaları veya kronik kas ve eklem rahatsızlıkları gibi kas ve kemik hastalıklarını tedavi eder. Bir ortopedist, kas ve kemik sisteminizdeki sorunları tespit etmek için muayene yapacak ve gerekli önlemler alacaktır.

Fizik tedavi uzmanları, kas ve eklem ağrılarını tedavi etmek için çeşitli egzersizler, masaj ve diğer tedavi yöntemleri kullanır. Fizik tedavi uzmanınız, kas ve eklem ağrılarının nedenini belirlemek için çeşitli testler yapabilir. Tedavinin etkinliğini artırmak için özel egzersizler önerebilir.

Rehabilitasyon uzmanları, kas ve kemik sisteminde meydana gelen hastalıkların tedavisinde uzmanlaşmıştır. Rehabilitasyon uzmanı, kas ve eklem ağrılarının nedenlerini belirlemek için çeşitli testler yapabilir ve bunların tedavisi için herhangi bir yöntemi önerebilir.

Kas ve kemik ağrılarınız hakkında uzman bir doktordan yardım almanız önerilir. Doktorunuz, ağrılarınızın nedenini belirlemek için gerekli testleri yapacak ve gerekli tedavi yöntemlerini önerecektir.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Kas ve Kemik Ağrıları İçin Doktora Gitmek Ne Zaman Gereklidir?

Birçok insan kas ve kemik ağrılarında doktora gitmeyi göz ardı edebilir, ancak farkında olmadan kötü bir karar almış olurlar. Ağrıların nedeni ne olursa olsun, ağrıların tıbbi olarak değerlendirilmesi gerekir. Çünkü ağrı, vücudun fizyolojik ya da patolojik bir duruma işaret eder. Eğer ağrı kronik hale gelirse, kötü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, kas ve kemik ağrıları için doktora gitmek ne zaman gereklidir?

Kas ve Kemik Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Kas ve kemik ağrılarının nedenleri çok çeşitlidir. Ağrının nedeni, vücutta meydana gelen fizyolojik veya patolojik değişiklikler olabilir. Kas ağrısı, üzerinde çok fazla baskı yaratan veya sürekli hareketlerin ardından meydana gelen yorgunluktan kaynaklanabilir. Kemik ağrıları ise, kemik hastalıkları, sürekli hareketler ya da yaşlanma sonucu oluşan kemik zayıflığından kaynaklanabilir.

Kas ve Kemik Ağrıları İçin Doktora Gitmek Ne Zaman Gereklidir?

Kas ve kemik ağrılarının nedenleri çok çeşitlidir. Bu yüzden, doktorunuzun ağrının nedenini saptamak için gerekli testleri yapması gerekir. Bu nedenle, ağrınız iki haftadan uzun sürerse, doktorunuza danışmalısınız. Aynı zamanda, ağrının şiddeti giderek artarsa, doktorunuza başvurmalısınız. Ayrıca, ağrınızın sürekli olarak tekrarlanması da doktora gitmeniz gerektiğinin bir işaretidir.

Hangi Doktora Gitmeliyim?

Kas ve kemik ağrılarının nedeni ne olursa olsun, ilk olarak bir cerrahi doktora gidilmelidir. Cerrahi doktor, ağrının nedenini ve tedavisini saptayacaktır. Ayrıca, cerrahi doktor ağrının nedeninin fizyolojik veya patolojik bir duruma işaret edip etmediğini de saptayacaktır. Buna göre, tedavi değiştirilebilir. Eğer ağrının nedeni fizyolojikse, bir fizyoterapist veya bir rehabilitasyon uzmanına gidilebilir. Patolojik bir durum ise, ilaç tedavisi uygulanır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)