Kimler organ Bağışlayamaz

GaddarKerim

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,308
131
2
Merhaba, organ bağışı hakkında bilgi almak istiyorum. Kimler organ bağışlayamayacağını öğrenmek istiyorum. Hangi durumlarda organ bağışı yapılamayacağını öğrenmek istiyorum. Organ bağışı konusunda bilgim yetersiz olduğu için, organ bağışının hukuki, fizyolojik ve etik aspektleri hakkında ne biliyorsanız lütfen paylaşın. Aynı zamanda, oran bağışı konusunda bilinmesi gereken önemli noktalar hakkında da fikirlerinizi duymak istiyorum. Lütfen yardımınızı esirgemeyin. Çok teşekkürler.

• Like
Reactions: Pervin

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,493
1,159
112
Kimler Organ Bağışlayamaz?

Organ bağışının hayat kurtarmasına ve insanların hayat kalitesini arttırmasına yardımcı olmasına rağmen, organ bağışı yapmayı düşünen birçok kişinin ölümden önceki kararının doğru olduğunu bilmek önemlidir. Organ bağışının çoğu zaman ölümden sonra sağlanıyor olmasına rağmen, herkes organ bağışı yapamaz. Aşağıdaki kişiler organ bağışı yapamazlar:

Kişinin Yaşı: Organ bağışı yapacak kişinin yaşı 18'den büyük olmalıdır.

Kronik Hastalıklar: Organlarını bağışlamak isteyen kişinin kronik bir hastalığının olmaması gerekir. Enfeksiyon hastalıkları, böbrek yetmezliği ve diyabet gibi kronik hastalıkları olan kişiler organ bağışı yapamazlar.

Çoklu Organ Bağışı: Bir kişinin birden fazla organ bağışlaması çok nadir durumlarda mümkündür. Organ bağışı yapmak isteyen kişinin sağlık durumu çok güçlü olmalıdır.

Alkol ve Uyuşturucu Kullanımı: Organ bağışı yapmayı düşünen kişinin alkol ve uyuşturucu kullanımının olmaması gerekir.

Kan Grubu: Organ bağışı yapacak kişinin kan grubu önemlidir. Bazı kişilerin organ bağışı yapmalarına izin verilmez çünkü sadece belirli kan gruplarından organ bağışı alınabilir.

Organ bağışı, birçok insanın hayatını kurtarmak için kullanılan karşılıklı bir bağıştır. Organ bağışı yapmayı düşünüyorsanız, size karşılık olacak kişinin sağlık durumunu ve uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Sağlık durumunuza uygun olmayan bir kişiye organ bağışı yapmak, kendinizi ve diğer insanları tehlikeye atmanıza neden olabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)