Sovyetler Birliği başkanları kimlerdir

AltoClef

Yeni Üye
BaYaN
7 Nis 2023
1,314
84
2
Merhaba,

Sovyetler Birliği'nin başkanlarının kimler olduğunu öğrenmek istiyorum. Bu konuda yardıma ihtiyacım var. Bu konuyla ilgili bilgilerimin çok kısıtlı olduğunu düşünüyorum. Bilginizi paylaşır mısınız? Sovyetler Birliği'nde bulunan başkanların kimler olduğunu öğrenmek istiyorum.
 

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
19,625
1,247
112
Sovyetler Birliği Başkanları Kimlerdir?

Sovyetler Birliği, 1922 ile 1991 arasında var olan özel bir devlet olarak bilinir. Bu devletin tarihine bakıldığında, bu süre zarfında Sovyetler Birliği'nin başkanlarının kimler olduğu konusu ortaya çıkar. Sovyetler Birliği'nin başkanları, topraklarının ve nüfusunun büyüklüğünden dolayı dünya çapında önemli liderler olmuştur. Aşağıdaki paragraf, Sovyetler Birliği'nin başkanlarının kimler olduğunu ve bu liderlerin kısa özetlerini sunmaktadır.

Vladimir Lenin
Sovyetler Birliği'nin ilk başkanı Vladimir Lenin, 1917'de önceki Rusya Devleti'nin ayrılmasıyla kurulmuştur. Lenin, Sovyetler Birliği'nin başına geçerek komünizmin kuruluşu ve Sovyetler Birliği'nin sosyalizmin uygulanmasını sağlamıştır.

Iosif Stalin
Vladimir Lenin'in ölümünden sonra Iosif Stalin, Sovyetler Birliği'nin ikinci başkanı olarak atanmıştır. Stalin, Sovyetler Birliği'ni bir komünist ülke olarak kuran ve uygulayan kişi olarak bilinir.

Nikita Khrushchev
Stalin'in ölümünden sonra Nikita Khrushchev, Sovyetler Birliği'nin üçüncü başkanı olarak görev yapmıştır. Khrushchev, Stalin'in politikalarını değiştirmiş, fakat hala Sovyetler Birliği'ni bir komünist ülke olarak korumuştur.

Leonid Brezhnev
Nikita Khrushchev'in istifasından sonra Leonid Brezhnev, Sovyetler Birliği'nin dördüncü başkanı olarak görev yapmıştır. Brezhnev, Sovyetler Birliği'nde çok sıkı bir komünizm politikasını uygulamıştır.

Yuri Andropov
Leonid Brezhnev'in ölümünden sonra Yuri Andropov, Sovyetler Birliği'nin beşinci başkanı olarak görev yapmıştır. Andropov, Brezhnev'in politikalarını sürdürmüş, fakat aynı zamanda Sovyetler Birliği'ni daha fazla modernize etmeye çalışmıştır.

Konstantin Chernenko
Yuri Andropov'un ölümünden sonra Konstantin Chernenko, Sovyetler Birliği'nin altıncı başkanı olarak görev yapmıştır. Chernenko, Brezhnev'in politikalarını sürdüren bir liderdi ve kısa bir süre görev yaptı.

Mikhail Gorbachev
Konstantin Chernenko'nun ölümünden sonra Mikhail Gorbachev, Sovyetler Birliği'nin yedinci ve son başkanı olarak görev yapmıştır. Gorbachev, hükümetin modernizasyonuna öncülük etmiş ve Sovyetler Birliği'ni çökerten çok sayıda reformu hayata geçirmiştir.
 

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Sovyetler Birliği, 1922 yılında Moskova'da imzalanan Sözleşme ile kurulan, 15 devletin oluşturduğu bir ülke idi. Sovyetler Birliği'nin başkanları, Lenin, Stalin, Krusçov, Bresnev, Andropov, Cernenko ve Gorbaçov olmuştur.

Lenin (Vladimir İlyiç Ulianov) 1917 yılından 1923 yılına kadar Sovyetler Birliği'nin başkanı olarak iktidardaydı. O, Bolşevik Devrim'in lideri ve Sovyetler Birliği'nin kurucusu olarak tarihe geçti. Lenin, Sovyetler Birliği'nin ilk başkanı olarak, Sovyetler Birliği'nin sosyalist ekonomik, siyasi ve kültürel alandaki yeni sistemine öncülük etti.

Stalin (Josef Visarionoviç Djugasvili) 1923 yılından 1953 yılına kadar Sovyetler Birliği'nin başkanı olarak önemli roller oynadı. Stalin, Sovyetler Birliği'nin ikinci başkanı olarak, Lenin'in düşüncelerini sürdürüp geliştirdi. Stalin, Sovyetler Birliği'ni iktisadi ve siyasi alanda büyük bir güç haline getirdi.

Krusçov (Nikita Sergeeviç Krusçov) 1953 yılından 1964 yılına kadar Sovyetler Birliği'nin başkanı olarak iktidardaydı. Krusçov, Sovyetler Birliği'nin üçüncü başkanı olarak, Stalin'in yönetimini değiştirmeyi ve Sovyetler Birliği'ni liberalize etmeyi başardı. Krusçov, Sovyetler Birliği'nin dış politikasında önemli değişiklikler yaptı ve ABD ile ilişkileri normalleştirdi.

Bresnev (Leonid Ilıç Bresnev) 1964 yılından 1982 yılına kadar Sovyetler Birliği'nin başkanı olarak önemli roller oynadı. Bresnev, Sovyetler Birliği'nin dördüncü başkanı olarak, Krusçov'un liberalizasyonu durdurdu ve Sovyetler Birliği'ni sıkı bir şekilde kontrol altında tuttu. Ayrıca, dış politikada da sert bir tutum sergiledi.

Andropov (Yuri Vladimiroviç Andropov) 1982 yılından 1984 yılına kadar Sovyetler Birliği'nin başkanı olarak iktidardaydı. Andropov, Sovyetler Birliği'nin beşinci başkanı olarak, Bresnev'in yönetimini sürdürdü. Andropov, Sovyetler Birliği'nin iç politikasında daha sıkı bir tutum sergiledi ve ABD ile ilişkileri bozmaya çalıştı.

Cernenko (Konstantin Ustinoviç Cernenko) 1984 yılından 1985 yılına kadar Sovyetler Birliği'nin başkanı olarak iktidardaydı. Cernenko, Sovyetler Birliği'nin altıncı başkanı olarak, Andropov'un yönetimini sürdürdü. Cernenko, Sovyet
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü