Kip ve şahıs eki almış fiillere çekimli fiil nedir

GaddarKerim

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,308
131
2
Merhaba,
Ben yeni bir şeyler öğrenmeye çalışırken, kip ve şahıs eki almış fiillere çekimli fiil nedir? sorusunu soruyorum. Bilgilerinizi paylaşabileceğinizi umuyorum.

Kip ve şahıs eki almış fiiller, cümlede belirli bir biçimde ve belirli bir dil kurallarına göre kullanılan fiillerdir. Bu fiiller, çekimli fiiller olarak adlandırılır ve çekimli fiillere çekimli fiil eki alırlar. Örneğin, "Yazmak" fiili gelecek zamanın çekimli fiili olan "yazacağız" şekline dönüşür. Kip ve şahıs eki almış fiiller, büyük ölçüde İngilizce konuşan ülkelerde kullanılan fiillerdir.

Bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Bana, kip ve şahıs eki almış fiillere çekimli fiiller hakkında bilgi verebilir misiniz? Konuyla ilgili yöntemler, örnekler ve daha fazlasını öğrenmek istiyorum. Yardımınızdan ötürü çok teşekkür ederim.

• Love
Reactions: Halide

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Kip ve Şahıs Eki Almış Fiillere Çekimli Fiil Nedir?

Kip ve şahıs eki almış fiillere çekimli fiil, bir fiilin kip ve şahıs eki alarak oluşturulan bütünüyle farklı bir fiil biçimidir. Kip ve şahıs eki almış fiiller, önceden belli olan fiillerle karşılaştırıldıklarında daha belirsizdir ve kimi zaman anlamını da değiştirebilirler. Bu biçim, çoğunlukla İngilizce dilinde kullanılır ve bazı İspanyolca ve İtalyanca fiillerin de kullanımına dayanır.

Kip ve Şahıs Eki Almış Fiillerin Özellikleri

Kip ve şahıs eki almış fiiller, çoğunlukla bir fiile kip veya şahıs eki alarak oluşturulur. Örneğin, İngilizce cümlelerde, fiil "yürümek" olsun. Buna "yürüyorum", "yürüyorsun" veya "yürüyecek" gibi kip ve şahıs eki almış fiiller eklenebilir. Bu fiiller, önceden belli olan fiillere kıyasla daha belirsizdir ve kip veya şahıs eki alındığında anlamını da değiştirebilir.

Kip ve Şahıs Eki Almış Fiillerin Kullanımı

Kip ve şahıs eki almış fiillerin kullanımı, İngilizce gibi dillerde oldukça yaygındır. Özellikle sözcüklerin cümledeki anlamını ve çekimli fiilin kullanımını değiştirecek şekilde kullanılır. İngilizce dışındaki dillerde de bu biçim kullanılır, ancak bu dillerin çoğunda kip ve şahıs ekleri kullanımı çok farklıdır. Örneğin, İspanyolca ve İtalyanca gibi dillerde, kip ve şahıs ekleri sadece belirli fiillere kullanılır.

Kip ve Şahıs Eki Almış Fiillere Çekimli Fiil Nasıl Bulunur?

Kip ve şahıs eki almış fiillere çekimli fiil, çoğunlukla bir fiilin kip veya şahıs eki alınarak oluşturulan bütünüyle farklı bir fiil biçimidir. Bu biçim, çoğunlukla İngilizce dilinde kullanılır ve bazı İspanyolca ve İtalyanca fiillerin de kullanımına dayanır. Çekimli fiil, özne veya yardımcı fiil ile bir araya geldiğinde oluşturulur. Örneğin, İngilizcede "yürüyorum" cümlesinde, "yürü" fiilinin "yürüyorum" biçimine dönüştürülmesi çekimli fiili oluşturur.