Kokusuz çemen nasıl yapılır

ProtonGiant

Tanınmış Üye
BaY
14 Ara 2020
1,411
115
62
Merhaba,

Kokusuz çemen nasıl yapılır? sorusuna cevap arıyorum. Yaklaşık bir ay önce uygulamaya çalıştığım kokusuz çemen tarifi çok iyi olmamış ve pişirme işlemi çok uzun sürmüştü. Her ne kadar çemenlerin çok hafif kokusu olsa da, kokusuz çemen yapmak istiyorum. Pişirme süresini kısaltabilecek, kokudan arındırılmış çemen tarifi arıyorum. İster ince kıymalı, ister köfteli, kokusuz çemen tariflerinin ne olduğunu ve nasıl yapıldığını bilenlerden yardım istiyorum. Lütfen, deneyimli olanların önerileri ve ipuçlarını paylaşmalarını rica ediyorum.

Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,779
1,256
112
Kokusuz Çemen Nasıl Yapılır?

Kokusuz çemen, hava ve hava durumuna bağlı olarak birkaç gün içinde bitkisel yağların ve reçinelerin etkisiyle kokuya bürünebildiği için günlük yaşamda özellikle popüler bir üründür. Yapımı çok kolaydır ve bu konuda uzman olmaya gerek yoktur. Aşağıdaki basit adımları izleyerek, evinizde kokusuz çemen yapabilirsiniz.

Malzemeler

* 2 su bardağı kurutulmuş çemen tohumu
* 2 su bardağı çiğ tereyağı
* 1 su bardağı bal
* 1 bardak sirke
* 1 yemek kaşığı tuz

Yapılışı

1. İlk olarak, çemen tohumlarını sıcak suda ıslatın ve birkaç saat bekletin.

2. Tereyağını, balı, sirkeyi ve tuzu küçük bir tencereye alın. Ortalama olarak 5-7 dakika kadar karıştırın ve çemen tohumlarını ekleyin.

3. Çemen tohumlarının tamamen kaplanmasını sağlayın ve karışımı ezerek yumuşak bir kıvama getirin.

4. Kıvamı elde edene kadar karışımın üzerini kapalı tutarak ortalama olarak 10 dakika kadar kaynatın.

5. Kaynamaya başladıktan sonra, ocaktan alın ve bir tabağa boşaltın.

6. Çemen tohumlarının kokusu ortadan kalkana kadar, tabağın üzerini örtün ve soğumasını bekleyin.

7. Son olarak, kokusuz çemeni servis yapın ve tadını çıkarın.

Kokusuz çemen, her ziyarette çok popüler olacak ve misafirlerinizi etkileyecek lezzetli ve kolay bir seçenektir. Ek olarak, evinizin iç kısmına da güzel bir koku sağlayacaktır.