Kore Savaşı neden cikti

CATA

Tanınmış Üye
BaY
7 Kas 2020
1,406
126
62
Merhaba,

Kore Savaşı neden başladığını merak ediyorum. Savaşın arkasındaki sebep ve nedenleri öğrenmek istiyorum. Savaşın ne zamana kadar sürdüğünü ve etkilerini de öğrenmek istiyorum.

Kore Savaşı 1910'da Japonya tarafından işgal edilmişti. Daha sonra 1945'te Japonya, ABD, İngiltere ve Sovyetler Birliği tarafından paylaşılmıştı. ABD ve İngiltere, Güney Kore'yi kontrol ederken, Sovyetler Birliği Kuzey Kore'yi kontrol etmeye başladı. Kuzey Kore, 1949'da komünist bir rejim kurdu ve 1950'de Güney Kore'ye saldırmaya başladı. ABD ve İngiltere Güney Kore'yi korumak için savaşa girdiler.

Savaş iki yıl sürdü ve çok sayıda insan hayatını kaybetti. Savaşın sonunda, Kore Yarımadası ABD, İngiltere ve Sovyetler Birliği tarafından paylaşıldı.

Bununla ilgili size yardımcı olabilecek herhangi bir forum üyesi var mı? Kore Savaşı hakkında daha fazla bilgi ve bilgi edinebilmek için gerekli kaynaklar neler? Yardımınız için teşekkürler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,772
1,247
112
Kore Savaşı Neden Cikti?

Kore Savaşı (1950-1953) kısa süren ama şiddetli bir savaştı. Savaş, Güney Kore'nin kuzey tarafından Sovyet destekli bir saldırıya maruz kalmasıyla başladı. Savaş, Kim Il Sung liderliğindeki Kuzey Kore'nin Güney Kore'yi işgali niyetiyle Güney Kore'nin kendini savunma girişimi olarak başladı. Kore Savaşı, Sovyet ve ABD arasındaki bir dizi küresel çatışmanın sonucu olarak ortaya çıktı.

Savaşın Özü

Kore Savaşı, Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki kısa süreli ama şiddetli bir savaştı. Savaşın başlangıcı, Güney Kore topraklarının işgali olarak Kuzey Kore tarafından 25 Haziran 1950'de gerçekleşti. Savaş, Güney Kore'nin kuzey tarafından işgal edilmesiyle başladı. Savaş, Kim Il Sung liderliğindeki Kuzey Kore'nin Güney Kore'yi işgali niyetiyle Güney Kore'nin kendini savunma girişimi olarak başladı. Sovyetler Birliği ve ABD arasındaki küresel çatışmaların arka planındaki Kore Savaşı, Kore Yarımadası'nın bölünmesinden sonra ortaya çıktı. Kim Il Sung tarafından kurulan Kuzey Kore liderliği, Güney Kore'yi işgal etmek isteyen ve Sovyet desteğine güvenen bir ülkeydi. Güney Kore'ye karşı başlatılan saldırı, ABD'nin Kuzey Kore'yi durdurmak için Güney Kore'ye yardım etme kararının önünü açtı. ABD, Kore Savaşı'na müdahale etmek için Güney Kore'de askeri bir temsilci gönderdi.

Kore Savaşı'nın Arka Planı

Kore Savaşı, küresel çatışmaların arka planında ortaya çıktı. Savaşın arka planında, bir tarafta Sovyetler Birliği'nin komünist görüşlerini destekleyen ve diğer tarafta ABD'nin savunucusu olan Batı dünyasının çatışması vardı. İki kutuplu dünya savaşı sona erdikten sonra, iki kutuplu dünyaya karşı olan küresel çatışma Kuzey ve Güney Kore arasında yeni bir çatışmaya dönüştü. Savaşın arka planında, Kuzey Kore'nin Sovyet desteğine sahip olan komünist bir ülke olması ve Güney Kore'nin ABD desteğine sahip olan bir demokratik ülke olması vardı.

Sonuç

Kore Savaşı, Güney ve Kuzey Kore arasındaki kısa süreli ama şiddetli bir savaştı. Savaşın arka planında, Sovyetler Birliği ve ABD arasındaki küresel çatışmalar vardı. Savaş, Kim Il Sung liderliğindeki Kuzey Kore'nin Güney Kore'yi işgali niyetiyle Güney Kore'nin kendini savunma girişimi olarak başladı. Savaş, ABD'nin Kuzey Kore'yi durdurmak için Güney Kore'ye yardım etme kararının önünü açtı. Savaş, Kuzey Kore tarafından Güney Kore topraklarının işgaliyle başladı. Kore Savaşı, küresel çatışmaların arka planında ortaya çıktı.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü