Krize neden olan faktörler

poam

Üye
BaYaN
26 May 2023
1,293
121
17
Merhaba!
Ben krizlerin nedenlerini öğrenmek istiyorum. Krizlerin nedenleri ve faktörleri hakkında olabildiğince fazla bilgi edinebilir miyim?

Krizlerin nedenleri konusunda kafa karışıklığı yaşıyorum. Örneğin, ekonomik krizlerin nedenleri nelerdir? Piyasaların yetersiz denetimi, kötü politikaların uygulanması, kötü vergi politikalarının uygulanması ve diğer faktörler nelerdir?

Aynı zamanda, uluslararası krizlerin nedenleri nelerdir? Siyasi ve toplumsal krizler neden oluştur?

Bilgi paylaşımı için çok teşekkürler. İlginiz için çok minnettarım.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Krize Neden Olan Faktörler

Krizler, ekonomi ve finansal piyasalar üzerinde oldukça etkili olan ve toplumu ve ekonomiyi olumsuz olarak etkileyen gerçek olaylardır. Krizlerin meydana gelmesindeki en önemli etkenler çoğunlukla finansal kaynakların kısıtlanması, düşük tüketim, düşük üretim, kredi kurallarının aşırı uygulanması, borçlanma riskleri, vergi artışları, uluslararası ticaretin kısıtlanması ve çevresel etkenlerdir.

Finansal Kaynakların Kısıtlanması: Finansal kaynakların kısıtlanması, krizlerin başlangıcı için temel bir neden olarak kabul edilir. Bu, kamu ve özel kuruluşların, bütçe dengesini koruma amacıyla borçları veya borçlanma giderlerini azaltmak için harcama ve tasarruf kısıtlamalarına yönelik çabalarının sonucu olarak ortaya çıkar.

Düşük Tüketim: Krizlerin başka bir nedeni de, tüketimin, kişisel harcamalarda veya üretimde azalmasıdır. Bu durum, üretim ve tüketimin düşmesiyle birlikte, kamu ve özel sektördeki işletmelerin karlılığını ve istihdamını olumsuz etkiler.

Kredi Kurallarının Aşırı Uygulanması: Finansal kurallar ve düzenlemelerin aşırı uygulanması da krizlerin meydana gelmesinde etkilidir. Kredi kurallarının aşırı uygulanması, borçlanma risklerinin artmasına ve özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere olan kredi erişiminin kısıtlanmasına yol açar.

Borçlanma Riskleri: Borçlanma riskleri, krizlerin başka bir nedeni olarak kabul edilir. Özellikle büyük şirketler, borçlanma faiz oranlarının artmasından veya borçlanma kurallarının aşırı uygulanmasından etkilenerek krizleri tetikleyebilir.

Vergi Artışları: Vergi artışları, krizlerin nedenleri arasında da yer almaktadır. Vergi artışları, üretim maliyetlerinin artmasına ve böylece üretimin kısıtlanmasına neden olabilir.

Uluslararası Ticaretin Kısıtlanması: Uluslararası ticaretin kısıtlanması, ülkelerin farklı ürünleri satın alma veya satma arasındaki ticari farklılıkların aşırı uygulanmasıyla da krizlerin tetiklenmesine neden olabilir.

Çevresel Etkenler: Çevresel etkenler de krizlerin gerçekleşmesinde önemli rol oynar. Çevresel değişimler, üretim ve tüketimin kısıtlanmasına, çevresel kirlilik veya yok olma gibi çevresel problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)