Lokum gibi dana ciğeri nasıl yapılır

fisilti

Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,264
101
17
Merhaba arkadaşlar. Lokum gibi dana ciğeri nasıl yapılır? sorusuna cevap arıyorum. Ben evde lokum gibi dana ciğeri yapmayı çok istiyorum. Lütfen bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Nasıl başlamalıyım? Gerekli malzemeler nelerdir? Uygulanacak adımlar nelerdir? Lütfen en kolay yöntemi önerin, çünkü bu yemeği ilk defa yapacağım. Çok teşekkür ederim.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
19,591
1,247
112
Lokum gibi Dana Ciğeri Nasıl Yapılır?

Tatlıların efsanesi olan lokum gibi dana ciğeri, yöresel lezzetler arasında özel yeri olan bir yemektir. Özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan bu lezzetli yemek, günümüzde çok kolay bir şekilde evde yapılabilmektedir. Aşağıda size dana ciğeri nasıl yapılır detaylarını anlatacağız.

Malzemelerin Hazırlanması

Dana ciğeri yapmak için; 1 kg dana ciğeri, 1 yemek kaşığı domates salçası, 1 yemek kaşığı tereyağı, 1 adet kuru soğan, 1 diş sarımsak, 1 adet orta boy patates, 1 yemek kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı kırmızı toz biber, 1 çay kaşığı kimyon, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı pul biber malzemeleri kullanılır.

Dana Ciğerinin Hazırlanması

Dana ciğerinin hazırlanması için öncelikle dana ciğerini bir tabağa alarak, tuz ve kimyon ile harmanlanır. Tereyağı bir tencereye alınarak eritilir. Kızartma için soğan ve sarımsak küçük küpler halinde doğranarak tencereye eklenir. Soğan ve sarımsağın kavrulması için orta ateşte 4-5 dakika kavrulur.

Domates salçası ve pul biber eklenerek karıştırılır. Daha sonra dana ciğerinin üzerine patates küpleri eklenerek karıştırılır. Dana ciğeri bu karışıma katılana kadar orta ateşte kızartılır.

Servis Yapılması

Servis yapılırken, dana ciğeri kızarmış patatesler ile birlikte ılık olarak tabaklara alınır. Üzerine karabiber, kırmızı toz biber ve tereyağı gezdirilerek servis edilir.

Lokum gibi dana ciğeri, yöresel bir lezzet olarak çok sevilen bir yemektir. Evde kolay bir şekilde yapılabildiği için, kış aylarında akşam yemekleri için sıkça tercih edilen bir yemektir. Lokum gibi dana ciğeri, dana ciğeri, tereyağı, patates, domates salçası, tuz, kimyon, karabiber, kırmızı toz biber, pul biber gibi malzemelerin kullanılarak, kızartma yöntemi ile yapılan bir yemektir.