Madde başı nasıl yazılır TDK

Esrarengiz

Tanınmış Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,315
97
47
Merhaba, TDK hakkında madde başı nasıl yazılır sorusunu açmak istiyorum. Yazarken madde başının nasıl olması gerektiğini öğrenmek istiyorum. Çok kafamda karışık olan konu hakkında yardım edebilecek var mı? Yazarken nelere dikkat etmem gerekiyor? Madde başıyla ilgili örnekler verebilir misiniz? Lütfen, TDK madde başı hakkında açıklayıcı bilgiler verin. Teşekkürler.

RüyaAvı

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
24
1
0
Madde Başı Yazımı TDK'da

Madde başı yazımı, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından belirlenmiş bazı kurallara ve kalıplara göre yazıma konusudur. Bu kurallar, Türkçe'nin doğru ve anlaşılır bir şekilde kullanılmasını sağlamak için kullanılır. Madde başı yazımında, TDK'nın belirlediği kalıplar dikkate alınarak, anlaşılır ve okunaklı bir metin oluşturulması amaçlanır.

Madde Başı Yazımının Önemi

Madde başı yazımı, okuyucuya anlaşılır ve kolay okunan bir metin sunmak için çok önemlidir. Madde başı, okuyucuya metnin içeriğini kolayca anlamasına ve konuya kolayca hakim olmasına yardımcı olur. Metnin içeriğini anlamak için, madde başlarının doğru ve anlaşılır yazılması oldukça önemlidir.

TDK Madde Başı Yazım Kuralları

TDK tarafından belirlenen madde başı yazım kuralları şunlardır:

1. Madde başı, cümleyi tamamlayacak şekilde kısa ve öz olmalıdır.

2. Madde başında kullanılan kelimeler, göz kararı olmayacak şekilde büyük harflerle yazılmalıdır.

3. Madde başında kullanılan kelimeler, TDK sözlüğünde bulunan kelimeler olmalıdır.

4. Madde başında kullanılan kelimeler, çoğul ve tekil şekilde yazılmalıdır.

5. Madde başında kullanılan kelimeler, aynı anlamda olmalıdır.

Madde Başı Yazımının Örnekleri

Aşağıdaki örnekler, TDK tarafından belirlenen madde başı yazım kurallarına uygun olarak yazılmıştır:

1. YAZARLARIN YETENEKLERİ
2. KÜLTÜRÜN ÖNEMİ
3. OKUMA ALIŞKANLIKLARI
4. KİTAPLARIN GÜCÜ
5.