Marka ismi belirlerken nelere dikkat etmek gerekir

Bilgin

Tanınmış Üye
BaY
18 Eki 2020
1,379
148
62
Merhaba, yeni marka kurmak üzereyim ve marka ismi belirlerken nelere dikkat etmem gerektiğini merak ediyorum. Markanın amacını, hedef kitlesini, kurumsal kimliğini ve kullanılacak ortamı dikkate alarak ne gibi özelliklerin dikkate alınması gerektiği hakkında içgörülerinizi öğrenmek istiyorum. Özellikle markanın ne ifade ettiği, sözcüklerin benim için anlamı ve hedef kitleye ulaşmada ne kadar yardımcı olabileceği gibi konularda yardım edebilir misiniz? Marka ismi belirlerken içerik, kurumsal kimlik ve kullanılacak ortama dair en uygun özellikleri dikkate almanın ne tür ipuçları vereceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Ayrıca, marka ismi belirlerken kullanılan tüm sözcüklerin anlamının ne olacağının da kontrol edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun için ne tür ipuçlarınız olabilir? Marka ismi belirlerken diğerlerinden farklı olmak ya da hatırlanır olmak için ne tür özelliklere dikkat etmek gerektiği hakkında düşünceleriniz nelerdir? Yardımlarınız için teşekkür ederim.
 

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
18,982
1,343
112
Marka İsmini Belirlerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Marka ismi belirlerken, müşterilerinizin markanıza olan karşılıklarını etkileyecek önemli bir faktördür. Doğru marka ismi seçimi, özgünlük, markanıza özgü anlamlar ve hatırlanırlık sağlamak için çok önemlidir. Marka ismi seçerken, aşağıdaki noktalara dikkat etmek gerekir:

Kısa ve öz: Markanızın ürünleri ve hizmetleri hakkında kısa ve öz bir şekilde anlatılabilmelidir. Kısa bir marka ismi, kolayca hatırlanıp telaffuz edilmesini kolaylaştırır. Uzun marka isimleri zor telaffuz edilir ve unutulma riski bulunur.

Tekil ve benzersiz: Markanız için benzersiz bir isim arayın. Yalnızca internet arama motorlarında arama yapmak yeterli değildir. Toplumun dili, kültürü ve ürünlerinizi anlatan benzersiz bir isim arayın.

Anlam: Markanız için bir anlamı olan bir isim arayın. İnsanların markanızı hatırlamasına ve tanımlamasına yardımcı olacak bir anlamlı isim arayın.

Kolay telaffuz edilir: Marka isminizin kolay bir şekilde telaffuz edilebilmesi çok önemlidir. Yabancı bir dilden gelen isimlerin yanlış telaffuz edilme ihtimali oldukça yüksektir.

Güvenilirlik: Markanızın güvenilirliğini arttırmak için marka isminizin güvenilir bir hava verecek şekilde seçilmesi gerekir.

Uyumlu: Markanızın reklam ve pazarlama faaliyetlerinizle uyumlu olmasına dikkat edin. Markanızın amacını ifade eden ve müşterilerinizin sizi anlamalarını kolaylaştıracak bir isim arayın.

Uygunluk: Yerel düzenlemeler ve mevzuat kurallarına uygun bir isim arayın.

Kolay aranır: Marka isminizi arama motorlarına girmek kolay olmalıdır. İnsanların size ulaşmak için arama motorlarını kullanmasını sağlayacak bir isim arayın.

Marka isminizi seçerken, çevrenizden destek almanız ve farklı fikirler almanız da önemlidir. Markanızın imajını etkileyecek doğru marka ismi seçimi, başarınızın anahtarıdır.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü