Mavi diploma Avrupa'da geçerli mi?

AkilliKafa

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,299
40
47
Avrupa'da Mavi Diploma'nın Geçerliliği Hakkında Makale

Giriş
Mavi diploma, denizcilik alanında eğitim alan kişilere verilen bir diplomadır. Bu diploma, sahiplerine denizcilik mesleğinde çalışma izni verir. Peki Avrupa ülkelerinde mavi diploma ne kadar geçerlidir? Bu makalede Avrupa'da mavi diplomanın geçerliliği konusuna detaylı olarak değineceğim.

Avrupa Birliği Ülkelerinde Geçerlilik
AB üyesi ülkelerde mavi diploma genellikle geçerliliğini korur. Diplomanın sahibi AB üyesi ülkede bulunan ticaret filolarında ve deniz taşımacılığı sektöründe çalışma iznine sahiptir. Ancak bazı uyum süreçlerinden geçmesi gerekebilir. Örneğin diplomanın dil sorunu yaşanmaması için çeviri belgesi istenebilir.

AB dışındaki Örnek Ülkeler
- Norveç'te mavi diploma geçerlidir.

- İsviçre'de mavi diploma geçerlilik kazanmak için İsviçre makamlarından Onay Belgesi alınması gerekir.

- İzlanda'da Türk mavi diploması üzerine İzlanda Denizcilik Kurumu tarafından bir Onay Belgesi düzenlenmesi şarttır.

- Birleşik Krallık'ta AB mavi diplomaları genellikle geçerlidir. Ancak Brexit'in etkisi belirsizdir.

Sonuç
Genel olarak Avrupa'da mavi diploma sahiplerinin çalışma izni almada sıkıntı yaşamayacağını söyleyebiliriz. Bazı küçük uyum ve onay süreçlerinden geçirilmesi gerekebilir. AB üyesi ülkelerde geçerlilik daha kolay sağlanmaktadır. Brexit'in sonuçları Birleşik Krallık için belirsizlik oluşturmaktadır.

Umuyorum makale Avrupa'da mavi diploma konusundaki genel bakışı anlatabilmiştir. Konu hakkında ek bir açıklamaya ihtiyacınız olursa lütfen sorunuzu belirtin.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü