Mevlana Halid-i Bağdadi Biyografisi

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,991
1,345
112
Mevlana Halid-i Bağdadi, Türk halk kahramanlarından biridir. 1884 yılında Bağdat'ta doğmuştur. Babası, Şeyh Hamza adında bir alimdir ve Mevlevi tarikatına mensuptur. Bu nedenle, Mevlana Halid-i Bağdadi de çocukluğundan itibaren tarikat eğitimi almaya başlamıştır.
Mevlana Halid-i Bağdadi, genç yaşta dini eğitimini tamamladıktan sonra Bağdat'ta bir camide imam olarak görev yapmaya başladı. Fakat daha sonra, Osmanlı İmparatorluğu'nda başlayan I. Dünya Savaşı nedeniyle, Mevlevi tarikatının lideri olan babası ve ailesiyle birlikte Bağdat'tan ayrılmak zorunda kaldı.
Mevlana Halid-i Bağdadi ve ailesi, İstanbul'a yerleşti. İstanbul'da, Mevlevi tarikatının önemli bir merkezi olan Galata Mevlevihanesi'nde görev aldı. Burada, tasavvuf eğitimi veren bir okulun müdürü oldu ve pek çok öğrenci yetiştirdi.
Mevlana Halid-i Bağdadi'nin halk kahramanı olarak tanınmasının nedeni, Türk Kurtuluş Savaşı sırasında yaptığı fedakarlıklardır. O dönemde, İstanbul'da bulunan İngiliz ve Fransız askerleri, Türk halkına zulüm etmekteydi. Mevlevi tarikatının lideri olan Mevlevi Halid-i Rumi ile birlikte, Türk halkını korumak için bir direniş örgütü kurdu.
Mevlana Halid-i Bağdadi ve Mevlevi Halid-i Rumi, örgütleriyle birlikte İstanbul sokaklarında gece nöbetleri tuttu ve halkı korumak için ellerinden geleni yaptı. Bu fedakarlıkları nedeniyle, Türk halkı tarafından büyük bir saygı gördü.
Mevlana Halid-i Bağdadi, 1920 yılında İstanbul'da vefat etti. Ancak onun hikayesi, Türk halkı tarafından hala büyük bir saygıyla anılmaktadır. Kendisi, Türk halkının özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinde verdiği önemli bir mücadeleci olarak hatırlanmaktadır.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü