Milletvekili ne kadar maaş alıyor

AspiriN

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,448
110
62
Merhaba,

Milletvekili ne kadar maaş alıyor? sorusunu bir cevap bulmak için buradayım. Bu konuda yardım edebilecek herkesin fikrini ve bilgisini çok takdir ediyorum.

Türkiye'de milletvekilleri kanunla belirlenmiş bir miktarda maaş almaktadır. Türkiye'de milletvekili maaşının ücreti her yıl değişmektedir. 2019 yılında milletvekili maaşı 8,847.13 TL'dir. Ayrıca milletvekilleri, ödenekler, görev ücretleri ve diğer maaşları da almaktadır.

Maaşlarının dışında milletvekilleri, belirli ödenekler, görev ücretleri ve diğer maaşlar almaktadırlar. Bunların miktarı, milletvekillerinin ne kadar süreyle milletvekili olarak görev yaptıklarına ve hak ettikleri ödemelere bağlıdır.

Bu konuda deneyimli olan veya milletvekili ücretleri hakkında bilgi sahibi olan kişilerden fikir almak istiyorum. Bu konuda herhangi bir görüşleriniz, önerileriniz veya sorularınız varsa lütfen bana ulaşın. Çok teşekkür ederim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,530
1,159
112
Milletvekili Ne Kadar Maaş Alıyor?

Milletvekili maaşları ülkelerin siyasi sistemlerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Türkiye'de milletvekili maaşları, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) 1 Eylül 2018 tarihinden itibaren geçerli olan Milletvekili Maaşları Kanunu'na göre belirlenmiştir.

Türkiye'de Milletvekillerinin Maaşı Ne Kadar?

Türkiye'de milletvekillerinin maaşları, 10.000 TL'ye kadar olan maaşların vergisiz tutulmasına izin verilen 10.000 TL üzerinden belirlenmiştir. Ayrıca, milletvekilleri, ücretlerinin %25'ine kadar olan ek ücretlerde alabilmektedir. Ayrıca, milletvekillerinin her ay için, maaşının %50'sine kadar olan ek ücretlerden yararlanma hakları vardır.

Milletvekillerinin Diğer Maaş Hakları Nelerdir?

Milletvekilleri ayrıca, milletvekili maaşının %50'sine kadar olan aylık ödeneklerden, giderlerinin karşılanması veya görevlerinin yerine getirilmesi için kullanılan ödeneklerden de yararlanabilmektedir. Milletvekilleri, TBMM tarafından verilen ve ücretin %50'sini geçmeyen diğer ödemelerden de yararlanabilmektedir.

Milletvekilleri Ne Kadar Prim Alıyor?

Milletvekilleri, milletvekili maaşının %50'sine kadar olan aylık primlerden de yararlanabilmektedir. Yıllık primler, milletvekillerinin maaşlarının %50'sine kadar olan tutarlardan verilmektedir.

Sonuç

Türkiye'de milletvekilleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Milletvekili Maaşları Kanunu'na göre belirlenmiş olan maaşlarının 10.000 TL üzerinden ödenen vergisiz tutulan maaşlarından yararlanabilmektedir. Ayrıca milletvekilleri, milletvekili maaşının %50'sine kadar olan ek ücretlerden, ödeneklerden ve primlerden de yararlanabilmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)