Öğrenilmiş çaresizlik nedir eğitim psikolojisi

subuti

Üye
BaY
7 May 2023
1,354
117
17
Merhaba,

Eğitim psikolojisi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum ve Öğrenilmiş Çaresizlik hakkında bilgi edinmek için buraya geldim. Öğrenilmiş çaresizlik nedir? Ne gibi özellikleri vardır ve bunun eğitim psikolojisi üzerindeki etkisi nedir? Eğitim psikolojisi alanında uzman olan ve bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen kişiler olarak, bu konu hakkında yardım istiyoruz. Lütfen, bu konuyla ilgili açıklayıcı ve ayrıntılı bilgiler verin. Ayrıca, Öğrenilmiş Çaresizlik hakkında bilgi edinmek için hangi kaynaklardan yararlanmam gerektiğini de belirtebilir misiniz? Teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,345
1,315
112
Öğrenilmiş Çaresizlik Nedir Eğitim Psikolojisi?

Öğrenilmiş çaresizlik, insanların aşırı derecede ümitsiz ve çaresiz bir duruma düşmesidir. Bir öğrencinin öğrenme sonuçlarını, kişisel başarısını veya sınıf çalışmasının sonuçlarını değerlendirirken öğrenilmiş çaresizlik ortaya çıkabilir. Öğrenilmiş çaresizlik, eğitim psikolojisi alanında incelenmiş ve araştırılmış bir konudur. Bu makalede, öğrenilmiş çaresizliğin tanımı, özellikleri ve önlenmesi hakkında kısa bir tartışma sunulacaktır.

Tanım

Öğrenilmiş çaresizlik, bir insanın ümitsizlik ve çaresizlik hissetmesi durumudur. Bu, özellikle öğrenme sonuçlarını değerlendirirken ortaya çıkan bir durumdur. Öğrenilmiş çaresizlik, insanların kendilerine güvenlerinin azalması, motivasyonlarının kaybolması ve başarısızlıklarının kök salmasıyla sonuçlanır.

Özellikleri

Öğrenilmiş çaresizlik, birçok kişinin ümitsizlik ve çaresizlik hissetmesine neden olur. Bazı kişiler, öğrenme sonuçlarını değerlendirirken özgüvenlerini yitirir ve ümitsizliğe düşerler. Ayrıca, öğrenilmiş çaresizlik, insanların kendileri için mücadele etmelerini ve üstesinden gelmeye çalışmalarını engelleyebilir.

Önlenmesi

Öğrenilmiş çaresizliğin önlenmesi için, öğrencilere özgüven kazandırılmalıdır. Öğrencilerin başarılarının desteklenmesi ve öğrencilerin kendilerini değerli hissetmeleri için öğretmenlerin öğrencilere pozitif geri bildirimlerde bulunması önemlidir. Ayrıca, öğrencilerin başarısının desteklenmesi için öğretmenler, öğrencilere özgüvenin önemini anlatmalıdır. Öğrenciler, çalışma yöntemleri veya öğrenme teknikleri konusunda destek almalıdır. Böylelikle, öğrenciler öğrenme sürecini başarıyla tamamlayabilir ve öğrenilmiş çaresizliğin önüne geçebilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)