Öğrenilmiş çaresizlik nedir felsefe

Dahikafalar

Tanınmış Üye
BaY
1 May 2023
1,449
130
47
Merhaba, ben öğrenilmiş çaresizliğin felsefi terimini anlamak için yardıma ihtiyacım var. Öğrenilmiş çaresizlik nedir ve ne anlama geliyor? Bu konu hakkında yardım almak için buradayım ve bu konu hakkında bilgi sahibi olanların görüşlerini öğrenmek istiyorum. Bu konu hakkında ne düşündüklerini ve öğrenilmiş çaresizliğin felsefi anlamını konuşmaktan memnun olacaktım. Lütfen, bu konuda yardımcı olmamı sağlayacak herhangi bir bilgi paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,299
1,159
112
Öğrenilmiş Çaresizlik Nedir?

Öğrenilmiş çaresizlik, insanın psikolojik olarak öğrendiği ve devamlı olarak yaşadığı bir durumdur. Bu durum, insanın karşılaştığı olumsuzluklar karşısında çözüm yolu bulamamaktan kaynaklanan bir psikolojik durumudur. Öğrenilmiş çaresizlik, insanın bir çözüme ulaşamama hissi, buna dayanarak yaşadığı ümitsizlik, çaresizlik ve üzüntü gibi duyguları beraberinde getirir.

Öğrenilmiş Çaresizlik Felsefe Açısından Ne Anlama Gelir?

Felsefe açısından bakıldığında, öğrenilmiş çaresizlik, insanın yaşamına ve yaşam tarzına dair kabulleri ve çözümleri üzerine düşünmeyi içerir. Felsefeye göre, öğrenilmiş çaresizlik, insanın yaşamına ve yaşam tarzına dair kabullerinin olumsuzluklarla baş etme yeteneğini geliştirme oranının düşük olmasından kaynaklanır. Yani, olumsuzluklarla baş etme yeteneğinin yeterli olmadığı durumlarda, insan çaresizlik hissi duyar.

Öğrenilmiş Çaresizlik Neden Oluşur?

Öğrenilmiş çaresizlik, insanların yaşamında yaşadıkları olumsuzluklar karşısında, çözüm yolu bulamamalarından kaynaklanır. Olumsuzluklar, başarısızlıklar, üzüntüler, kaygılar, korkular, öfke, kıskançlık gibi duyguların yaşanmasına neden olur. Öğrenilmiş çaresizlik, yaşanan olumsuzluklar karşısında çözüm yolu bulamamaktan kaynaklanan bir psikolojik durumdur. Öğrenilmiş çaresizliği oluşturan faktörler arasında, çevresel faktörler, öznel faktörler, toplumsal faktörler, kültürel faktörler ve kişisel faktörler yer almaktadır.

Öğrenilmiş Çaresizliğin Tedavi Yöntemleri Nedir?

Öğrenilmiş çaresizliğin tedavi yöntemleri arasında, olumsuz düşüncelerin değiştirilmesi, duygusal destek, sosyal destek, davranışsal terapi, psikolojik terapi ve ilaç tedavisi yer almaktadır. Bunların yanı sıra, çevresel etkenlerin de değiştirilmesi, olumlu düşüncelerin geliştirilmesi, kişisel bakım ve mücadele etme yeteneğinin geliştirilmesi de öğrenilmiş çaresizliğin tedavisi açısından önemlidir.

Sonuç

Öğrenilmiş çaresizlik, insanın yaşamına ve yaşam tarzına dair kabullerinin olumsuzluklarla baş etme yeteneğinin düşük olmasından kaynaklanan bir psikolojik durumdur. Öğrenilmiş çaresizliğin tedavi yöntemleri arasında, olumsuz düşüncelerin değiştirilmesi, duygusal destek, sosyal destek, davranışsal terapi, psikolojik terapi ve ilaç tedavisi yer almaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)