Okul Müdürü Ders Programını Istediği Gibi Yapabilir Mi

ProtonGiant

Tanınmış Üye
BaY
14 Ara 2020
1,411
115
62
Merhaba arkadaşlar,

Okul Müdürü ders programını istediği gibi yapabilir mi? Bu konuda biraz belirsizlik yaşıyorum ve okul müdürünün ders programını nasıl belirlediğini merak ediyorum. Acaba okul müdürü ders saatlerini ve ders içeriklerini kendi isteği doğrultusunda değiştirebilir mi, yoksa belirli kurallar ve prosedürler mi geçerlidir? Eğer bu konuda bilgi sahibi olan veya fikri olan birileri varsa, lütfen benimle paylaşabilir mi? Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
20,075
1,256
112
Okul Müdürü Ders Programını İstediği Gibi Yapabilir Mi?

Okul müdürlerinin ders programını belirleme yetkisi ve sınırları hakkında merak edilen bir konudur. İşte bu konuyla ilgili detaylı açıklamalar:

Okul Müdürünün Yetki ve Sorumlulukları

Okul müdürleri, okulun genel yönetiminden sorumlu olan kişilerdir. Müdürler, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yürütülmesi, disiplin, personel yönetimi ve okulun genel işleyişi gibi konularda yetkilidirler. Ancak, ders programının oluşturulması ve değiştirilmesi konusunda da belirli bir yetkiye sahiptirler.

Ders Programının Oluşturulması ve Değiştirilmesi

Okul müdürleri, ders programının oluşturulması ve değiştirilmesinde genellikle öğretmenler kuruluyla birlikte hareket ederler. Ders programı, öğrencilerin eğitim hakkını gözeterek, öğretim programına uygun şekilde hazırlanmalıdır. Müdürler, öğretmenler kuruluyla istişare ederek ders programını belirlerler.

Eğitim Bakanlığı Talimatları ve Yönergeler

Okul müdürleri, ders programını oluştururken Eğitim Bakanlığı'nın talimatlarına ve yönergelerine uymak zorundadır. Bakanlık, ders programlarının içeriği, saatleri ve diğer detaylarıyla ilgili belirli standartları belirler. Okul müdürleri, bu standartlara uygun bir şekilde ders programını oluşturmakla yükümlüdürler.

Öğretmenler Kurulu Kararları

Ders programı genellikle öğretmenler kurulunun ortak kararıyla belirlenir. Okul müdürü, öğretmenler kuruluyla yapılan toplantılarda ders programıyla ilgili görüş alışverişinde bulunur ve ortak bir karar alınmasını sağlar. Bu süreçte, öğretmenlerin görüşleri ve önerileri dikkate alınır.

Veli ve Öğrenci Görüşleri

Ders programının oluşturulması ve değiştirilmesinde veli ve öğrencilerin görüşleri de önemlidir. Okul müdürleri, veli ve öğrenci temsilcileriyle görüşmeler yaparak ders programının gereksinimlere uygun şekilde hazırlanmasını sağlarlar.

Ders Programının Revize Edilmesi

Ders programı, eğitim yılı içerisinde ihtiyaçlar doğrultusunda revize edilebilir. Okul müdürü, öğretmenler kurulu ve diğer ilgili paydaşlarla bir araya gelerek ders programındaki eksiklikleri veya ihtiyaçları belirler ve gerekli revizyonları yapar.

Sonuç ve SSS (Sık Sorulan Sorular)

1. Okul müdürü ders programını tek başına belirleyebilir mi?

Hayır, okul müdürleri genellikle öğretmenler kuruluyla birlikte ders programını belirlerler.

2. Okul müdürü ders programını oluştururken hangi faktörleri dikkate alır?

Okul müdürleri ders programını oluştururken öğretim programına uygunluk, öğrenci ihtiyaçları, öğretmenlerin görüşleri ve Eğitim Bakanlığı standartları gibi faktörleri dikkate alır.

3. Öğrenci ve velilerin ders programıyla ilgili görüşleri önemli midir?

Evet, öğrenci ve velilerin görüşleri ders programının oluşturulması ve revize edilmesinde önemlidir.

4. Ders programı nasıl revize edilir?

Ders programı, okul müdürü, öğretmenler kurulu ve di

ğer ilgili paydaşlarla yapılan toplantılarda ihtiyaçlar doğrultusunda revize edilir.

5. Okul müdürü ders programını değiştirmek istediğinde hangi süreçleri izler?

Okul müdürü, öncelikle öğretmenler kuruluyla bir araya gelir, ardından veli ve öğrenci temsilcilerinin görüşlerini alır ve son olarak Eğitim Bakanlığı talimatlarına uygun bir şekilde ders programını revize eder.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)