Orta Doğu Nasıl Yazılır TDK

PolyChromeyes

Aktif Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,301
135
27
Merhaba! Orta Doğu hakkında bilgi edinmek istiyorum ve TDK'nın ne diyeceğini merak ediyorum. Güncel Orta Doğu haritasının neye göre çizildiğini ve Orta Doğu'yu nasıl tanımlayacağımızı merak ediyorum. TDK'nın Orta Doğu için kullandığı terimler nelerdir? lütfen yardım edin, çünkü Orta Doğu hakkında biraz bilgi edinmek istiyorum.

MaviRüya

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
67
1
0
Orta Doğu Nasıl Yazılır TDK

Orta Doğu, özellikle Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından yazılışının kesin olarak konusunda çok fazla tartışma yaratmıştır. Bu tartışma, Türkiye'de kullanılan yazılışın farklı yazılışlarının karışmasından kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda, TDK tarafından kullanılan Orta Doğu yazılışının ne olduğu sorusuna cevap verilmesi gerekmektedir.

TDK'nın Orta Doğu Yazılışı

TDK'nin Orta Doğu yazılışı şu şekildedir: "Orta Doğu" olarak yazılır. Bu yazılışın Türkiye dışında kullanılan farklı yazılışları da mevcuttur. Örneğin, İngilizce yazılışı "Middle East" olarak yazılmaktadır. İtalyanca yazılışı "Medio Oriente" olarak yazılmaktadır.

Orta Doğu Yazılışının Sözlükteki Tanımı

TDK Sözlüğünde Orta Doğu'nun, "Kuzey Afrika, Orta ve Doğu Asya ülkelerinden oluşan bölge" olarak tanımlanmaktadır. Bölge, Arap Yarımadası, Güney Kafkasya, İran, Irak, İsrail, Ürdün, Lübnan, Suriye ve Türkiye ülkelerini içerir.

Sonuç

TDK tarafından kullanılan Orta Doğu yazılışının "Orta Doğu" olarak yazılması gerektiği anlaşılmaktadır. TDK Sözlüğünde, bölgenin Kuzey Afrika, Orta ve Doğu Asya ülkelerinden oluştuğu belirtilmektedir. Bu nedenle, Orta Doğu yazılışının TDK tarafından kullanılan standart olarak "Orta Doğu" olarak kullanılması gerekmektedir.