Osmanlı ABD yi ne zaman tanıdı

ProtonGiant

Tanınmış Üye
BaY
14 Ara 2020
1,411
115
62
Merhaba herkese!

Osmanlı İmparatorluğu ABD yi ne zaman tanıdı? Bu soru hakkında yardım istiyorum. Bu soruya cevap verebilecek olan herkesi takdirle karşılıyorum.

Osmanlı İmparatorluğu, ABD'yi 1791 yılında tanıdı. Osmanlı İmparatorluğu, ABD'yi ilk olarak 1791 yılında, ABD'nin Fransa ile olan diplomatik ilişkileri ile tanıdı. Osmanlı İmparatorluğu, ABD ile ilişkilerini geliştirmeye başladı ve 1820'li yıllarda ABD'nin konsoloslukları açmaya başladı. ABD ile olan diplomatik ilişkileri daha da güçlendi ve 1838 yılında ABD'nin İstanbul'da kurulan konsolosluğu, 1845'te İzmir'de kurulan konsolosluğu ile devam etti.

Bu konu hakkında yardım almak için herkese çok teşekkür ederim. Lütfen, Osmanlı İmparatorluğu ABD ile olan diplomatik ilişkileri hakkında bana daha fazla bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,345
1,315
112
Osmanlı ABD yi ne zaman tanıdı

Osmanlı İmparatorluğu, Amerika Birleşik Devletlerini 1791 yılında tanıdı. Ancak bu tanınma, ABD'nin 1783 yılında İngiltere ile imzaladığı Paris Barış Antlaşması ile gerçekleşti. Bu antlaşma ile İngiltere, ABD'yi tüm kıtalar üzerinde tek başına bir devlet olarak tanıdı. Osmanlı İmparatorluğu, bu antlaşmayı kabul etti ve ABD'yi kendi toprakları üzerinde tanıdı.

ABD'nin Osmanlı İmparatorluğu'nu ne zaman tanıdı?

ABD, Osmanlı İmparatorluğu'nu 1796 yılında tanıdı. ABD, kendi topraklarını tanımayı kabul eden Osmanlı İmparatorluğu'na karşılık olarak bu tanınmayı gerçekleştirdi. ABD ve Osmanlı İmparatorluğu arasında olan bu tanınma, İngiltere ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki antlaşmaya dayanıyordu.

Osmanlı İmparatorluğu ve ABD arasındaki ilişki

ABD ve Osmanlı İmparatorluğu arasındaki ilişki, ilk tanınmayla başladı. 1820 yılında ABD, Osmanlı İmparatorluğu'nun elçiliğini İstanbul'a gönderdi. Bu elçilik, 1845 yılına kadar açık kaldı. 1845 yılında, ABD'nin elçisi, Osmanlı İmparatorluğu'na bir nota gönderdi. Bu nota, ABD'nin Osmanlı İmparatorluğu'na karşı davranışını değiştirmek amacıyla yazılmıştı.

ABD ve Osmanlı İmparatorluğu arasındaki ilişkinin zorlukları

ABD ve Osmanlı İmparatorluğu arasındaki ilişkinin zorlukları, hem siyasi hem de iktisadi olmak üzere iki alanda ortaya çıktı. Birincisi, ABD, Osmanlı İmparatorluğu'nun iç işlerine karışmak istiyordu. İkincisi, ABD, Osmanlı İmparatorluğu'nun içerisindeki Müslümanların durumunu düzeltmek istiyordu. Bununla birlikte, ABD'den Osmanlı İmparatorluğu'na gelen kötü baskılar, ilişkinin zorluklarını arttırdı.

Osmanlı ABD ilişkileri sonucunda ne olmuştur?

Osmanlı İmparatorluğu ve ABD ilişkileri sonucunda, ABD, Osmanlı İmparatorluğu'nun topraklarına daha fazla müdahale etmeye başladı. 1878 yılına kadar, ABD, Osmanlı İmparatorluğu'nun topraklarının iç işlerine karışma hakkını kullanmaya devam etti. Son olarak, ABD, Osmanlı İmparatorluğu'nun topraklarının bölünmesine de karışmaya başladı.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)