Osmanlı Devleti'nde devlet memurları ve askerlerden oluşan yönetici kesime ne denir

poliyana

Yeni Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,296
132
2
İstanbul
Merhaba arkadaşlar,

Osmanlı Devleti'nde devlet memurları ve askerlerden oluşan bu yönetici kesime ne denir? Bu konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar beni bilgilendirebilirler mi?

Osmanlı Devleti zengin bir tarih ve kültürüne sahiptir ve bu devletin yönetiminde devlet memurları ve askerlerin önemli bir rolü vardı. Ancak bu konuda gerekli bilgilere sahip değilim ve bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlarımın yardımına ihtiyacım var. Osmanlı Devleti'nde devlet memurları ve askerlerden oluşan bu yönetici kesime ne denir? Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Bu konuda araştırma yaptım ama kesin bir cevap bulamadım.

Yardımınız için çok teşekkür ederim.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,828
1,256
112
Osmanlı Devleti'nde Devlet Memurları ve Askerlerden Oluşan Yönetici Kesime Ne Denir?

Osmanlı Devleti, 15. yüzyılda Osmanlı Hanedanı tarafından kurulan ve çok uzun süren bir imparatorluktu. Osmanlı Devleti'nde devlet memurları ve askerlerden oluşan yönetici kesime, "Devşirme Sistemi" olarak isimlendirilen bir yönetim sistemiyle yönetildi. Bu sistem, devletin çok kültürlü nüfusu arasından seçilen çocukların devlet hizmetine alınmasını öngörmüştü.

Devşirme Sisteminin Kökenleri ve Yönetsel Sistem

Devşirme Sistemi, Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan hemen sonra başlatılmıştı. Osmanlı Devleti, kendi halkının yetersizliğinden dolayı, devlet hizmetlerini yerine getirecek halklar arayışına girdi. Bu nedenle, devşirme sistemi, devletin her türlü görevi yerine getirecek yetenekli ve güvenilir kişileri aramak için kullanıldı. Devşirme sistemi, Osmanlı Devleti'nin çok kültürlü yönetim sistemini güvence altına almak için tasarlanmıştı.

Devşirme Sistemi Nasıl Çalışıyordu?

Devşirme Sistemi, devlet memurları ve askerlerin seçiminin, devletin güvenliğini sağlayacak nitelikte kişileri aramak için kullanılan bir sistemdi. Sistem, devletin her bölgesinden çocukların belirli aralıklarla seçilip, imparatorluk gençlik kolejlerinde eğitilmelerini öngörmüştü. Bu çocuklar, özellikle devletin tarihsel, kültürel ve sosyal sistemini öğrenmek için eğitilmişti. Eğitimlerinin ardından, bu çocukların yetenekleri göz önünde bulundurularak, devlet kadrolarına alınmalarına karar verilirdi.

Devşirme Sisteminin Sonuçları

Devşirme Sistemi, Osmanlı Devleti'nin kadrosunu oluşturmak için kullanılmıştı. Devşirme Sistemi, Osmanlı Devleti'nin yönetimsel yetkinliğini geliştirmiş ve devletin çok kültürlü nüfusunu güvence altına almıştı. Ancak, sistem zamanla başarısız olmuştu. Zaman içerisinde, yönetimsel yetkinliğin düşmesi ve insan kaynaklarının kötü kullanılması gibi etkenler, devşirme sisteminin başarısızlıklarının temel sebeplerini oluşturmuştu.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü