Osmanlı Devleti'nde emeklilik Sistemi ile ilgili açılan kurumun adı nedir

DiscoKrali

Aktif Üye
BaY
8 Nis 2023
1,296
106
27
Merhaba,
Osmanlı Devleti'nde emeklilik Sistemi ile ilgili açılan kurumun adını öğrenmek istiyorum. Bu kurum nereden öğrenilebilir, hangi kaynaklara bakılır? Osmanlı İmparatorluğu döneminde emeklilik hakkında nasıl bir sistem kullanılıyordu? Bu kuruma ait tarihsel bilgileri ve emeklilik sistemi hakkında ne gibi detayları öğrenebilirim? Lütfen bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımızdan yardım istiyorum.

Emeklilik sistemi hakkında bilgilerinizi lütfen paylaşırsanız çok sevinirim. Bu konuda detaylı bilgilere ulaşmamı sağlayacak kaynakları da bana önerebilir misiniz?

Teşekkürler.

• Like
Reactions: Peri

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Osmanlı Devleti'nde Emeklilik Sistemi ve Açılan Kurumun Adı Hakkında

Osmanlı devleti, çok eski bir tarihe dayanan bir imparatorluktur. Osmanlılar, askerî, siyasî, hukukî, sosyal ve ekonomik alanlardaki değişimleri sağlamak için birçok sistem kurmuşlardır.

Emeklilik sistemi, Osmanlı devletinin en önemli sosyal sistemlerinden biridir. Emeklilik sistemi çok eskilere dayanan geleneksel bir sistemdir ve Osmanlılar tarafından geliştirilmiştir. Bu sistem, asker ve personel çalıştıran devletlere çalışanların emekliliklerinden önce belirli ücretleri ödemek ve bunları emekliliklerinden sonra ödemek için kullanılır.

Emeklilik sistemi, Osmanlı devletinin kurumlarına kadar uzanmaktadır. Osmanlı'da emeklilik sistemine ilişkin olarak açılan bir kurumun adı "Emlâk-ı Hümâyûn"dur. Bu kurum, dönemin yönetiminde çalışan kişilerin emeklilikleri için tahsis edilen ekonomik kaynakların denetlenmesini sağlamak için kurulmuştur.

Emeklilik sistemi, Osmanlı devletinde çok önemli bir konu idi. Bu sistem, çalışanların emekliliklerinden önce ve sonra belirli ücretleri almalarını öngörmektedir. Emlâk-ı Hümâyûn, bu ücretleri vermek ve denetlemek için kurulmuştur.

Böylece, Osmanlı Devleti'nde emeklilik sistemi ile ilgili açılan kurumun adı "Emlâk-ı Hümâyûn"dur.

Anahtar Kelimeler: Osmanlı Devleti, Emeklilik Sistemi, Emlâk-ı Hümâyûn.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü