Osmanlı Devleti'nin 1 Dünya Savaşı başladığında ki tutumu nedir

meyveverenagac

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,259
112
0
Merhaba arkadaşlar, 1 Dünya Savaşı başladığında Osmanlı Devleti'nin tutumu nedir? diye merak ediyorum. Savaşın başlamasından önce Osmanlı Devleti'nin ne yapmış olduğu ve savaş başladıktan sonra ne gibi değişiklikler yaşadığını öğrenmek istiyorum. Birçok kaynaktan araştırdım ama net bir cevap bulamadım. İyi bilgileri olan arkadaşlarım, 1 Dünya Savaşı başladığında Osmanlı Devleti'nin hangi tutumu izlediği konusunda lütfen bilgi verebilsin mi? Paylaşacağınız her bilgi için çok teşekkür ederim.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Osmanlı Devleti'nin 1. Dünya Savaşı başladığında ki Tutumu Nedir?

Osmanlı Devleti 1. Dünya Savaşı başladığında çok farklı bir tutum sergiledi. İttifakların oluşturduğu savaşa, Osmanlı Devleti bağımsız bir devlet olarak katıldı. Bu anlamda başta İngiltere olmak üzere İtilaf Devletleri ile olan ilişkileri açısından Ortadoğu’nun iç savaşına katılmak istedi. İttifakların Osmanlı Devleti ile olan ilişkilerini iyileştirmek istedi. Fakat Osmanlı Devleti milletlerinin çıkarlarının korunmasının yanısıra, İttifak Devletlerinin çıkarlarını da korumanın önemli olduğunu düşündü.

Osmanlı Devleti'nin Savaşa Karar Vermesi

Osmanlı Devleti'nin savaşa karar vermesi, başta İngiltere olmak üzere İtilaf Devletleri ile olan ilişkilerini daha da güçlendirmesine neden olmuştur. Osmanlı Devleti, savaşa karar verdiğinde, İttifak Devletleri ile olan ilişkilerini geliştirmek ve savaşın sonunda İttifak Devletleri ile uzun vadeli bir anlaşma imzalamak istedi. Osmanlı Devleti'nin savaşa karar vermesi, İttifak Devletleri ile olan ilişkilerinin güçlenmesini sağladı.

Osmanlı Devleti'nin Savaş Sırasında Tutumu

Osmanlı Devleti, savaşın başlangıcından itibaren İttifak Devletleri ile olan ilişkilerini güçlendirmeyi amaçladı. Savaşın başlamasının ardından Osmanlı Devleti, İttifak Devletleri ile ortak hareket etti ve İttifak Devletleri'nin çıkarlarını korudu. Savaş sırasında Osmanlı Devleti, İttifak Devletleri ile olan ilişkilerini güçlendirmek ve İttifak Devletleri'nin çıkarlarını korumak için çaba gösterdi.

Osmanlı Devleti'nin Savaş Sonrası Tutumu

Osmanlı Devleti, savaş sonrasında İttifak Devletleri ile olan ilişkilerini geliştirmek için çaba gösterdi. Savaş sonrasında Osmanlı Devleti, İttifak Devletleri ile uzun vadeli bir anlaşma imzaladı. Anlaşma, Osmanlı Devleti'nin İtilaf Devletleri'nin çıkarlarını koruma konusunda söz vermesini içeriyordu.

Sonuç

Osmanlı Devleti, 1. Dünya Savaşı başladığında, İttifak Devletleri ile olan ilişkilerini güçlendirmek için çaba gösterdi. Osmanlı Devleti, savaş sırasında ve sonrasında İttifak Devletleri ile işbirliği yaptı ve İttifak Devletleri'nin çıkarlarını korudu. Bu nedenle, Osmanlı Devleti'nin 1. Dünya Savaşı başladığında ki tutumu, İttifak Devletleri ile olan ilişkilerini geliştirmek ve İttifak Devletleri'nin çıkarlarını korumaktı.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)