Osmanlı Hırvatistanı ne zaman kaybetti

meyveverenagac

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,259
112
0
Merhaba! Osmanlı Hırvatistanı ne zaman kaybetti? sorusunun cevabını merak ediyorum. Konu hakkında bilgi sahibi olanlar varsa, lütfen yardım edin.

Osmanlı İmparatorluğu, 1683 yılında Hırvatistan'ı kaybetti. Avusturyalılar, 1683'de Budin'deki seferin ardından Osmanlı hakimiyetini Hırvatistan'da sona erdirdi. 1699'da, Avusturya ve Osmanlı arasında Viyana Antlaşması imzalandı ve Hırvatistan, Osmanlı İmparatorluğu'ndan tamamen bağımsız olarak Avusturya'ya dahil edildi.

Osmanlı İmparatorluğu, 1683'te Hırvatistan'ı kaybetmesinin ardından, sınırlarının güneyinde kalan bölgelerde de güç kaybetmeye başladı. 1717'de, Osmanlı İmparatorluğu, Morea Eyaleti'nden de ayrıldı. Bununla birlikte, Osmanlı İmparatorluğu, başka toprakları da kaybetti ve sınırlarının güneyindeki bölgelere karşı kaybettiği gücü geri kazanmaya çalıştı.

Bu soru hakkında yardım alabileceğim başka kaynaklar var mı? Osmanlı İmparatorluğu'nun Hırvatistan'ı kaybetmesi ve sınırlarının güneyinde kalan topraklar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Bilgi ve kaynaklarınızı paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,422
1,315
112
Osmanlı Hırvatistanı Ne Zaman Kaybetti

Osmanlı İmparatorluğu, Hırvatistan'ı 1699'da kaybetti. Bu tarihte, Osmanlı İmparatorluğu, Avusturya İmparatorluğu ile İstanbul Savaşı'nı kaybetti ve böylece Hırvatistan'ın bağımsızlığını kazandı. Bu tarihten sonra, Osmanlı İmparatorluğu, Hırvatistan'ın kontrolünü kaybetti.

Osmanlı İmparatorluğu, Hırvatistan'ı kaybetme nedenleri

Osmanlı İmparatorluğu, Hırvatistan'ı kaybetme nedenleri arasında İstanbul Savaşı'nı kaybetmesi, Avusturya İmparatorluğu'nun büyük stratejik avantajını kullanması ve toprak kaybının yanı sıra diğer siyasi, ekonomik ve askeri nedenler vardı. İstanbul Savaşı'nı kaybetmesinin nedeni, Osmanlı İmparatorluğu'nun Avusturya İmparatorluğu'na karşı savaşa girerken hazırlıksız olmasıydı. Avusturya İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu'na karşı çok daha güçlü bir stratejik pozisyona sahipti ve bunu kullandı. Osmanlı İmparatorluğu'nun stratejik konumu, ekonomik kaynakları ve askeri gücü, Avusturya İmparatorluğu'na karşı savaşmak için yeterli değildi.

Hırvatistan'ın bağımsızlığının sonuçları

Hırvatistan'ın bağımsızlığının sonuçları, Avusturya İmparatorluğu'nun bölgede güçlenmesi ve Osmanlı İmparatorluğu'nun bölgeden çekilmesi şeklinde özetlenebilir. Bağımsızlık, Avusturya İmparatorluğu'nun bölge üzerinde etkisini arttırdı ve Osmanlı İmparatorluğu'nun bölgede daha az etkili olmasına yol açtı. Avusturya İmparatorluğu, Hırvatistan'ın bağımsızlığını kazanmasından sonra, bölge üzerindeki etkisini arttırdı ve Osmanlı İmparatorluğu'nun bölgeden çekilmesine neden oldu.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)