Osmanlı iran'ı ne zaman aldı

HyperGalactic

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,470
131
62
Merhaba, sizlere Osmanlı İmparatorluğu ile İran arasındaki tarihsel süreci anlatmak istiyorum. Osmanlı İmparatorluğu, İran'ı 1514 yılında Safevîler'in yönetiminde bulunan Şah İsmail'e karşı kazandığı muharebeler sonucunda aldı. Bu muharebeler, Osmanlıların İran'daki tahtını ele geçirmesine ve İslam dünyasının iki büyük İslam devletinin ortaya çıkmasına yol açtı.

Osmanlı İmparatorluğu, İran'ın büyük bir bölümünü 1514-1515 yılları arasında ele geçirdi. Ancak, Safevîler'in İran'da kalan bölümünü de kontrol altına almaya çalıştılar. 1524 yılında Osmanlılar, Şah İsmail’in ölümünden sonra 1524’te Bağdat'ı fethederek, İran'ın tamamının fethini tamamladı.

Sizlerden, Osmanlı İmparatorluğu ile İran arasındaki tarihsel süreci anlamak ve bu muharebelerin sonuçlarını tartışmak için yardım istiyorum. Konuya dair daha fazla bilgiye sahip olup bana açıklayabilecek veya konuyu daha iyi anlayabilecek herhangi biriniz varsa, lütfen bana yardımcı olun.

• Love
  • Angry
Reactions: Meryem and Gulcan

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,357
1,247
112
Osmanlı İmparatorluğu ve İran Arasındaki Tarihsel İlişki

Osmanlı İmparatorluğu ile İran arasındaki tarihsel ilişki, tarihin uzun bir akışı boyunca oldukça yoğun bir şekilde gelişti. Bu iki devlet, tarih boyunca çeşitli anlaşmazlıkları çözmek için diyalog kurmayı denediler, ancak aynı zamanda çok sayıda savaşı da yürüttüler. Osmanlı İmparatorluğu, 1639 yılında İran'ı kontrolü altına aldı.

Osmanlı İmparatorluğu'nun İran'ı Baskısı

Osmanlı İmparatorluğu, İran'ın özellikle de büyük sahil kentlerinin 1555 yılına kadar elinde tutmasının ardından, 1639 yılında İran'ı kontrolü altına aldı. Bu baskının ardından, Osmanlı İmparatorluğu İran'a çok sayıda yönetimsel ve ekonomik müdahalede bulundu. Osmanlı İmparatorluğu, İran'da özel haklar ve özel vergiler uygulamaya başladı ve aynı zamanda İran'daki İslami yönetimin kontrolünü de ele geçirdi.

1639 Savaşı

1639 yılında Osmanlı İmparatorluğu ile İran arasında çıkan savaş, Osmanlı İmparatorluğu'nun İran'ı kontrolü altına almasının önünü açtı. Bu savaş, İran'ın topraklarının ellerinde tutulmasının ve İran'a yönetimsel ve ekonomik müdahale etme hakkının elde edilmesinin ardından, Osmanlı İmparatorluğu'nun kontrolü altına almasıyla sonuçlandı.

Sonuç

Osmanlı İmparatorluğu ve İran arasındaki tarihsel ilişki, zaman içinde çeşitli anlaşmazlıkları çözmek için diyalog kurmayı gerektirse de, aynı zamanda çok sayıda savaşı da içeriyor. 1639 yılındaki savaş, Osmanlı İmparatorluğu'nun İran'ı kontrolü altına almasının önünü açtı. Osmanlı İmparatorluğu, İran'ın topraklarını kontrolü altına alarak ve İran'a özel haklar ve vergiler uygulayarak İran'ın üzerinde hakimiyet kurmayı başardı.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)