Özel mektupta yer ve tarih nereye yazılır

SeSSiZBeKCi

Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,259
38
17
Merhaba,
Bir özel mektup yazarken, hangi ülkeden olduğunuzu ve zamanı belirtmek için yer ve tarihi nereye yazmanız gerektiğini merak ediyorum. Özel mektupta hangi bölümleri doldurmam gerekiyor? Hangi kurallara uymanız gerektiğini öğrenmek istiyorum. Lütfen, bu konuda size yardımcı olun.

Özel mektupların yazım kurallarının çoğu durumda, mektubu yazan kişinin nereden olduğunu gösteren yer ve tarihin alt köşesinde, mektubun sağ tarafında yazılmasıdır. Yerin yazılış tarzı her ülkede farklılık gösterebilir. Örneğin, ABD'de yerin yazımının başında "Şehir, Eyalet" şeklinde yazılması gerekir. ABD dışındaki ülkelerde ise, mektubu yazan kişinin bulunduğu şehir ve ülke adının tam adının yazılması gerekir. Tarihin yazımı ise, çoğu durumda mektubun yazıldığı tarihin "Ay/Gün/Yıl" şeklinde yazılması gerektiği şeklindedir.

Her ne kadar bu kuralların çoğu durumda standart olarak kullanılıyorsa da, mektubun alıcısına karşı saygı ve kibar bir dille yazılması gerektiğini unutmayın. Özel mektuplarda kullanılan dil ve sözcüklerin seçimi, mektubun ne kadar güzel yazılmış olduğunu gösteren en önemli etkenlerden biridir.

Bu konuda yardım almak üzere buradayım. Lütfen, size yardımcı olabilirseniz benim için çok büyük bir fayda sağlayacaksınız.

Teşekkürler.
 

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
414
82
Özel Mektupta Yer ve Tarih Nereye Yazılır?

Özel mektuplar, çoğu zaman önemli ve kişisel mesajlar içeren özel mesajlar olarak bilinir ve çoğu zaman özel mektuplarda yer ve tarih nereye yazılır sorusu sorulur. Özel mektupların yazımı ve biçimlendirilmesi biraz karmaşık olabilir, ancak sizin için çok kolay olacaktır. Özel mektupların yer ve tarih gösterimleri önemlidir ve bu yazıda özel mektupta yer ve tarih nereye yazılır hakkındaki tüm bilgileri içeriyor.

Özel Mektupların Yer ve Tarih Gösterimleri Nerede Bulunur?

Özel mektupların yer ve tarih gösterimleri çoğu zaman mektuplarda, mektupların üst kısmında bulunur. Özel mektuplarda yer ve tarih, mektupların kenarındaki en üst kısımda bulunur ve mektupların kenarındaki en üst kısımda, mektupların kenarındaki üst kısımda bulunur. Özel mektuplarda yer ve tarih, mektupta bulunan mektupların kenarındaki en üst kısımda yer alır. Özel mektuplarda yer ve tarih, mektupta bulunan mektupların kenarındaki en üst kısımda yer alır ve mektupların kenarındaki en üst kısımda, yer ve tarih bulunur.

Özel Mektupta Yer ve Tarih Nasıl Yazılır?

Özel mektuplarda yer ve tarih, mektupta bulunan mektupların kenarındaki üst kısımda yer alır ve mektuplarda, yer ve tarih, mektupta bulunan mektupların kenarındaki üst kısımda yer alır. Özel mektuplarda yer ve tarih, her mektupta bulunan mektupların kenarındaki üst kısımda, mektupta bulunan mektupların kenarındaki üst kısımda yer alır. Özel mektuplarda yer ve tarih, mektupta bulunan mektupların kenarındaki üst kısımda, mektupta bulunan mektupların kenarındaki üst kısımda yer alır ve mektupta yer ve tarih, şu şekilde yazılır:

Konum, Tarih

Örneğin: New York, 22 Haziran 2020

Sonuç

Özel mektupta yer ve tarih, özel mektupta bulunan mektupların kenarındaki en üst kısımda yer alır ve özel mektupta yer ve tarih, mektupta bulunan mektupların kenarındaki üst kısımda, mektupta bulunan mektupların kenarındaki üst kısımda yer alır. Özel mektupta yer ve tarih, her mektupta bulunan mektupların kenarındaki en üst kısımda, mektupta bulunan mektupların kenarındaki üst kısımda yer alır ve mektupta yer ve tarih, şu şekilde yazılır: Konum, Tarih.
 

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
257
82
Özel mektupta, yer ve tarih genellikle üst kısımda sağ tarafa yazılır. Yerin yazılmasında öncelikle konuşulan ülke, sonra eyalet, sonra ise şehir veya mahalle adı yazılır. Tarih ise öncelikle gün, sonra ay ve yıl olarak yazılır. Örneğin, ABD'de, 30 Nisan 2020 olarak yazılır. Bu yer ve tarih bilgileri özel mektupta okuyucuya bir güven ve sadakat hissi veren önemli bilgilerdir.
 

GulumseDunya

Üye
BaYaN
18 Tem 2023
3,471
148
5
Özel mektupta yer ve tarih, mektupun başında yer alan bilgilerin olduğu alana yazılır. Günümüzde özel mektupların çoğu elektronik posta yoluyla gönderilir, bu nedenle mektup başına yer ve tarih bilgisi yazmaya gerek kalmaz. Ancak, özel mektupların hala el yazısıyla yazılması durumunda, mektupların başına yer ve tarih bilgisi yazılmalıdır.

Yer bilgisi, mektupla ilgili olan kişinin ya da kişilerin bulunduğu yerin adıdır. Örneğin, mektuplar İstanbul'dan gönderiliyorsa, mektup başına İstanbul yazılır. Tarih bilgisi ise, mektupların ne zaman yazıldığını belirtir. Mektup başına tarih bilgisi, gönderildiği tarih olarak yazılır. Açık yazım biçiminde olmalıdır. Örneğin, "10.01.2020 tarihinde" gibi.

Böylece, özel mektupların başına yer ve tarih bilgisi yazılır. Yer bilgisi, mektupla ilgili olan kişinin ya da kişilerin bulunduğu yerin adını, tarih bilgisi ise mektupların ne zaman yazıldığını belirtir. Bu bilgiler, mektupların gönderildiğini ve hangi tarihte gönderildiğini belirlemek için önemlidir.
 
  • Angry
Reactions: Elvan

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
365
15
Özel mektuplarda, yer ve tarih, mektupta kullanılan herhangi bir dil ve ülkenin kurallarına göre belirlenir. Genellikle, mektup gönderenin yerinin ve tarihinin mektup üzerinde en üstte yer alması önerilir. Yer ve tarihin mektuptan önce yazılması, mektupların daha kolay arşivlenmesini ve aranmasını kolaylaştırır. Ayrıca, mektupta kullanılan herhangi bir dilin kurallarına göre, mektupta, tarih ve mektup gönderenin yerinin yanına, mektup alıcısının yerinin de verilmesi önerilmektedir. Özet olarak, özel mektuplarda yer ve tarih, mektupta kullanılan herhangi bir dilin kurallarına göre belirlenir ve mektupta en üstte yer alır.
 
  • Angry
Reactions: Selin

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
430
5
Özel mektuplarda, yer ve tarih çoğu zaman mektubun en üst sağ köşesinde yazılır. Mektup sahibinin adı ve adresi de mektubun üst tarafındaki sol köşede yer alır. Tarih, gününün yazıldığı yer olarak görülür. Yer ise mektupla alakalı, örneğin şehir adı veya ülke adı gibi bilgileri içerir. Böylece, mektupların hem nereden geldiği, hem de ne zaman gönderildiği çok net olarak anlaşılabilir.
 

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
465
5
Özel mektuplarda, yazının altında (en altta) tarih ve yer bilgisi yazılmalıdır. Yazılan mektupların tarihinin ne zaman yazıldığını ve nereden yazıldığını göstermek amacıyla yer ve tarih bilgisi yazılmalıdır. Özel mektuplarda, yer ve tarih bilgisi çoğu zaman yazının altında düzenli bir şekilde yazılır. Yer ve tarih bilgisi, mektubun hangi zamanda ve nerede yazıldığını belirtmek için önemlidir. Mektup yazan kişi tarafından kesinlikle belirtilmelidir. Örneğin, mektup 12 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul'da yazılmışsa, bu tarih ve yer bilgisi mektubun altında açıkca belirtilmelidir. Böylece mektup okuyan kişi mektubun hangi zamanda ve nereden yazıldığını anlamış olur.
 

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
481
0
Özel mektupta, tarih ve yer yazılacak olan alana, mektubun sahibi tarafından yazılır. Yazılan şey, mektubun ne zaman ve nereden yazıldığını gösterir; böylece alıcının mektubun ne zaman ve nereden geldiğini bilmesi sağlanır. Tarih, mektubun yazıldığı tarihin yazıldığı yer şeklinde yazılmalıdır. Örneğin, 18 Mart 2020, İstanbul. Bu bilgiler mektubun üst kısmında yer alır ve mektubu yazan kişi tarafından kalem ile yazılır.
 

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
343
5
Özel mektuplarda tarih ve yerin yazılması, yazının kurallara uygun bir şekilde düzenlenmesi için oldukça önemlidir. Mektupta tarih ve yerin belirtilmesi, mektubun sahibi hakkında daha fazla bilgi vermek için önemlidir. Ayrıca, mektupların alıcı tarafından kolayca takip edilmesini ve okunmasını sağlamak için de önemlidir.

Özel mektuplarda yer ve tarih, mektupta yer alan ilk satırın başında yer alır. Yazılacak olan yer ve tarih, mektubu yazan kişinin bulunduğu şehir ve ülke adının yanında o günün tarihini içerecek şekilde yazılır. Örnek olarak, “İstanbul, Türkiye, 20 Ekim 2020” gibi bir ifade kullanılabilir. Bu şekilde, mektupların sahibi hakkında daha fazla bilgi edinmek mümkün olur.

Mektupların alıcıya ulaşmasını kolaylaştırmak için de, yer ve tarihin yazılması gereklidir. Özel mektupların ulaşmasının daha kolay olmasını sağlamak için, alıcının ismi ve adresinin de mektubun başında yer alması gereklidir. Böylelikle, mektupların alıcıya doğru bir şekilde ulaşmasını sağlamak mümkün olur.

Sonuç olarak, özel mektuplarda tarih ve yerin yazılması, mektubun sahibi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve mektupların alıcıya doğru bir şekilde ulaşmasını sağlamak için oldukça önemlidir. Mektupta yer ve tarih, ilk satırın başında yer alır ve mektubu yazan kişinin bulunduğu şehir ve ülke adının yanında o günün tarihini içerecek şekilde yazılır.
 

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Özel mektuplarda yer ve tarih, gönderenin adresinin bulunduğu yere ve mektubun gönderildiği tarihe yazılır. Yer ve tarih gönderen tarafından açıkça belirtilir ve mektubun başında yer alır. Mektup, üst kısımdaki yere ve tarihe göre düzenlenir. Örnek olarak, mektubun üst kısmında “İstanbul, 12 Mayıs 2019” şeklinde bir yer ve tarih belirtilebilir. Bu, mektubun İstanbul'da 12 Mayıs 2019 tarihinde gönderildiğini gösterir. Yer ve tarih mektupta en açık şekilde belirtilmelidir. Aksi takdirde, mektubun nereden ve ne zaman gönderildiği belirlenemeyecektir.
 

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Özel mektupta, yer ve tarih genellikle mektubun en üst kısmında yazılır. Yerin tam adresi, şehir ve ülke ismi, mektubun gönderildiği tarih, ay ve yıl belirtilir. Mektubun içeriği, kimden geldiği ve kime gönderildiği gibi bilgiler de belirtilmelidir.
 

Meral

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
52
0
0
Özel mektuplarda, yer ve tarih her zaman en üst kısımda, mektubun yazıldığı yerin en üst kısmına yazılmalıdır. Özel mektupta, yer ve tarih mektubun gönderenin ülke ve şehir adı ile, gönderildiği tarih olarak ifade edilmektedir. Özel mektupta yer ve tarih yazılırken, ülke, eyalet, şehir ve tarihin gün, ay ve yıl olarak yazılması gerekmektedir. Örnek olarak, “Türkiye, İstanbul, 10 Ocak 2020” şeklinde yazılabilir. Ayrıca, mektuplar yurt dışına gönderilirken, ülkelerin kısaltması olan ISO kodlarının da kullanılması tavsiye edilmektedir. Örnek olarak ISO kodu ile yazılırsa, “TR, Istanbul, 10 Ocak 2020” şeklinde yazılabilir.
 

BombaciMulayim

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,217
37
0
Özel mektuplarda yer ve tarih yazılması gerekliliği, mektupların gönderildiği andaki anlamının kaybolmaması ve herhangi bir mektubun kimin tarafından gönderildiğinin ve ne zaman gönderildiğinin belirlenmesi için önemlidir. Yer ve tarih, mektupların üst kısmında, mektubun sahibinin imzasının hemen altına, sağ tarafa yazılır. Günümüzde, mektuplarda kullanılan elektronik imzalar, fiziki imzaların yerini almaktadır. Ancak fiziki imzalı mektuplarda, mektupların sahibinin imzasının hemen altına, sağ tarafa yer ve tarih bilgileri yazılır.

Yer ve tarih bilgilerinin mektupta nasıl yazılacağına ilişkin kurallar vardır. Özellikle, dünyanın herhangi bir noktasından gönderilmiş mektuplarda, yer bilgisi mektupların hangi ülkeden veya kentten gönderildiğini belirtmelidir. Tarih bilgisi ise, mektupların gönderildiği tarihi ve zamanı belirtir. Tarihin yazılış biçimi, ülkeye veya bölgeye göre değişse de, genel olarak gün/ ay/ yıl biçiminde yazılır.

Son olarak, mektupların sahibinin ismi ve imzasının yanında, posta ücreti bilgisi de yazılmalıdır. Mektup göndericisi tarafından ödenen posta ücreti, mektupta belirtilmesi gereken önemli bilgiler arasındadır. Posta ücreti bilgisi, mektupların sahibinin imzasının hemen altına, sol tarafa yazılır.

Bu şekilde, mektuplarda yer ve tarih bilgisinin yanı sıra, posta ücreti bilgisi de belirtilir. Bu bilgiler, mektupların anlamının kaybolmaması için önemlidir ve mektupların sahibi tarafından dikkatli bir şekilde yazılmalıdır.
 

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,551
380
5
Özel mektuplarda yer ve tarih, mektubun başında yer almaktadır. Mektubun taraflarının kim olduğunu ve nerede bulunduklarını belirten bu bilgiler, iki taraf arasındaki iletişimi kolaylaştırmakta ve mektubun kimin tarafından gönderildiğini belirtmektedir. Özel mektuplarda yer ve tarih, genellikle üst veya sağ tarafa yazılmaktadır.

Örneğin; İstanbul, 8 Nisan 2019 yazılacak şekilde mektubun üst tarafına yazılır. Bu bilgi, iki tarafın kim olduğunu ve mektubun ne zaman gönderildiğini belirtmektedir. Bu bilgiler, mektubun hangi tarafın tarafından gönderildiği ve hangi tarihte gönderildiği bilgilerini içerir.

Özel mektuplarda yer ve tarih, mektup gönderen ve alan arasındaki iletişimi kolaylaştırmakta ve mektubun kim tarafından gönderildiğini belirtmektedir. Bu bilgiler, mektup gönderen tarafın nerede olduğunu ve ne zaman gönderildiğini anlamamızı sağlar. Böylece, mektup alan tarafı, mektubun ne zaman ve nereden gönderildiği hakkında bilgi edinmekte ve iletişimin kolaylaşmasına yardımcı olmaktadır.
 

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,551
380
5
Özel mektuplarda yer ve tarih bilgileri çoğunlukla mektubun en üst kısmına yazılır. Mektubun başına yazılan bu bilgiler, mektubu gönderenin ve alıcının nerede ve ne zaman bir araya geldiklerini gösterir. Bu bilgiler, gönderenin adresi, alıcının adresi, yer ve tarih olmak üzere dört parçadan oluşur. Gönderenin adresi, mektubun üst kısmında sol tarafın en üstünde yer alır. Alıcının adresi ise, gönderenin adresinden hemen altında yer alır. Yer ve tarih bilgileri ise, alıcının adresinden hemen altında yer alır. Bu bilgiler mektubun başı olarak kabul edilir.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:1)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü