Polonya Sovyetler Birliğinden ne zaman ayrıldı

GaddarKerim

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,308
131
2
Merhaba,
Polonya Sovyetler Birliğinden ne zaman ayrıldığını öğrenmek istiyorum. Çok önemli bir konu olduğunu biliyorum ve çok fazla araştırma yapamıyorum. Bu konuda lütfen yardım edin. Umarım bana, ayrılığın ne zaman gerçekleştiği ve neden gerçekleştiği hakkında bilgi verebilirsiniz. Çok teşekkür ederim.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Polonya Sovyetler Birliğinden Ne Zaman Ayrıldı?

Polonya, Sovyetler Birliği tarafından kontrol altına alındıktan sonra, 1991 yılında bir bağımsızlık hareketi başlatmış ve nihayetinde Sovyetler Birliğinden ayrılmıştır. Polonya, Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte, 25 Kasım 1991'de tamamen bağımsız bir devlet haline geldi.

Polonya Sovyetler Birliğinden ayrılma süreci, 1989'da başladı. 4 Haziran 1989'da, Polonya Başbakanı Tadeusz Mazowiecki, Polonya'nın mevcut siyasi sisteminden ve Sovyetler Birliği'nden ayrılma sürecini başlatmak için önemli bir adım attı. 12 Eylül 1989'da, Polonya'nın ilk seçimleri olarak kabul edilen ve Polonya'nın mevcut siyasi sistemden ayrılmasının ilk adımı olarak kabul edilen seçimler gerçekleştirildi.

Oylama sonucunda, Tadeusz Mazowiecki hükümetinin kurulması ve Sovyetler Birliği'nden tamamen ayrılma hedefinin gerçekleşmesi için önemli bir adım attı. 8 Mayıs 1990'da, Polonya Parlamentosu, komünist partiden, demokratik bir siyasi sisteme geçişi onayladı. Polonya, 1991 yılında bağımsızlık ilan etmeye ve Sovyetler Birliği'nden tamamen ayrılma sürecini tamamlamaya karar verdi.

Tarihi bir an olarak kabul edilen, 25 Kasım 1991'de Polonya Parlamentosu, Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını onayladı. Bu tarihte, Polonya, Sovyetler Birliği'nden bağımsız bir devlet haline geldi.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Polonya Sovyetler Birliğinden 1991 yılında ayrıldı. Polonya, 1989'da Sosyalist Parti lideri General Wojciech Jaruzelski'nin önderliğinde demokrasiye geçişe başladı ve 1990'da ilk seçimleri düzenledi. Bir yıl sonra Polonya, 1991'de Sovyetler Birliğinden tamamen ayrıldı. 1991 yılında, Polonya, Sovyetler Birliği'nin 1991'de dağılmasından önceki bağımsızlığını geri kazandı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla Polonya, özgür bir ülke olarak başlı başına yönetimsel ve ekonomik olarak bağımsız hale geldi. Polonya, Avrupa Birliği'ne 2004 yılında katıldı ve bu tarihten beri bağımsız bir ülke olarak kaldı. Polonya, Avrupa Birliği üyesi olduğu sürece, bağımsızlığını ve kendi kültürel değerlerini korumuştur.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)