Pozitif ayrımcılık ne demek TDK

OpaqueOpal

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,268
99
2
Merhaba,

Pozitif ayrımcılık hakkında bilgimin yetersiz olduğunu düşündüğüm için TDK sözlüğünden neyin anlaşılacağını öğrenmek istiyorum. Pozitif ayrımcılık ne demek TDK? Bu soruya cevap arıyorum.

Pozitif ayrımcılıktan kastım, insan haklarına saygı, eşitliğin ve adaletin sağlanmasını kapsayan, kişilere destek ve fırsatların verilmesinin amaçlandığı bir yaklaşım. Bu sosyal ve hukuki kurallara dayalı bir yaklaşım. Bu yaklaşım, kişilerin kimliklerini, kültürlerini ve farklılıklarını gözeterek, toplumsal hakların ve koşulların eşit olarak uygulanmasını hedefler.

Yukarıda açıkladığım gibi pozitif ayrımcılık hakkında TDK tarafından neyin anlaşılacağını öğrenmek istiyorum. Umarım bu konu hakkında konuşmak ve birbirimizden faydalanmak isteyen birkaç kişi vardır. Forumda bu konu hakkında yardım isteyen birçok kişi gördüm ve çok şükür yorumlarından çok şey öğrendim. Umarım ben de aynı şekilde yardım isteyerek, bu konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirim.

Teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,856
1,315
112
Pozitif Ayrımcılık Nedir?

Pozitif ayrımcılık, TDK tarafından tanımlanmış olarak, “yasa veya düzenlemeler çerçevesinde, belirli toplumsal grupların veya kimselerin özel olarak öne çıkarılması veya özellikle desteklenmesi” olarak tanımlanır. Pozitif ayrımcılık, daha çok toplumsal gruplardaki eşitsizlikleri gidermek amacıyla uygulanır ve bu gruplara özel imtiyazlı hizmetler veya haklar sağlar.

Pozitif Ayrımcılığın Amacı Nedir?

Pozitif ayrımcılık, toplumsal eşitsizliğe veya ayrımcılığa karşı çıkmayı amaçlayan bir yaklaşımdır. Özellikle toplumsal eşitsizlikleri azaltmak veya ortadan kaldırmak amacıyla, kadınlara, etnik azınlıklara, cinsel yönelimlere, yaşa ve cinsiyete bağlı olarak eşitsiz haklara sahip olan veya özellikle desteklenmesi gereken gruplara, pozitif ayrımcılık stratejileri uygulanır.

Pozitif Ayrımcılık Uygulamaları Nelerdir?

Pozitif ayrımcılık uygulamaları, çoğunlukla devlet tarafından yürütülen politikalar olarak karşımıza çıkar. Bunlar arasında, özellikle desteklenen gruplara özel eğitim programları, ücretlerin artırılması, eşit hakların sağlanması veya özel teşviklerin verilmesi gibi uygulamalar yer alır. Aynı zamanda, özel kurumların veya organizasyonların, pozitif ayrımcılık uygulamalarını desteklemeleri de önemlidir.

Pozitif Ayrımcılığın Riskleri Nelerdir?

Pozitif ayrımcılık stratejilerinin uygulanması, bazı riskleri de beraberinde getirebilir. Bunlar arasında, çoğunlukla görülen toplumsal eşitsizliklerin daha da arttırılması, toplumsal kutuplaşma veya ayrımcılığın artması, ayrımcılığın kabul edilmesi veya kötüye kullanılması gibi riskler yer alır. Bu nedenle, pozitif ayrımcılık uygulamalarının, dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi ve denetlenmesi önemlidir.

Sonuç

Pozitif ayrımcılık, toplumsal eşitsizlikleri azaltmak veya ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan bir stratejidir. TDK tarafından tanımlanmış olarak, pozitif ayrımcılık, belirli toplumsal grupların veya kimselerin özel olarak öne çıkarılması veya özellikle desteklenmesi olarak tanımlanır. Pozitif ayrımcılık uygulamaları, devlet tarafından yürütülen politikalar olarak karşımıza çıkar ve bu nedenle, özel kurumların veya organizasyonların da pozitif ayrımcılık uygulamalarını desteklemeleri önemlidir. Ancak, pozitif ayrımcılık uygulamalarının, dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi ve denetlenmesi gerekmektedir.

FikirDeryasi

Yeni Üye
BaYaN
5 Ağu 2023
2,705
298
0
Pozitif ayrımcılık, toplumsal cinsiyet, etnisite, ırk, din veya sınıfsal farklılıklara dayalı olmayan, herkese eşit ve adil davranmayı amaçlayan bir yaklaşımdır. Pozitif ayrımcılık, toplumsal çeşitliliğin ve eşitliğin desteklenmesi amacıyla özellikle azınlıkların veya daha az avantajlı olan grupların haklarının korunmasını amaçlayan ayrımcılık uygulamalarının bir parçasıdır. Bu yöntem, bireylerin haklarının ve özgürlüklerinin korunmasını sağlamak, toplumsal eşitliği artırmak ve toplumsal çeşitliliği desteklemek için özel olarak tasarlanmış olan ek çabaları içerir. Pozitif ayrımcılık, her bir bireyi kapsayacak şekilde özgür, eşit ve adil bir toplumun oluşturulmasına yardımcı olmak amacıyla kurumsal politikaların üretilmesini ve uygulanmasını gerektirir.

koyunkopyasi

Üye
BaY
22 Ağu 2023
8,355
1,042
5
Pozitif ayrımcılık, insanlar arasındaki farklılıklara saygılı bir yaklaşımla eşitlik ve özgürlüklerin geliştirilmesi için devlet tarafından alınacak özel önlemleri ifade eder. Pozitif ayrımcılık, insanların kökeni, dil, dindarlık, cinsiyet, etnik köken, cinsel yönelim, yaş, engellilik veya statü gibi farklılıklarına rağmen eşit fırsatlar elde etmesini sağlamak için uygulanır.

Pozitif ayrımcılık, insan haklarına saygıyla bir çaba içerir. Bu nedenle, insanların eşitliği ve özgürlükleri için fırsat eşitliği sağlamak için pozitif ayrımcılık uygulanır. Böyle bir uygulama, farklılıkların olumlu anlaşılmasını teşvik eder ve insanların gruplara göre değil, kişisel özelliklerine göre değerlendirilmesini sağlar.

Pozitif ayrımcılık, gelişmiş ülkelerin birçoğunda devlet tarafından kullanılan çeşitli önlemlerden oluşur. Bu önlemler arasında; özel okul programları, eğitim ve çalışma alanlarında uygunluk sağlayan özel hibe veya burslar, özel çalışma ve kariyer destekleri, ekonomik veya sosyal faydalar veya özel etkinlikler sayılabilir.

Pozitif ayrımcılığın uygulanmasının temel amacı, insanların eşitlik ve özgürlüklerinin geliştirilmesidir. Bu nedenle, pozitif ayrımcılık, farklı grupların haklarının korunmasını sağlamak için çok önemlidir. Pozitif ayrımcılık, insanlar arasında eşitlikçi bir toplum oluşturmaya yardımcı olacaktır.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Pozitif ayrımcılık, toplumsal eşitlik için önemli bir stratejidir. Bu strateji, kadınlar, etnik azınlıklar, yaşlılar ve engelliler gibi belirli gruplara ekonomik, sosyal ve politik açılardan eşit fırsatlar sağlamayı amaçlar. Pozitif ayrımcılık, yasalar ve politikalar aracılığıyla uygulanan özellikle koruma sağlamak veya dengesizlikleri ortadan kaldırmak için uygulanan bir eylemdir. Bu strateji, özellikle ekonomik alanda baskın olmayan grupları desteklemek için kullanılabilir. Örneğin, belirli bir işletme tarafından belirli bir pozisyon için ilan edilen pozisyonun kadınlar, etnik azınlıklar veya engelliler için açık olduğu için pozitif ayrımcılık yapılmaktadır. Pozitif ayrımcılık, belirli grupların eğitim ve istihdam olanağını arttırmak için kullanılan başka yöntemler de içerebilir.

Pozitif ayrımcılığın amacı, toplumsal eşitliği arttırmak ve belirli grupların haklarını savunmaktır. Bununla birlikte, pozitif ayrımcılığın bazı dezavantajları da olabilir. Örneğin, pozitif ayrımcılığın yanlış bir biçimde uygulanması, kişiler tarafından haksız bir şekilde ödüllendirilmesine yol açabilir. Ayrıca, diğer grupların haklarının çiğnenmesine de yol açabilir. Bu nedenle, pozitif ayrımcılık stratejilerinin, toplumsal eşitliği arttırmayı amaçlayan etkili, yasal ve adaletli politikalarla desteklenmesi önemlidir.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Pozitif ayrımcılık, toplumdaki farklı grupların haklarının eşit olarak tanınması ve özgürce kullanılabilmesi anlamına gelir. Toplumsal cinsiyet, etnik köken, din, yaş, cinsel kimlik, sosyal statü gibi farklı gruplardan gelen üyelerin toplumda üstün bir pozisyon elde etmesini sağlamak için özel önlemler alınması olarak tanımlanır.

Pozitif ayrımcılık, çeşitli mevzuatlar ve politikalar aracılığıyla desteklenir. Toplumsal cinsiyet, etnik köken, din, yaş, cinsel kimlik, sosyal statü gibi farklı gruplardan gelen üyelerin kendi tercihlerine göre gelişimlerini desteklemek ve toplumdaki eşitsizliği azaltmak için koşullar yaratılır. Bu amaçla, özel eğitim ve girişim fırsatları gibi özel programlar yürütülür.

Pozitif ayrımcılık, farklı ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda eşitlik ve özgürlüğün desteklenmesiyle ortaya çıkmıştır. Böyle bir yaklaşım, çoğulculuk, şiddet, kötü muamele ve sosyal adaletsizlik gibi konularda ciddi kısıtlamaların kaldırılmasını ve toplumsal cinsiyetçilik, etnik ayrımcılık, dinsel önyargılar, yaşa dayalı ayrımcılık gibi konularda eşitlik ve özgürlüğün sağlanmasını amaçlar.

Pozitif ayrımcılık, kültürel, sosyal, ekonomik ve politik açıdan özgürlük ve eşitlik için önemli bir araçtır. Toplumun farklı kesimlerini eşit haklara sahip olacak şekilde desteklemeye yardımcı olmak, ülkelerin toplumsal adaleti sağlaması ve çoğulcu bir toplum oluşturması açısından büyük önem taşır.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
13,849
398
5
Pozitif ayrımcılık, insanlar arasında eşitlik ilkesini destekleyen bir yaklaşımdır. Bu, kişilerin yaş, cinsiyet, etnik köken, din veya kültürel köken gibi farklılıklarına dayanarak ayrımcılık yapılmamasının, yerine eşit katılım ve imkânların her bireye eşit şekilde sunulmasının önünü açmayı amaçlar. Pozitif ayrımcılık, özellikle eğitim alanında önemli bir konudur. Eğitimin her birey için eşit şekilde erişilebilir olmasını sağlamak için, öğrencilerin farklı kökenleriyle ilgili farklı ihtiyaçlarını karşılaması gerekebilir.

Örneğin, eğitim kurumlarının kültürlerine ve öğrenci profiline uygun öğretim materyalleri ve etkinlikleri hazırlamaları pozitif ayrımcılık çerçevesinde önemlidir. Ayrıca, öğrencilerin kendilerini ifade edebilmesi, kendi kültürlerini son derece saygıyla sunabilmesi ve bunların kurumsal kültürün bir parçası olmasına izin verilmesi de pozitif ayrımcılık açısından önemlidir.

Eğitim kurumlarının öğrencilerinin bilgi, beceri ve yeteneklerini geliştirmek için özel öğretim programları geliştirmesi, öğrencilerin farklı kökenlere sahip olmalarına rağmen eğitim programlarının özelleştirilmesi ve öğrencilerin kendi kültürlerini ve özel durumlarını bilmeleri için eğitim verilmesi, pozitif ayrımcılık açısından önemlidir.

Pozitif ayrımcılık, özellikle eğitim alanında, insanlar arasında farklılıkların görmezden gelinmesine değil, düşüncelerinin, davranışlarının veya kültürlerinin saygıyla karşılanmasına odaklanır. Pozitif ayrımcılık, herkesin eşit şekilde eğitim hakkı elde etmesini sağlayacak ve her bireyin özgüvenini arttıracak önemli bir yaklaşımdır.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,325
641
5
Pozitif ayrımcılık kavramı, eşitlik ve özgürlüklerin sağlanması yoluyla, özellikle ötekileştirilmiş grupların haklarının ve fırsatlarının güvence altına alınması amacıyla uygulanan politikaların tümünü anlatmak için kullanılır. Pozitif ayrımcılık, özellikle ötekileştirilmiş grupların haklarının veya fırsatlarının diğer gruplara oranla daha fazla güvence altına alınması veya arttırılmasını amaçlamaktadır. Bu, herhangi bir ötekileştirilmiş grubun diğer gruplara oranla daha fazla fırsat veya haklar elde etmesi anlamına gelir. Örneğin, eğitim alanında, ötekileştirilmiş grupların eğitim kalitesini arttırmak ve öğrencilerin başarılarını desteklemek amacıyla özel eğitim programları oluşturulabilir. Ayrıca, meslek edinme alanında, ötekileştirilmiş grupları desteklemek için işe alım kılavuzları oluşturulabilir veya eğitim ve meslek alanlarında özel fırsatlar sağlanabilir. Pozitif ayrımcılık kavramı, ötekileştirilmiş gruplara karşı ayrımcılığa karşı mücadele etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, ötekileştirilmiş grupların fırsatlarının arttırılması ve güvence altına alınması için mevcut yasaların denetim ve uygulanması gerekmektedir. Bu nedenle, pozitif ayrımcılık, özellikle eğitim, meslek edinme ve çalışma alanlarında ötekileştirilmiş gruplara destek vermek için sosyal, ekonomik ve politik alanda önemli adımlar atılmasını gerektiren bir kavramdır.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Pozitif ayrımcılık, toplumsal cinsiyet, etnik köken, din, yaş, engelli durumu, cinsiyet kimliği ve buna benzer konularda insanlar arasında meydana gelen eşitsizlikleri gidermeyi amaçlayan bir yaklaşımdır. Toplumsal cinsiyet, etnik köken, din, yaş, engelli durumu, cinsiyet kimliği gibi farklılıkların mevcut olduğu her toplumda, pozitif ayrımcılık insanların bu farklılıklarının kalkınma ve haklarının etkin kullanımının sağlanmasıyla alakalıdır. Bu yaklaşım, bu farklılıklara dayanarak ayrımcılığa neden olan yapıların kaldırılmasını, eşit fırsatlara erişimin sağlanmasını ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını kolaylaştırmak için çeşitli önlemleri içerir. Örneğin, pozitif ayrımcılık için, herkesin eğitim, iş olanakları veya sağlık gibi konularda eşit şanslara sahip olmasını sağlamak amacıyla işgücüne katılımın teşvik edilmesi veya diğer destekleyici önlemlerin alınması gerekir. Bu şekilde, insanların kendilerini geliştirmeleri ve toplumların kalkınmasına katkıda bulunmaları sağlanır.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Pozitif ayrımcılık, ayrımcılık kavramının olumlu bir anlayışını ifade eder. Özellikle toplumsal cinsiyet, etnik köken, kültür, dil, yaş, cinsel yönelim, engellilik veya diğer özellikler baz alınarak herhangi bir kişinin ya da grubun diğerlerine üstünlük sağlamasının önünü açmayı hedefler. Bu hedeflere ulaşmak için, toplumsal cinsiyet eşitliğini veya başka konularda fırsat eşitliğini destekleyen uygulamaların gerçekleştirilmesi gerekir. Örneğin, kadınların ve kızlara karşı olan her türlü ayrımcılığın önüne geçmek için, kadınlara öncelikli olarak verilen iş teklifleri gibi politikalar uygulanabilir.

kizingucu

Yeni Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,323
100
0
Pozitif ayrımcılık, herhangi bir grup arasındaki eşitlik ve adaletin sağlanması amacıyla, özellikle de geleneksel olarak sistematik olarak aşağılanan veya baskı gören gruplara özgün desteğin sağlanması anlamına gelir. Pozitif ayrımcılık, cinsiyet, etnik köken, dil, din, yaş, cinsel yönelim gibi alanların hepsinde uygulanabilir. Bu, eşit fırsatların sağlanması ve ayrımcılıkla mücadele etmek için yapılmaktadır.

Pozitif ayrımcılık, öncelikle eşitsizlikleri azaltmayı veya ortadan kaldırmayı amaçlar. Grup üyelerinin haklarının daha etkin bir şekilde savunulmasını sağlamak için, bu kişilere özel olarak destek sağlanır. Örneğin, bir işverenin özürlü bireyleri işe alması pozitif ayrımcılık olarak kabul edilebilir. Ayrıca, çoğu durumda, özürlü kişilere özel eğitim, işe alma ve ücret desteği sağlanabilir.

Pozitif ayrımcılık, çoğunluk tarafından baskı gören kişilere destek sağlayan bir yaklaşım olarak kabul edilir. Bu, çoğunluğun haklarına zarar vermez, çünkü pozitif ayrımcılık, toplumun bütün kesimlerinin haklarının gelişimini destekler. Böylece, herkesin eşit fırsatlar ve haklar elde etmesi için eşitlik sağlanır.

Pozitif ayrımcılık, sonuçta, herkesin eşit, adil ve hakça korunmasını amaçlar. Bu, insanların ülkeye veya topluma katılımının artması ve bireylerin kendi değerlerini geliştirmesi için çok önemlidir. Pozitif ayrımcılık, bir toplumda eşitsizliklerin ve ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,496
1,031
15
Pozitif ayrımcılık, özellikle eğitim alanındaki her türlü deneyimlerde, kimlikleri, cinsiyetleri, kültürleri, cinsel yönelimleri, fiziksel ve zihinsel durumları, yaşları, sosyo-ekonomik durumları ve ötekileştirmeye maruz kalmaları gibi özellikleri nedeniyle eşit olmayan grupların haklarının korunmasını, eşit olanaklara sahip olmalarını ve desteklenmelerini sağlamak amacıyla alınan önlemleri ifade eder. Pozitif ayrımcılık, eşitlik ilkesinin gereği olarak, eşitsizliklerin giderilmesini sağlamak için kullanılan politikaları içerir.

Pozitif ayrımcılık, özellikle eğitim alanında önemli yararları olabilir. Örneğin, özel eğitim gereksinimleri olan öğrencilerin eğitimi için özel desteklerin sağlanması, öğrencilerin yönlendirilmesi, eşit fırsatlarla öğrencilerin kurslara alınması, öğrencilerin dersleri başarıyla tamamlamalarını sağlamak amacıyla özel becerilerin geliştirilmesi ve öğrencilerin sosyal becerilerinin kazanması gibi özel hizmetlerin sağlanması pozitif ayrımcılık uygulamaları içerir. Bunun yanı sıra, öğrencilerin her türlü etnik kimliğe, din veya mezhebe, cinsel yönelime, cinsiyete veya fiziksel veya ruhsal duruma göre ayrımcılığa maruz kalmamalarını sağlamak amacıyla öğretim yöntemleri ve etkileşim biçimlerinin düzenlenmesi de pozitif ayrımcılık uygulamaları arasındadır.

Pozitif ayrımcılık, eğitim alanında özellikle eşitsizliklerin giderilmesi, kaliteli eğitimin sağlanması ve öğrencilerin daha fazla haklarının korunması için alınan önlemler olarak görülmektedir. Pozitif ayrımcılık, öğrencilerin özgürce düşünmelerini, özgürlüklerini ve kendilerini ifade etmelerini destekler ve eşitlik ve adaletin geliştirilmesini sağlar. Ayrıca, pozitif ayrımcılık, eğitim alanında eşitliğin geliştirilmesi ve öğrencilerin daha iyi eğitim almalarını sağlamak için önemli bir araçtır.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,393
1,159
112
Pozitif ayrımcılık, belli bir etnik kökene, ülkeye, cinsiyete, yaşa, görünüşe, cinsel yönelime, dini inanca veya fiziksel veya zihinsel engelleri olan kişilere uygulanan eşitlik ve adaletin bir parçasıdır. Pozitif ayrımcılık, özellikle toplumsal statü, ekonomik durum ve eğitim alanında daha az abledikleri olan veya bu alanlarda daha az temsil edilen grupların haklarının korunması amacıyla uygulanan özel tedbirleri içerir.

Örneğin, belli bir etnik kökene mensup kişilerin, mülkiyet hakkı kazanmak için düşük faizli kredi alma fırsatı sağlanması pozitif ayrımcılık olarak değerlendirilebilir. Ayrıca, özel eğitim olanaklarının sağlanması veya daha az temsil edilen gruplara kamu hizmetlerinde daha fazla iş imkanının verilmesi de pozitif ayrımcılık aracılığıyla desteklenir.

Pozitif ayrımcılık, eşit haklara ve adalete saygı göstermek için farklı gruplara karşı özel önlemlerin alınmasını öngören bir yaklaşımdır. Pozitif ayrımcılık, ayrımcılığın kökten kaldırılmasını amaçlayan bir politikadan ve özellikle hakları olmayan veya parçalanmış grupların haklarının korunması için özel önlemler alınmasından kaynaklanmaktadır. Bu önlemler, etkinlik ve sosyal kalkınma arasındaki bağlantıyı desteklemek ve eşitlik ve adaletin sağlanmasına katkıda bulunmak için uygulanmaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)