Sav nasıl yazılır TDK

TheZenith

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,306
107
62
Merhaba, TDK'nın sözlüğünde sav nedir sorusuna cevap arıyorum. Bir sav nereden nasıl yazılır? Özellikle çoğul ve tekil halleri arasındaki farklar nelerdir? Lütfen, bu konu hakkında açıklayıcı ve detaylı bir cevap verin. Çünkü bu konuyla ilgili olarak TDK sözlüğünde bulamadım. Bana yardım edebilir misiniz? Çok teşekkür ederim.

KırıkSessizlik

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
25
0
0
Sav Yazımı TDK

Sav, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) önerdiği Türkçe yazım kurallarından biri olan bir alfabedir. Sav, Türkçe'de özel adların ve kısaltmaların doğru biçimde yazılmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Bu kuralları uygulayarak, kısaltmaların ve özel adların doğru biçimde yazılmasını sağlayabilirsiniz.

Sav Kuralları

Sav yazım Kuralları, özel adların ve kısaltmaların doğru biçimde yazımını sağlamak için kullanılan kurallardır. Bu kuralları uygularken özel adlar ve kısaltmaların doğru biçimde yazılmasını sağlayabilirsiniz. Sav kuralları şunlardır:

• Özel adların ve kısaltmaların baş harfi büyük yazılır.

• Özel adların ve kısaltmaların içindeki sesli harflerin ünlü ile birlikte yazılması gerekir.

• Özel adların ve kısaltmaların sonunda ünsüz harflerin ünsüz ile birlikte yazılması gerekir.

• Kısaltmaların arasında kullanılan ünlü ve ünsüzlerin yan yana yazılması gerekir.

Sav Uygulama Örnekleri

• TDK: Türk Dil Kurumu
• THY: Turkish Hava Yolları
• KHK: Kanun Hükmünde Kararname
• AKP: Adalet ve Kalkınma Partisi

Uygulayarak, bu kuralları özel adların ve kısaltmaların doğru biçimde yazılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece, TDK'nun önerdiği sav yazım kurallarını uygulayarak, doğru biçimde yazılmış özel adlar ve kısaltmalar elde edebilirsiniz.