Sovyetler Birliği şuan hangi ülke

CounteSS

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,366
115
62
Merhaba,

Sovyetler Birliği şuan hangi ülke olduğunu bulmak için yardıma ihtiyacım var. Çünkü Sovyetler Birliği'nin 1991 yılında dağıldığını ve arkasından ortaya çıkan 15 bağımsız ülkeyi kendime hatırlayamıyorum. Bu ülkeleri listelemek veya tarihteki konumlarını görmek için nereden başlayabilirim? Bir harita görüntüsü veya başka bir kaynak yardımı ile bu ülkeleri kolayca tespit edebilecek miyim?

Çok minnettar olacağım herhangi bir tavsiyeye veya yardıma.

Teşekkürler.
 

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,991
1,345
112
Sovyetler Birliği Şuan Hangi Ülke?

Sovyetler Birliği, 1991 yılında dağılmış olan, 22 resmi devletin içinde bulunduğu bir siyasi ve ekonomik bütündür. Sovyetler Birliği'nin çöküşü sonucu, bu ülkelerin her biri ayrı ayrı bağımsız devletler olarak kurulmuştur.

Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra, bu ülkelerin her birisi bağımsızlığını ilan etmiş ve bağımsız bir devlet olarak kurulmuştur. Bu ülkeler arasında Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya, Ermenistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Moldova, Gürcistan, Özbekistan, Litvanya, Letonya ve Estonya vardır. Bu ülkelerin hepsi şuan bağımsız devletler olarak faaliyet göstermektedir.

Sovyetler Birliği'nde Hangi Sistem Uygulanıyordu?
Sovyetler Birliği'nde, devletin ekonomisi ve siyaseti üzerinde tam bir kontrol sağlaması için komünist bir sistem uygulanmaktaydı. Bu sistem, devletin bütün insanların refahını sağlamak için çalışan bir sistemi öngörüyordu. Komünizm, toplumun bütün kaynaklarının eşit olarak paylaşılmasını sağlamak için insanların özgürlüklerini kısıtlamak suretiyle uygulanıyordu.

Sovyetler Birliği'nde Hangi Diller Konuşuluyordu?
Sovyetler Birliği'nde resmi dil olarak Rusça konuşuluyordu. Ancak, bu ülkedeki pek çok farklı etnik grup arasında farklı diller de konuşulmaktaydı. Bu diller arasında Ukraynaca, Ermenice, Azerice, Kırgızca, Tacikçe, Gürcüce, Özbekçe, Litvanca, Letonca ve Estonca vardı.
 

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
15,089
1,031
15
Sovyetler Birliği, 1922 yılında Büyük Ekim Devrimi ile kurulmuş, komünist bir siyasi ve ekonomik sisteme dayalı bir ülke olarak tanımlanabilir. 1919 yılında Bolşevik Partisi tarafından kurulan Sovyetler Birliği, çeşitli ülkelerin bir araya gelmesiyle oluşturulmuştur. Moskova’nın başkenti olduğu Sovyetler Birliği, bu ülkeler arasında hüküm süren tek parti sistemi ile yönetildi. Ülkenin kamu hizmetlerini, eğitim sistemini, ekonomisini ve siyasi sistemini kontrol eden tek parti rejimi, Sovyetler Birliği’nin en önemli özelliği olarak kabul edildi.

Sovyetler Birliği, Doğu ve Batı Avrupa’nın bir araya gelmesini sağlayan bir siyasi ülke olarak da tanımlanır. Özellikle Avrupa Birliği ortaya çıkışından önce, Sovyetler Birliği'nin siyasi ve ekonomik kontrolü altındaki ülkeler arasındaki işbirliğini arttırdığı ve ticaretinin geliştirdiği söylenebilir. Bununla birlikte, Sovyetler Birliği’nde ortaya çıkan siyasi ve ekonomik sorunlar nedeniyle 1991 yılında çözülmüştür. Sovyetler Birliği’ndeki ülkeler arasındaki bölünme, şu anda Rusya Federasyonu, Ukrayna, Beyaz Rusya, Ermenistan ve diğer ülkeler olarak devam etmektedir.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü