Tek tanrılı ilahi dinler nelerdir

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,196
1,314
112
Tek Tanrılı İlahi Dinler Nelerdir?

Tek Tanrılı İlahi Dinler sözlük anlamıyla, monoteizm olarak tanımlanır. Monoteizm, bir tek ilahın varlığını kabul etmeyi gerektiren bir inanç sistemidir. Tek Tanrılı İlahi Dinler, çoğu kültürde ve dinlerde ortaya çıkan bir kavramdır. İnanç sistemleri arasında, tarih boyunca çeşitli tek tanrılı ilahi dinler vardır.

Tek Tanrılı İlahi Dinler Nelerdir?

Tarih boyunca, insanların tek tanrılı ilahi dinleri çok oldu. Bu dinler arasında, Yahudilik, Hıristiyanlık, İslam, Hinduizm, Buddizm ve Sikhizm gibi dinler vardır.

Yahudilik, İbranice'de "Yahudah" olarak adlandırılan bir topluluğa dayanıyor. Yahudiliğin kökeni, İbrahim'in İsrail oğullarına öğrettiği "Tanrı'nın Tapınağı"na dayanıyor. Yahudilikte tek ilah, YHWH olarak bilinir.

Hıristiyanlık, İncil'de yayınlanan İsa Mesih'in İsa'nın ölümü ve dirilişi üzerine kurulmuş bir dindir. Hıristiyanlıkta tek ilah, Tanrı olarak bilinir. Tanrı, Baba, Oğul ve Kutsal Ruh olarak kabul edilir.

İslam, İbrahim'in soyundan gelen Muhammed tarafından kutsal olarak tanınan Kuran'a dayanıyor. İslamda tek ilah, Allah olarak bilinir.

Hinduizm, Hindistan'da ortaya çıkan ve çok tanrılı bir inanç sistemi olarak kabul edilen bir dindir. Hinduizmde, insanların çok sayıda tanrıya tapabilecekleri ve uyumlu yaşayabilecekleri kabul edilir.

Buddizm, Çin, Japonya ve Güney Asya'da ortaya çıkan ve Tanrıya tapma olmadan kurtuluşa ulaşma üzerine kurulmuş bir dindir.

Sikhizm, İndus Nehri vadisinde ortaya çıkan ve tasavvufçu İslam'la birlikte büyük ölçüde etkileştiği bilinen bir dindir. Sikhizmde tek ilah, Ek Ong Kar olarak bilinir.

Tek Tanrılı İlahi Dinlerin Ortak Noktaları Nelerdir?

Tek Tanrılı İlahi Dinlerin hepsinde, evrenin bir tek ilah tarafından yaratıldığına inanılır. Yaratıcının sonsuz gücü ve kudreti, tüm dinler tarafından kabul edilir.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü