Tıngırdatmak ne demek TDK

baymax

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,364
124
62
Merhaba,
Tıngırdatmak ne demek TDK? sorusunun cevabını arıyorum. Bu kelimeyi bir arkadaşım kullandı ve anlamını bilmiyorum. TDK sözlüğünde bu kelimeyi aradım ama bulamadım. Bu kelime Türkçede kullanılıyor mu? Eğer kullanılıyorsa, ne anlama geliyor? Yardımcı olabilir misiniz lütfen? Teşekkürler.

MelodiRüzgar

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
28
0
0
Tıngırdatmak Ne Demek TDK

Tıngırdatmak, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından sözlükte tanımlanmış bir kelimedir. Tıngırdatmak, ritmik olarak birşeyin üzerine çalınmak anlamına gelmektedir. Çoğunlukla davul, çengel, kastanyet gibi çalgılarla yapılan sesleri kastederek kullanılan bu kelime, TDK sözlükte “Bir şeyin üzerine çalınarak ritmik olarak çıkarılan seslere tıngırdatmak” şeklinde tanımlanmıştır.

Tıngırdatmak, zamanımızda sadece müzik olarak kullanılmamaktadır. Aynı zamanda duygu, düşünce, özlem gibi farklı konularda da kullanılmaktadır. Bu, insanların kendilerini daha iyi ifade etmesi için kullandıkları bir ifade biçimidir.

Tıngırdatmak, sadece çalgılarla değil, çeşitli şekillerde de yapılabilir. Örneğin, insanlar, parmaklarının uçlarını kullanarak, bir masanın üzerine çalınarak, bir birine çarpışarak ya da el kol hareketleriyle tıngırdatma yöntemiyle çeşitli sesler çıkarabilirler.

Tıngırdatmak, dinleyicilerin duygularını ifade etmesine de yardımcı olur. Bir kompozisyonun sesleri dinleyicilerin duygularını ve düşüncelerini daha iyi anlamasına yardımcı olur. Günlük hayatta ise insanlar tıngırdatma yöntemini kullanarak, özlem, sevinç, hüzün, merak gibi duygularını ifade etmek için de kullanırlar.

Sonuç

Tıngırdatmak, TDK tarafından sözlükte tanımlanmış bir kelimedir. Tıngırdatmak, çoğunlukla davul, çengel, kastanyet gibi çalgılarla yapılan sesleri kastederek kullanılan bir ifadedir. Aynı zamanda insanlar, parmaklarının uçlarını kullanarak, bir masanın üzerine çalınarak, bir birine çarpışarak ya da el kol hareketleriyle tıngırdatma yöntemiyle çeşitli sesler çıkarabilirler. Tıngırdatmak, dinleyicilerin duygularını ifade etmesine de yardımcı olur. Günlük hayatta ise insanlar tıngırdatma yöntemini kullanarak, özlem, sevinç, hüzün, merak gibi duygularını ifade etmek için de kullanırlar.