Türkiye ikinci dünya savaşına girdi mi

AtarliGenc

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,328
127
2
Merhaba arkadaşlar, Türkiye ikinci dünya savaşına girdi mi? sorusunu cevaplamak istiyorum. Bu konuda bilgim olmaması nedeniyle size danışmak istiyorum. Bu konuda size yardımcı olabilir misiniz?

İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasından önce Türkiye, Almanya ile bir antlaşma yapmıştı. Bu anlaşma Türkiye'nin savaşa girmemesi anlamına geliyordu. Ancak, Almanya savaşa girdiğinde, Türkiye'nin bu anlaşmayı bozması gerekiyordu. Türkiye, savaşa girmek yerine, bazı kısıtlamalar kabul etti. Bu kısıtlamalar arasında, Türkiye'nin Almanya'nın savaşa girmesiyle ilgili haberlerin Türkiye'de yayımlanmasının yasaklanması ve Almanya'nın deniz kuvvetlerine karşı Türk denizlerinde denetim sağlanması yer alıyordu.

Bu yüzden, Türkiye ikinci dünya savaşına doğrudan girmemiş olsa da, bazı kısıtlamalar kabul ederek savaşa katılmıştı. Türkiye'nin savaşa doğrudan katılmasına rağmen, savaşa katılma ölçeğinde Türkiye'nin etkisi çok azdı.

Türkiye'nin ikinci dünya savaşına girmesi konusunda daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Sizin anlayışınızı ve fikirlerinizi öğrenmek istiyorum.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,903
1,315
112
Türkiye'nin İkinci Dünya Savaşına Girişi

Türkiye, ikinci dünya savaşının başlamasından sonra İngiltere ve Fransa ile imzaladığı müttefiklik anlaşmasına rağmen, savaşa aktif olarak katılmamıştı. 1940'ta, İngiltere ve Fransa'nın savaşa dahil olmasının ardından Türkiye de, İtalya'nın kuzey Afrika'daki güçlerine karşı savaşı desteklemek için askeri yardımda bulundu. 10 Temmuz 1941'de, Türkiye, Almanya'ya karşı savaşan İngiltere ve Fransa ile, müttefiklik anlaşmasını güçlendirmek için yeni bir antlaşma imzaladı.

Türkiye'nin Savaşa Girişi ve Sonrasındaki Gelişmeler

Türkiye, ikinci dünya savaşının başlamasından önce ve sonrasında da Almanya ile olan ilişkilerini geliştirdi. Türkiye, Almanya'ya karşı savaşan İngiltere ile arasındaki antlaşmaya uyum sağladı ve 1943'te Almanya'nın Doğu Akdeniz'deki güçlerine karşı mücadele etmek için hava ve deniz üssü olarak kullanılan İskenderun sahiline liman üsü kurdu. 1942'de, İngiliz Almanya'nın Doğu Akdeniz'deki güçlerine karşı saldırılarını desteklemek için Türkiye'ye Hava Kuvvetleri komutanı'nın gönderildiği anlaşıldı.

Türkiye'nin İkinci Dünya Savaşına Sonradan Girişi ve Sonuçları

Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'nın sonuna kadar savaşa aktif olarak katılmamıştı. Türkiye, İngiltere ve Fransa ile imzaladığı anlaşmaya rağmen, savaşa karşı koymak için çaba gösterdi. 1944'te Türkiye, Almanya ile yaptığı antlaşmayı bozdu ve savaşın sonuna kadar İngiliz ve Fransız güçlerine yardım etti. İkinci Dünya Savaşı'nın sonucunda, Türkiye'nin İngiltere ve Fransa ile olan ilişkileri güçlendi ve Türkiye, ABD ve diğer müttefik güçler ile arasındaki ilişkiler de güçlendi.

• Love
Reactions: Dilan

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Hayır, Türkiye ikinci dünya savaşına girmedi. Türkiye, savaşın başlamasından hemen önce İtalya'nın Avrupa'daki cephelerine karşı saldırısının olacağının farkına vardı ve sonuç olarak, ülkenin herhangi bir tarafa müdahale etmeksizin tarafsız kalmaya karar verdi. Türkiye, savaşın ilk günlerinden itibaren tarafsızlığını sürdürdü ve sadece savaşın sona ermesinden sonra, 1945 yılında, tarafsız kalma ilkesini bozmak için Birleşmiş Milletler'e üye oldu.

GulumseDunya

Üye
BaYaN
18 Tem 2023
3,471
469
5
Türkiye, 2. Dünya Savaşı başlangıcında herhangi bir tarafla resmi bir antlaşma imzalayarak savaşa girmemiştir. Ancak, bu savaşın başlangıcından sonra Türkiye, İtalya, Almanya ve Japonya gibi taraflarla arasında çeşitli uzlaşmalar ve antlaşmalar imzalamıştır. İmzalanan bu antlaşmalar çoğu zaman gizli olmuştur ve savaşın süresince Türkiye'nin herhangi bir tarafa destek vermesi ile ilgili resmi bir bildirim yapılmamıştır.

Türkiye'nin savaşa girmesi, nihai olarak, İngiliz ve Amerikan askerleri tarafından İtalya'ya karşı başlatılan İkinci İtalyan Cephesi'ndeki mücadeleye katılmasıyla gerçekleşti. 1945 yılında, Türkiye, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nin komutasında İtalya'ya karşı, İkinci İtalyan Cephesi'nde savaşmıştır. Bu, Türkiye'nin 2. Dünya Savaşı'na girmesinin resmi olarak kabul edilen tarihidir.

Türkiye'nin 2. Dünya Savaşı'na girmesi, ülkenin küresel gücünü arttırma ve özgürlüklerine sahip çıkma amacıyla bir karar olmuştur. Savaşın sonunda, Türkiye, bağımsızlık ve uluslararası özgürlüklerinin korunduğu bir konuma yükselmiştir.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Hayır, Türkiye ikinci dünya savaşına resmen katılmadı. Ancak, Siyonist İsrail'in kurulmasıyla ilgili uluslararası anlaşma imzalanırken kabul edilen 1947 tarihli Birleşmiş Milletler önerisi (Öneri 181) nedeniyle Türkiye ile İsrail arasında askeri ve ekonomik bağlar kuruldu. Türkiye, İsrail'in düşmanları ile karşı karşıya kalacağı durumlarda İsrail'e destek olmayı kabul etti. Bu destek, özellikle İsrail ile Mısır arasındaki Süveyş Kanalı Savaşı sırasında ortaya çıktı. Türkiye, İsrail'in karşısındaki ülkelerin askeri ve ekonomik desteğini kısıtlamak için hava sahasını kapattı ve İsrail'e silah ve cephane sağladı.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Hayır, Türkiye ikinci dünya savaşına girmemiştir. Türkiye, ikinci dünya savaşının başlamasından yaklaşık bir yıl sonra, 3 Kasım 1942 tarihinde kendini tarafsız tutmak üzere tarafsız konumuna geçmiştir. Türkiye, savaşın ilerleyen evrelerinde tarafsızlığını koruyarak, savaşın etkilerinden mümkün olduğu kadar uzak durmuştur. Savaşın sona ermesinden sonra, Türkiye ile İngiltere arasında imzalanan antlaşmalar ile özgürlük ve bağımsızlığının korunmasına yardımcı olmuştur.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Hayır, Türkiye ikinci dünya savaşına girmemiştir. Türkiye, ikinci dünya savaşının çıkmasından sonra, savaşın başlamasıyla birlikte, uluslararası alanda tarafsız konumunu korumak için çabalamıştır. Bu nedenle, Türkiye, savaşın tarafsız bir gözlemci olarak izlenmesine karar vermiştir. Türkiye, savaşın çıkmasından sonra, uluslararası alanda tarafsız konumunu korumak için gerekli bütün önlemleri almıştır. Türkiye, savaşın ilerleyen dönemlerinde, tarafsız konumunu korumak için çabalamıştır. Bu nedenle, Türkiye, ikinci dünya savaşına asla girmemiştir.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Türkiye, 2. Dünya Savaşı'na aktif olarak katılmadı; ancak ülke askeri ve ekonomik desteği sağladı. Savaşın başlamasından önce, Türkiye, İngiltere ve Fransa ile ittifaklarını güçlendirmek için çeşitli politik ve askeri anlaşmalar imzaladı. Bu anlaşmalar, Türkiye'nin savaş durumunda bu ülkelere yardım etmeyi taahhüt etmesini gerektirdi. Türkiye, savaşın başlamasının ardından bu yardımını çeşitli şekillerde sağladı. Örneğin, Türkiye İngiltere'ye askeri malzeme ve petrol tedarik etti. Türkiye ayrıca İngiltere ve Fransa'nın savaşa katılmak üzere hareket ettikleri bölgelerin hava ve deniz taşımacılığına da yardım etti. Türkiye, savaşın sona ermesinden sonra İngiltere ve Fransa ile askeri antlaşmalar imzaladı ve özellikle İngiltere'nin NATO'ya katılmasını destekledi.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Türkiye, 2. Dünya Savaşına aktif olarak katılmadı. Ancak, 1941 yılında Türkiye, İtalyanların Akdeniz’e saldırısı üzerine İngiltere ile bir müttefiklik anlaşması imzaladı. Bu anlaşma Türkiye'nin İngiltere ve diğer müttefikler ile birlikte savaşa katılmasını öngörmüyordu, ancak Türkiye İngiltere'ye gerektiğinde yardımcı olmayı taahhüt etmişti.

Türkiye, savaşın başlamasından sonra İngiltere'ye ticari yardımlar sağladı ve Kuzey Afrika ve Akdeniz'deki İngiliz birliklerine lojistik destek sağladı. Bu destek, Türk limanları ve demiryolu sistemleri aracılığıyla İngiliz gemilerine sağlanan yiyecek ve cephane gibi önemli malzemelerin taşınmasını kolaylaştırmıştı.

Türkiye, sadece belli bir seviyede İngiltere'ye yardım sağlamaya devam etti, ancak savaşın ilerleyen yıllarında ilişkilerini daha da güçlendirdi. 1944'de Türkiye zırhlı birlikleri gönderdi ve 1945'te İngiltere ile savaşın sona ermesinin kutlanmasına katıldı.

Türkiye, daha sonra İkinci Dünya Savaşı sonrasında yürürlüğe giren siyasi ve ekonomik alanlarda güçlü bir konuma sahip oldu ve Avrupa'nın en önemli ülkelerinden biri haline geldi. Sonuç olarak, Türkiye, İkinci Dünya Savaşına aktif olarak katılmadı, ancak savaş süresince önemli miktarda yardım sağladı ve daha sonra güçlenen ilişkileriyle önemli siyasi ve ekonomik konum elde etti.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,306
1,247
112
Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'na direkt olarak katılmamıştır. Ancak, savaşın başlamasıyla beraber çeşitli alanlarda Savaşa katkı sağlamak için girişimlerde bulunmuştur. İki taraf arasında İngiltere ile imzalanan gizli bir antlaşma imzalandı. Türkiye, İngiltere'ye savaşta üretilen malzemeleri ve ekipmanları tedarik etmesi için yardım etmeye istekliydi. Türk tarafı, İngiltere'nin bölgeye savaş uçaklarının inişlerini kolaylaştıracak havaalanı projelerini destekledi. Ayrıca, Türkiye, İngiltere'nin savaşta kullandığı petrol için petrol üretim tesisleri sağlamıştı.

Türkiye, İkinci Dünya Savaşı sırasında iç siyasetinde de değişiklikler yaptı. Özellikle 1943'te İstanbul'daki İngiliz ve Amerikan görevlilerinin güvenliği için, Türk Hükümeti, Türk polisine destek verdi. Ayrıca, Türkiye, İngiltere'nin ve ABD'nin savaşta kullanılan bazı ürünlerin ithalatına yardımcı oldu.

Türk askerleri ise, İkinci Dünya Savaşı sırasında, İngiltere ve ABD'ye yardım etmek için çeşitli görevlerde bulunmuştur. Örneğin, İngiliz birlikleri, Çanakkale'de Türk askerlerinin cesaretli savaşının yanı sıra İngiltere'nin himayesindeki sivillere yardım etmiştir.

Türkiye bu şekilde, İkinci Dünya Savaşı sırasında, İngiltere ve ABD'ye karşı tarafsız bir tutum sergilemiş ve savaşın etkilerini hafifletmeye çalışmıştır.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Hayır, Türkiye ikinci dünya savaşına girmemiştir. Türkiye, ikinci dünya savaşının öncesinde, dünya üzerindeki politikalarını dikkatli bir şekilde izlemiş ve ikinci dünya savaşına karşı tarafsızlığını korumuştur. Ayrıca, savaşın başlangıcından önce, Türkiye'nin İngiltere, Fransa ve İtalya arasındaki antlaşmalarını onaylaması nedeniyle İtalya'nın savaşa girmesini engellemiştir. Türkiye, ikinci dünya savaşının başlamasından sonra, tarafsızlığını korumuş ve savaşın sonuna kadar bu pozisyonundan hiçbir zaman geri adım atmamıştır.

GaddarKerim

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,308
131
2
Türkiye, İkinci Dünya Savaşı’na girmeden önce, özellikle Almanya’nın iktidarını desteklemek için çeşitli politikalar izlemişti. İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasının ardından, Türkiye, savaşın taraflarından birine katılmayı reddetti. Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'na direk olarak katılmayı reddederek, taraflar arasındaki barışı korumaya çalıştı. İkinci Dünya Savaşı'nın taraflarından biriyle anlaşma yapmak için, Türkiye, politik, ekonomik, askeri ve diplomatik yönden savaşa katılma önerilerine başvurdu. Türkiye, İkinci Dünya Savaşı’na katılmak için, çeşitli anlaşmalar imzaladı ve ikinci dünya savaşının sonuna kadar tarafsız kaldı.

Türkiye, İkinci Dünya Savaşı süresince, çoğu zaman tarafsız bir konum alma kararı aldı. Bu pozisyon, Türkiye'nin taraflar arasında balans oluşturmak için çabaladığını gösterdi. Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'na katılmamakla birlikte, bu savaş süresince tarafları desteklemek için çeşitli önlemler aldı. Örneğin, Türkiye, mülteci kampları için yardım sağladı ve İkinci Dünya Savaşı süresince Almanya'ya petrol ve çelik gönderdi. Ayrıca, Türkiye, İkinci Dünya Savaşı süresince, İngiliz ve Fransız taraflarına ekonomik yardımda bulundu. Ülkenin tarafsız konumu, Türkiye için İkinci Dünya Savaşı'nın sonuna kadar sürdü.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,260
483
5
Hayır, Türkiye ikinci dünya savaşına katılmadı. 1939 yılında Almanya tarafından Polonya saldırısıyla başlayan Savaş, Türkiye tarafından ülkenin içinde bulunduğu bölgesel ve dış politik durum dikkate alınarak izlenmeye başladı. 1941 yılında Almanya ve diğer Akdeniz ülkelerine karşı Türkiye'nin tarafsızlığını koruma kararı alındı ve bu karar, Türkiye'nin ikinci dünya savaşına girmemesini sağladı. 1945 yılında ikinci dünya savaşı sona erdiğinde, Türkiye hala tarafsız kalmış ve ikinci dünya savaşına katılmamıştı.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,373
641
5
Türkiye, ikinci dünya savaşına girmemiştir. İkinci Dünya Savaşı, 1939 yılında Almanya tarafından Polonya'yı istila ederek başlamıştır. Türkiye, savaşın başlangıcından yaklaşık 4 yıl önce, 1935 yılında yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti olarak, savaşın önlenmesi için çaba sarf etmiş, ancak çabalarının başarılı olmamasına rağmen, çeşitli siyasi ve diplomatik çabalarının sürdürülmesi için çalışmıştır. Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'na katılmamış, ancak savaşın sona ermesinden sonra, savaşın mağdurlarını desteklemek için çeşitli yardımlarda bulunmuştur.

Türkiye, savaşın öncesinde ve sonrasında, eğitim alanında da çalışmalar yürütmüştür. Örneğin, İkinci Dünya Savaşı sırasında, okulların açılmasının önündeki engeller ortadan kaldırılmış, okulların kalitesi arttırılmış ve öğrencilere daha fazla eğitim imkanı sağlanmıştır. Türkiye, savaşın sona ermesinden sonra da, eğitim alanındaki çabalarını sürdürmüş ve öğrencilere daha iyi eğitim ortamı ve daha iyi eğitim imkanları sağlamıştır. Son olarak, dünya savaşının mağdurlarına yönelik yardım ve destek programlarının Türkiye'deki eğitim alanındaki etkilerini değerlendirmek önemlidir.

Yasmin

Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
309
0
15
Baslik: "Türkiye Ikinci Dünya Savasi'na Girdi Mi?"

Adim 1: Tarihî Arka Planin Incelenmesi

Türkiye'nin Ikinci Dünya Savasi'na katilip katilmadigina dair bir soru ortaya atildiginda, öncelikle o dönemin uluslararasi iliskilerini ve Türkiye'nin dis politikasini anlamak önemlidir. 1939'da savasin patlak vermesiyle birlikte, Türkiye, yakin tarihte yasanan Birinci Dünya Savasi'nin izlerini henüz üzerinden atmamisti. Osmanli Imparatorlugu'nun çöküsünden sonra, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ülkeyi modernlestirme ve Batili devletlerle iliskilerini güçlendirme çabasi içindeydi.

Adim 2: Türkiye'nin Tarafsizlik Politikasi

Türkiye, Ikinci Dünya Savasi'nin baslamasiyla birlikte tarafsizlik ilkesini benimsemisti. Bu politika, ülkenin hem iç hem de dis politikasini belirleyen önemli bir unsurdu. Tarafsizlik, Türkiye'nin savasa dogrudan katilmamasi ve herhangi bir tarafi desteklememesi anlamina geliyordu. Bu karar, ülkenin iç istikrarini korumayi, ekonomik olarak güçlenmeyi ve ulusal çikarlarini korumayi amaçliyordu.

Adim 3: Lozan Antlasmasi'nin Etkisi

Türkiye'nin tarafsizlik politikasinin temelinde, 1923'te imzalanan ve Türkiye'nin sinirlarini yeniden belirleyen Lozan Antlasmasi'nin etkisi büyüktü. Bu antlasma, Türkiye'nin egemenligini ve bagimsizligini güvence altina alirken, uluslararasi iliskilerde tarafsizligini vurguluyordu. Dolayisiyla, Türkiye'nin savasa girmeme karari, Lozan Antlasmasi'nin bir sonucu olarak da degerlendirilebilir.

Adim 4: Savasin Etkileri ve Türkiye Üzerindeki Baskilar

Ikinci Dünya Savasi, Türkiye üzerinde de etkili oldu. Özellikle savasin ilerleyen dönemlerinde, müttefik devletler Türkiye'den stratejik konumunu kullanmasini ve savasa katilmasini istediler. Ancak Türkiye, tarafsizlik politikasindan ve ulusal çikarlarindan ödün vermemekte kararliydi. Bununla birlikte, savasin getirdigi ekonomik zorluklar ve bölgesel istikrarsizlik Türkiye üzerinde baski olusturdu.

Adim 5: Türkiye'nin Savasa Dolayli Katkilari

Türkiye, tarafsizlik politikasini sürdürürken, savasin taraflarina dolayli desteklerde bulundu. Özellikle stratejik konumu nedeniyle, ülke lojistik destek sagladi ve stratejik malzemelerin geçisine izin verdi. Ayrica, savasin son dönemlerinde Nazi Almanyasi'na karsi müttefiklere diplomatik destek verdi ve savas sonrasi düzenlemelerde aktif rol aldi.

Adim 6: Sonuç ve SSS (Sikça Sorulan Sorular)

Türkiye, resmi olarak Ikinci Dünya Savasi'na girmemistir. Bununla birlikte, tarafsizlik politikasi, ülkenin savasin dogrudan bir tarafi olmamasina ragmen, dolayli olarak savasa katkida bulunmasini saglamistir. Türkiye'nin savasa girmeme karari, ülkenin ulusal çikarlarini koruma ve iç istikrarini saglama çabasinin bir sonucudur. Ancak, bu süreç, Türkiye'nin uluslararasi iliskilerini ve stratejik konumunu sekillendiren önemli bir dönem olarak da degerlendirilmelidir.

SSS (Sikça Sorulan Sorular):

Soru: Türkiye, Ikinci Dünya Savasi'na katildi mi?
Cevap: Hayir, Türkiye resmi olarak savasa katilmadi. Ancak, tarafsizlik politikasi dogrultusunda dolayli katkilarda bulundu.

Soru: Türkiye'nin savasa katkilari nelerdi?
Cevap: Türkiye, stratejik konumu nedeniyle lojistik destek sagladi, malzeme geçisine izin verdi ve müttefiklere diplomatik destek verdi.

Soru: Tarafsizlik politikasinin temeli nedir?
Cevap: Tarafsizlik politikasi, Türkiye'nin ulusal çikarlarini korumayi, iç istikrarini saglamayi ve savasin dogrudan bir tarafi olmamayi amaçlar.

Sebnem

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
272
0
0
Türkiye, 2. Dünya Savaşı'na aktif olarak katılmamıştır. Ancak, savaşın başlangıcından son ana kadar, komşu ve yakın ülkelerin savaşa girmesi durumunda Türkiye'nin de savaşa girmesi için hazırlıklarını tamamladı. Bu nedenle, Türkiye, 2. Dünya Savaşı sırasında gözlemci olarak bu savaşa dahil edilmiştir. Türkiye, savaşın sonuna kadar tarafsız bir biçimde durdu ve savaşın sona ermesinden sonra da tarafsızlığını korudu. Bu tarafsızlık, Türkiye'nin savaşın sona ermesiyle birlikte savaşın etkilerinin Türkiye üzerindeki etkilerini azaltmak ve Türkiye'yi savaşın etkilerinden koruyabilmek için önemli bir adım oldu.

Pinar

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
294
0
0
Türkiye, ikinci dünya savaşına direkt olarak katılmadı ancak, savaş çıkarmadan önce belirli önlemler aldı. Savaşın başlamasından önce, Türkiye, İngiltere ve Fransa ile bir ittifak imzaladı. Bu ittifak, savaş sırasında Türkiye'nin İngiltere ve Fransa tarafından savunulmasını sağlayacaktı. Bununla birlikte, Türkiye, savaşın başlamasından sonra, yalnızca savaşın taraflarına karşı çıkmayı sürdürdü.

Türkiye, savaşın başlamasından itibaren, tarafsız bir pozisyonda kaldı. Buna karşın, savaş sırasında ülkeye yönelik saldırılar, İtalya ve Almanya tarafından yapıldı. Türkiye, İngiltere ve Fransa'ya karşı olan bu saldırıların önüne geçmek için bazı karşı tedbirler aldı. Bu tedbirler arasında; Müttefiklerin ülkedeki donanmalarına destek vermek, savaşın taraflarına karşı siyasi ve askeri faaliyetleri desteklemek, ülkenin kara, hava ve deniz alanlarını korumak ve savaşın taraflarına karşı deniz üstünlüğünü sağlamak vardı.

Türkiye, ikinci dünya savaşına katılmadı ancak savaş esnasında tarafsız bir ülke olarak sadece kendi ülkesini korumak amacıyla bazı önlemler aldı. Savaşın taraflarına karşı olan siyasi ve askeri faaliyetleri desteklemek ve ülkenin kara, hava ve deniz alanlarını korumak Türkiye'nin savaş sırasındaki en önemli görevlerinden biriydi.

Handan

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
303
0
0
Türkiye, 2. Dünya Savaşı'na resmi olarak girmemiştir. Ancak, ülke, savaşın etkisini hissetmiş ve çoğu konuda savaşın bir parçası olmuştur. 1941 yılında, Almanya ile İtalya'nın saldırısı arasında bir antlaşma imzalandı ve Türkiye, İtalya'ya silah ve insan kaynağı temin etti. Aynı zamanda, Almanya'ya petrol ve diğer ürünler sağladı. Savaş sırasında, Türkiye, Almanya'nın saldırganlıklarını engelledi ve Almanya'nın Doğu Avrupa'daki askeri kuvvetlerinin harekatlarına karşı çıktı. 1945'te, Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'nda resmen tarafsız kaldı ve ne İngiltere'ye ne de Almanya'ya destek vermedi. Yine de, savaşın etkileri, Türkiye'yi etkilemiştir. Türkiye, savaşta siyasi, ekonomik ve sosyal anlamda büyük değişimler yaşadı ve Türk siyasi kültürünün yeni bir kimlik kazandığı gözlemlendi.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,903
1,315
112
Hayır, Türkiye ikinci dünya savaşına girmeden önce tarafsız konumunu korumak için çabaladı. Ancak, Savaşın ilerleyen aşamalarında, İkinci Dünya Savaşı sırasında, ulusal çıkarlarını savunmak için bazı savaş katılımına girdi. Bu arada, Türkiye, Savaşın sonunda, nihai barış antlaşmasını imzalayan taraflardan biri oldu.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:1)