Türkiye'de doğan Suriyeli Türk vatandaşı olur mu

ZeusNuts

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,394
132
62
Merhaba arkadaşlar,

Türkiye'de doğan Suriyeli Türk vatandaşı olur mu? sorusunu merak ediyorum. Konuyla ilgili çok bilgim yok ama çok merak ediyorum. Bu konuda kimse benim aklımı karıştırmaya çalışmıyor ve dürüst olmaya çalışıyor.

Suriyeli Türk vatandaşı olma konusunda ne gibi seçeneklerim var? Ne zaman Türk vatandaşı olabilirim? Vatandaş olma süreci nasıl işliyor? Bu süreçte ne gibi belgeler isteniyor? Türkiye'de doğan Suriyeli Türk vatandaşı nasıl tanınıyor?

Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Konu hakkında bilgili olan arkadaşlarımın katkılarını çok değerli bulacağım.

Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,268
1,256
112
Türkiye'de Doğan Suriyeli Türk Vatandaşı Olur mu?

Suriyeli Türk vatandaşların Türkiye'de doğmaları halinde Türk vatandaşı olup olmayacaklarının çok sık sorulan bir soru olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Bu makale bu sorunun cevabını arayacak ve Suriyeli Türk vatandaşlarının Türkiye'de doğmaları halinde Türk vatandaşı olup olmayacaklarının çeşitli durumlara göre nasıl değişeceğini göstermeye çalışacaktır.

Türkiye Anayasasında Doğmuş Olmak

Türkiye Anayasasının 20. maddesi insanların doğdukları ülkede vatandaş olarak kabul edildiklerini belirtmektedir. Dolayısıyla, Suriyeli Türk vatandaşlarının Türkiye'de doğmaları durumunda, Türkiye Anayasasının 20. maddesi gereği, bu kişiler Türk vatandaşı olarak kabul edilecektir.

Kanun ve Yönetmeliklerin Göz Ardı Edilmesi

Türk hukuk sisteminin temel kuralları olan kanun ve yönetmeliklerin göz ardı edilmesi durumunda, Suriyeli Türk vatandaşlarının Türkiye'de doğmaları durumunda Türk vatandaşlığı alıp alamayacakları konusunda şüpheler meydana gelebilir. Ancak, bu durumda da Türkiye Anayasasının 20. maddesinin geçerli olacağını unutmamalıyız.

Diplomatik İlişkilerin Sona Ermesi

Türkiye ve Suriye arasındaki diplomatik ilişkilerin sona ermesi durumunda, Suriyeli Türk vatandaşlarının Türkiye'de doğmaları durumunda Türk vatandaşlığı alıp alamayacakları konusunda şüpheler meydana gelebilir. Ancak, bu durumda da Türkiye Anayasasının 20. maddesinin geçerli olacağını unutmamalıyız.

Sonuç

Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda, Suriyeli Türk vatandaşlarının Türkiye'de doğmaları durumunda Türk vatandaşlığı alıp alamayacaklarının cevabının evet olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak, Türkiye Anayasasının 20. maddesi Suriyeli Türk vatandaşlarının Türkiye'de doğmaları durumunda Türk vatandaşlığı alacaklarını garanti etmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)