Türkiye'de en çok ne ekilir

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,196
1,314
112
Türkiye'de En Çok Ne Ekilir?

Türkiye, gelişmiş tarım ve gıda sektörüne sahip bir ülkedir. Toprağının verimli olması ve iklim koşullarının güzel olmasından dolayı, Türkiye'de birçok ürün yetiştirilir. Ülkedeki tarımsal üretim, mütevazı tarımsal üretimden sanayileşmiş tarımsal üretime kadar uzanmaktadır. Üretilen tarım ürünleri, ülke içinde tüketilmekle birlikte, uluslararası pazarlara da ihraç edilmektedir.

Ancak, üretilen tarım ürünleri arasında hangilerinin en çok ekilmekte olduğunu merak ediyoruz. Bu makalede, Türkiye'de en çok ne ekilir? sorusuna cevap arayacağız.

Türkiye'de En Çok Ekilen Ürünler

Türkiye'de en çok ekilen ürünler, buğday, arpa, mısır, patates, tütün ve çaydır. Bununla birlikte, meyve ve sebzeler de üretilmektedir. Türkiye'de, birçok ürünün de yetiştirildiği küçük ölçekli tarımsal üretim ağırlıklı olarak yaygındır.

Buğday, Türkiye'de en çok ekilen ürün ve tarımsal üretimin en önemli ürünüdür. Türkiye'de buğday üretimi, tarım alanlarının %30'u için ekilmektedir. Türkiye, buğday üretiminde dünya üçüncüsüdür.

Arpa, Türkiye'de ikinci sırada yer almaktadır. Arpa, Türkiye'de tarım alanlarının %20'si için ekilmektedir.

Mısır, Türkiye'de tarım alanlarının %15'i için ekilmektedir. Mısır, Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli üçüncü üründür.

Patates, ülkemizde tarım alanlarının %10'u için ekilmektedir. Patates, Türkiye'de üretilen en önemli dördüncü üründür.

Türkiye'de tütün ve çay da ekilmektedir. Tütün, Türkiye'de tarım alanlarının %3'ü için ekilmektedir. Çay, Türkiye'de tarım alanlarının %2'si için ekilmektedir.

Türkiye'de En Çok Ekilen Meyve ve Sebzeler

Türkiye'de en çok ekilen meyve ve sebzeler, elma, kiraz, domates, biber, patlıcan, havuç, soğan ve salatalıktır.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü