Türkiye'nin en kirli havası nerede

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,196
1,314
112
Türkiye'de En Kirli Hava Neresi?

Türkiye, dünyanın en kirli hava kalitesine sahip ülkelerinden biri. Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye’nin bazı yerlerinde hava kirliliği ölçümlerinin, insan sağlığını tehdit eden seviyelerin çok üzerinde olduğunu rapor etmiştir. Türkiye'nin en kirli havası nerede? Bu sorunun cevabının cevabının, ülkenin çeşitli şehirlerinde değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz.

Türkiye'nin En Kirli Şehirleri

Türkiye'de en kirli hava kalitesine sahip şehirler arasında Ankara, İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Adana başı çeker. Ankara, özellikle kış aylarında, hava kirliliğinin en yüksek olduğu şehirler arasında yer alıyor. Şehirde yüksek oranda zararlı atmosferik partiküller ve sıcaklık artışı gerçekleşiyor. İstanbul'da ise, hava kirliliğinin en çok belirgin olduğu mevsimler arasında, kış ayları ve sonbahar ayları yer alıyor.

Türkiye'de Kirli Hava Nedenleri

Türkiye'de kirli hava nedenleri arasında, özellikle taşıma araçlarının çoğunlukla motorin yakmasından kaynaklanan kükürt dioksit emisyonları, evlerde ve binalarda kullanılan kömür ve linyit yakıtlarının kullanımı, madencilik faaliyetleri, tarımsal faaliyetler ve sanayileşme nedeniyle artan atmosferik partiküller bulunmaktadır.

Türkiye'de Kirli Hava Kirliliğinin Önlenmesi

Türkiye'de kirli hava kirliliğinin önlenmesi için, öncelikle hava kirliliğini azaltacak önlemler alınması gerekiyor. Bunlar arasında, taşıma araçlarının daha yüksek verimlilik ve düşük emisyonlu motorlarla donatılmaları, binalarda ve evlerde enerji verimliliğinin artırılması, kömür ve linyit yakıtlarının kullanımının azaltılması, çevresel standartların yükseltilmesi ve sektörler arası karbon salınımlarının azaltılması sayılabilir.

Türkiye'de kirli hava kalitesinin düşürülmesi için ülkenin çeşitli sektörlerinde çevre koruma önlemlerinin alınması önem arz etmektedir.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü