Ülkemizde ilk kez felsefe ders kitabını kim yazdı

OpaqueOpal

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,268
99
2
Merhaba arkadaşlar,

Ülkemizde ilk kez felsefe ders kitabını kim yazdı? sorusunun cevabını merak ediyorum. Bilgi edinmek için sizlerden yardım istiyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarınızdan yardım almak istiyorum.

Ülkemizde ilk kez felsefe ders kitabının kim tarafından yazıldığını öğrenmek için birçok kaynağa başvurdum fakat cevap bulamadım. Eğer bu konuda bilgisi olan arkadaşlarım varsa, bu konuda bilgi sahibi olmak için çabalayacağım.

Cevabı öğrenmek için ne gerekiyorsa yapacağım ve sizlerden olabildiğince yardım istiyorum. Eğer bilgi edinmek için gerekli kaynakları bana önerebilecek arkadaşlarım varsa, bu konuda yardımınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,991
1,345
112
Ülkemizde İlk Felsefe Ders Kitabını Kim Yazdı?

Ülkemizde ilk kez felsefe ders kitabını kim yazdı? Ülkemizde ilk felsefe ders kitabını, 16. yüzyılın sonlarına doğru İstanbul'da yaşayan İbrahim Müteferrika tarafından basılan "Mecmua-i Sülüs" adlı kitap olarak bilinmektedir. Bu kitap, 1710'da basılan ve Müteferrika tarafından kaleme alınmış olan "Risâle-i Sülüs" adlı kitabın uzantısı olarak çıktı. Kitap, filozofların özgün düşüncelerini, İslâmî ilimleri, Arapça ve Farsça gibi dilleri ve matematiği kapsıyordu.

Müteferrika, bu kitabını kaleme alıp basmakla birlikte, ülkemizde ilk kez felsefe ders kitabının yazılıp basılmasını da gerçekleştirmiş oldu. Bu, Osmanlı İmparatorluğu'nun büyük ilmî gelişmeler yaşamış olmasının bir göstergesidir.

Müteferrika'nın İlk Felsefe Ders Kitabının İçeriği

Müteferrika'nın ilk felsefe ders kitabının içeriği nedir? Müteferrika'nın ilk felsefe ders kitabı, çok geniş kapsamlı bir yapıya sahipti. Kitap; İslâmî ilimler, Arapça ve Farsça dilleri, matematiğin temel konularını, filozofların özgün düşüncelerini ve diğer ilmî konuları kapsıyordu.

Kitap, çoğu zaman Aristo ve Platon'un düşüncelerini ve Orta Çağ düşünürlerinin düşüncelerini kapsıyordu. Aynı zamanda, kitap, İslâm düşüncelerini ve Kur'an'ın öğretilerini de kapsıyordu. Kitap, ülkemizde ilk kez felsefe ders kitabının yazılıp basılmasının önemli bir örneği olarak görülmektedir.

Müteferrika'nın Kitabının Etkisi

Müteferrika'nın kitabının ülkemize etkisi nedir? Müteferrika tarafından basılan "Mecmua-i Sülüs" adlı kitap, Osmanlı İmparatorluğu'nun bilimsel ve kültürel gelişimine katkıda bulunmuştur. Kitap, ülkemizde felsefe ders kitabının ilk kez basılmasını sağlamış ve dolayısıyla ülkemizde felsefeye olan ilgiyi arttırmıştır.

Müteferrika'nın kitabının etkisi, ülkemizde felsefeyi daha iyi anlamak için kullanılan önemli bir kaynak olarak görülmektedir. Kitap, ülkemizde felsefenin gelişimini arttırmış ve çoğu felsefecinin, Müteferrika'nın kitabından etkilendiği kabul edilmektedir.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Türk felsefesi, daha önce İslam kültürünün etkisiyle kendini geliştirdi. XV. Yüzyılın başlarında, Türk tarihçi ve felsefeci Aşıkpaşazâde, özellikle İslam felsefesine dair ilk Türkçe ders kitabını yazmıştır. "Miftah-ül Saadet" adlı bu kitapta, İslam dini, tarih, mantık, ahlak, beşerî ilimler ve diğer konuların tümünü üstün bir biçimde tartışmıştır. Aşıkpaşazâde’nin bu eseri, Türk felsefesinin gelişiminde önemli bir adımdır. Türkçe dilinde felsefe konularının tartışıldığı diğer bir ders kitabı da Seyyid Loğman tarafından yazılmış olan "Münazara"dır. Bu eser, XVI. Yüzyılda yayınlanmış ve Türk felsefesinin gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. Seyyid Loğman’ın bu eseri, özellikle İslam felsefesi, mantık ve düşünce konularının üstün bir biçimde tartışıldığı bir ders kitabıdır. Bu iki eserin yanı sıra, XVII. Yüzyılın başlarında, Molla Fenari tarafından yazılan "Miftah-ül Kül" adlı felsefe kitabı da önemli bir ders kitabı olarak kabul edilmektedir. Bu kitap, Aşıkpaşazâde ve Seyyid Loğman’ın eserlerinden sonraki en önemli felsefe ders kitabı olarak kabul edilmektedir. Bu eser, Türk felsefesinin gelişiminin önemli bir adımını oluşturmuştur.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)