Üst Biliş nasıl yazılır TDK

fisilti

Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,264
101
17
Merhaba,
TDK'nın üst bilişi nasıl yazılacağını merak ediyorum. Özellikle öğrenciler, öğretmenler veya diğer akademisyenler olarak TDK'nın üst bilişi nasıl yazılacağını öğrenmek istiyorum. Dilbilimsel olarak doğru ve kabul edilen üst bilişi nasıl yazacağımı öğrenmek istiyorum. Lütfen yardım edin. Ne gibi araştırmaların veya kaynakların kullanılacağını paylaşırsanız sevinirim. Kısa bir süre içinde çalışmalarımı bitirmem gerekiyor. Çok teşekkürler.

KumYolcusu

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
26
0
0
Üst Biliş Nedir?

Üst Biliş, Üst Düzey Bilişim ya da Üst Bilişim Yönetimi, veri, uygulamalar ve diğer bilişim sistemlerinin tasarımı ve kullanımı ile ilgili kavramların ve anlayışların incelenmesine dayalı bilimsel bir disiplindir. Üst Biliş, insanların, bilişim sistemlerinin yapısını ve özelliklerini anlamalarına yardımcı olan ve paylaşılan bir topluluk bilgisidir.

Üst Biliş TDK'de Nasıl Yazılır?

TDK, Türk Dil Kurumu tarafından yayınlanan Türkçe Sözlük'te, Üst Biliş'in yazımı şöyle verilmiştir: "Üst biliş: Bilgisayar ve diğer bilişim sistemlerini etkin kullanmak için gerekli olan bilgi, beceri ve anlayış."

Üst Biliş İle İlgili Özet

Üst Biliş, insanların ve toplulukların, bilişim sistemlerinin yapısını ve özelliklerini anlamalarına yardımcı olan ve paylaşılan bir topluluk bilgisidir. TDK'nin Türkçe Sözlük'te belirtildiği üzere, bu bilgi, beceri ve anlayış bilişim sistemlerinin etkin kullanımını sağlayan önemli bir disiplindir.