Uyuyan hastalığı nedir

kizingucu

Yeni Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,323
100
0
Merhaba! Ben uyuyan hastalığı hakkında bilgi almak istiyorum. Uyuyan hastalığı nedir? Hangi belirtileri ortaya çıkarır? Hangi yaşlarda daha sık görülür? Uyuyan hastalığı tedavisinde hangi yöntemler kullanılır? Uyuyan hastalığının kötü etkileri nelerdir? Lütfen uyuyan hastalığı hakkında bilgi verebilecek olan herkesten yardım istiyorum. Çok teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,956
1,315
112
Uyuyan Hastalığı Nedir?

Uyuyan hastalığı, medikal olarak “narcolepsi” olarak adlandırılan ve nörobiyolojik bir hastalık olarak tanımlanan bir durumdur. Bu hastalık, beyin ve vücudun düzenli uyku ciklusunu bozarak günlük uyku düzeninin, uyku süresinin ve uyku kalitesinin önemli ölçüde bozulmasına neden olur. Uyuyan hastalığının temel özelliği, kişinin kontrolünü kaybetmesi, zaman zaman kendini düşük derecede uyku veya uykuda olduğu hissini vermesi ve birden uykuya dalmasıdır.

Uyuyan Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Uyuyan hastalığının önemli belirtileri, kısa süreli ani uykular (uyku hırsızlığı), gün içinde uyku hali (hipersomni), gün içinde uyku saldırıları (katapleksi), uyku kalitesinde bozulma ve uykuya dalma ile ilgilidir. Uyku hırsızlığı, birkaç saniyeden iki dakikaya kadar süren ani uykulara neden olur. Kişi, ani uykuya dalarken kendini uyku halinde hissedebilir veya kendini uyanıkken hissedebilir. Hipersomni, kişinin gün içinde uykuya dalma durumudur. Katapleksi, kişinin ani kuvvetsizlik veya hareketsizlik durumu gösterir. Uyku kalitesinde bozulma, kişinin uyku sırasında aralıklı uyanık kalmasıdır, bu da uykuya dalma becerisini azaltır.

Uyuyan Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Uyuyan hastalığının nedenleri halen tam olarak bilinmemektedir ancak genetik faktörler, ailesel geçiş veya beyin hasarı gibi geniş bir aralıkta faktörler etkilenebilir. Ailesel geçiş ile ilgili olarak, en çok bilinen durum, uyuyan hastalığının eğitimli bir aileden geçtiğidir. Beyin hasarı, bu hastalığı tetikleyen en önemli faktörlerden biridir. Beyin hasarı, kişinin beyninin çalışmasını ve uyku-uyanıklık ciklusunu etkileyen kimyasal değişiklikleri dolayısıyla uyuyan hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Uyuyan Hastalığının Tedavisi Nelerdir?

Uyuyan hastalığının tedavisi, hastanın şikayetleri ve genel durumuna göre değişebilir. Genel olarak, uyku düzeninin düzeltilmesi ve uyku eksikliğinin önlenmesi için uyku düzeni ve uyku rutinleri önerilir. Uyku eksikliği tedavisi, uyku düzeninin belirli bir düzen içinde tutulması ve uyku ilaçlarının kullanımını içerir. Uyku ilaçlarının kullanılması, kişinin uyku süresini kontrol etmesine yardımcı olur ve kişinin günlük hayatını daha rahat hale getirir. Ayrıca, uyuyan hastalığının tedavisi, psikoterapi, hipnoz, diyet ve egzersizleri içerebilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)