Vitiligo hastalığı tedavi edilmezse ne olur

mahkum

Tanınmış Üye
BaY
9 May 2021
1,423
116
62
Merhaba, benim adım Sıla ve son bir süredir Vitiligo hastalığı hakkında araştırma yapıyorum. Vitiligo hastalığının tedavi edilmezse ne olacağını merak ediyorum. Bu hastalığın belirtileri, tedavisi ve sebepleri hakkında çok fazla bilgiye sahip değilim. Bu konuda yardım edebilir misiniz?

Vitiligo hastalığı, ciltte soyulmuş alanların ortaya çıkmasına neden olan kronik bir cilt hastalığıdır. Bu hastalık, ciltteki melanin pigmentinin yok olmasının sonucunda ciltteki mikro alanların veya büyük alanların açık beyaz renkte kalmasının görülmesine neden olur. Bu hastalık, genetik veya çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkabilir.

Vitiligo hastalığı tedavi edilmezse, hastalık ilerleyecek ve hastanın ciltte daha fazla problemler yaşamasına neden olacaktır. Daha fazla beyaz alanlar oluşacak, hastalık o kadar ilerlediğinde cildin solmaya başlayabilecek ve cilt kurumasına neden olabilecek. Aynı zamanda, ciltteki beyaz alanlar UV ışınlarından daha fazla etkilenebilecek ve hasta, cilt kanseri riskiyle karşı karşıya kalabilecek.

Bunun yanı sıra, Vitiligo hastalığı tedavi edilmezse hasta fiziksel ve ruhsal olarak çok fazla etkilenecektir. Hasta, ciltteki beyaz alanlar sebebiyle çevresindekiler tarafından alay edilebilecek ve bu durum hastanın psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilecektir.

Bu nedenle, Vitiligo hastalığı tedavi edilmezse, hasta fiziksel ve ruhsal olarak çok fazla etkilenecek ve hastalık ilerleyecek. Bu konuda yardım edebilir misiniz? Lütfen bu konuda başka hastalarla konuşmak veya tavsiyeler almak için yardım isteyin.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)