Yuvar nedir TDK

mahkum

Tanınmış Üye
BaY
9 May 2021
1,423
116
62
Merhaba,

Soruma cevap aramak için bu forumu kullanıyorum. TDK'da yuvar nedir? ile ilgili bilgi edinmek istiyorum. Yuvarın anlamını, kökenini ve kullanım alanlarını öğrenmek istiyorum. Ayrıca, yuvarın ekonomik ve sosyal etkilerinden de bahsedebilirim.

Herhangi bir konuyla ilgili yardım almak için bu forumu tercih ediyorum çünkü farklı görüşleri inceleme fırsatım oluyor. Ayrıca, TDK'nın yuvar hakkında ne demek istediğini öğrenmek için konuyla ilgili uzmanların cevaplarını da okuyabilmek çok değerli.

Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Yuvar Nedir?

Yuvar (Yuvarlak) sözcüğü, İngilizce Round sözcüğünden dilimize geçmiştir. Yuvar, genel olarak dairesel veya yuvarlak bir şekle sahip olan nesne veya yapıları ifade etmek için kullanılır. Yuvar, özel olarak da matematiksel terim olarak kullanılır.

TDK'nın Yuvar Tanımı

Türk Dil Kurumu’nun (TDK) sözlüğünde, "yuvar" sözcüğünün tanımı şöyle verilmiştir: "Yuvarlak, dairesel; dairesel biçimde düzenlenmiş, ya da dairesel şekildeki".

Yuvarın Matematikteki Tanımı

Matematikte, yuvar çoklukların özel bir türüdür. Yuvar çokluklar, kesin bir sınırı olan veya sonsuz olan kümeler olarak tanımlanır. Yuvar çoklukları, çokluk teorisinde kullanılan bir kavramdır. Yuvar çokluklar, açık ve kapalı aralıklar oluşturmak için kullanılır. Bunlar, sıfır ve sonsuz arasındaki tüm reel sayıları içerir.

Yuvarın Diğer Alanlardaki Kullanımı

Yuvar, diğer alanlarda da kullanılır. Örneğin, bir yuvarın çizilmesi, bir tasarımın veya bir konseptin anlaşılmasını kolaylaştırabilir. Yuvar, aynı zamanda çizim ve tasarımlarda sıklıkla kullanılan bir şekildir.

Yuvarın Özellikleri

Yuvar, belirli özelliklere sahiptir. Bunlar, tek bir nokta etrafında simetrik bir şekilde düzenlenmiş olması, dairesel ve simetrik bir alan oluşturması, çevresine eşit mesafede olması, dairesel bir alanın çevresi ile eşit çember çizgisi çizilmesi ve dairesel bir alanın orta noktası ile eşit merkez çizgisi çizilmesidir.

Anahtar Kelimeler: Yuvar, TDK, Matematik, Çokluk, Alanlar, Özellikler.

• Love
Reactions: Dilan and Busra