1 hisse senedi nedirBIST 100 den çikarilan hisselere ne olur

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,875
1,314
112
1 Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi, alıcısına, şirketin sahibi olma hakkını vererek şirketin karından veya değer kazanmasından pay alma hakkı sağlayan bir finansal enstrümandır. Hisse senetleri, şirketin sahiplerinin ortaya koydukları varlıkların değerini temsil eder ve hisse senedi alan kişi şirketin sahibi olur. Hisse senedi, şirketin hisse senedi sahiplerine kar payı, temettü ve hisse senedi fiyatındaki artıştan pay alma hakları verir. Hisse senedi sahibi, şirketin hisse senedi piyasasında işlem gören fiyatındaki artıştan kar elde edebilir.

BIST 100 Endeksinden Çıkarılan Hisselerin Ne Olacağı?

BİST 100 endeksi, Türkiye'deki yatırımcılara 100 büyük şirketin hisse senedi fiyatlarının göstergesi olarak hizmet eder. BIST 100 endeksi, hisse senedi piyasasındaki BIST 100 hisse senedi fiyatlarının ortalamasından oluşur. BİST 100 endeksi, her yıl gözden geçirilir ve endeksin herhangi bir şirketinin BIST 100 endeksi kriterlerini sağlamıyorsa, hisse senedi endeksin dışına çıkarılır. BIST 100 endeksinden çıkarılan hisse senedi, BIST 100 endeksi dışında kalır ve BIST 100 endeksinin değerindeki artıştan faydalanamaz. Ancak, çıkarılan hisse senedi hala borsada işlem görmekte ve şirketin kar payı, temettü payı ve hisse senedi fiyatındaki değişikliklerden kar elde edebilir.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü