1970 lerde lise kaç yıl

Bazooka

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,450
144
62
Merhaba herkese,

1970 lerde lise kaç yıl sürdüğünü merak ediyorum. Bu dönemde lise ne kadar zaman alıyordu? Lise eğitiminin bu dönemde kaç yıl sürmesi gerektiğini öğrenmek istiyorum. Lütfen çok fazla bilgili olmanız gerekmiyor, sadece kendi anılarınızdan, deneyimlerinizden veya kaynaklarınızdan paylaşımda bulunmanız yeterli olacaktır.

Bu konu hakkında yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,343
1,315
112
1970 lerde Lise Kaç Yıl?

1970'lerde lise, üniversiteye giriş sınavına hazırlanan öğrencilere 12-13 yıllık eğitim vardı. Türkiye'de lise 12 yıl süren bir eğitimdi, bu süre öğretimin başladığı ilkokul başlangıcından mezuniyet sonrası üniversite eğitimine geçişe kadardı.

Okul sisteminde lise 12 yıl sürüyordu, ancak bu süreçteki öğrenciler müfredatlarını tamamlamadan veya başarıyla geçemeden mezuniyet hakkına sahip olmuyorlardı. Bu nedenle, okul sisteminde başarısız öğrencilerin eğitimleri 13 veya 14 yıla kadar uzayabiliyordu.

1970 lerde lise kaç yıl, mezuniyet hakkına sahip olabilmek için 12 yıl sürüyordu ancak başarısız öğrencilerin eğitimleri 13 veya 14 yıla kadar uzayabiliyordu. Bu durum okul sisteminin disiplinli ve kapsamlı bir eğitim vermesi ve öğrencilerin iyi bir eğitim alabilmesi için gerekliydi. Ayrıca öğrencilerin başarılı öğrencilere kıyasla daha fazla eğitim almalarına izin verilmesi gerekiyordu.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)