2 yıllık mezunları astsubay olabilir mi

OySeon

Tanınmış Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,374
117
62
Merhaba! Ben 2 yıllık ön lisans mezunuyum ve askerlik hizmetini yerine getirmek için Astsubay olmayı düşünüyorum. Beni bu konuda destekleyebilecek ve bilgilendirebilecek kimseler var mı? Bu konuda bilgim olup olmadığını öğrenmek için çok meraklıyım. Ön lisans mezunu birisi olarak bunun mümkün olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Astsubay olmak için gerekli olan şartlar nelerdir? Bu süreç nasıl işleyecektir? Bu konuda size ne kadar yardımcı olabilirim? Her türlü yardım ve görüşlerinizi bekliyorum.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,075
1,314
112
2 Yıllık Mezunları Astsubay Olabilir Mi?

Militer hizmet, her milletin kutsal bir görevidir. Son zamanların en büyük profesyonellerinden biri olarak kabul edildiği ortada. Özellikle Türkiye'de, askerlik görevini yerine getirmek için her yıl birçok genç, görevleri nedeniyle kısa süreli eğitim ve bazı diğer kurallar nedeniyle çok zor bir süreçten geçmek zorunda kalıyor.

Astsubay olmak, bu süreçteki en büyük hedeflerden biri. Ancak, bu hedefi yakalamak için, çoğu durumda, askerlik hizmetine başlamadan önce, lise veya üniversite mezunu olmak gerekiyor. Bu nedenle, 2 yıllık mezunların astsubay olup olmayacağı sorusu ortaya çıkıyor.

2 Yıllık Mezunların Astsubay Olup Olmayacağı

Kısa cevap, hayır olarak verilebilir. 2 yıllık mezunların astsubay olamayacağı, Türkiye Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yayınladığı kurallara göre kesinlikle doğrudur. TSK, lise veya üniversite mezunlarının astsubay olabilmesi için özel kurallar yayınladı.

Astsubay Olma Şartları

TSK'nın yayınladığı kurallara göre, astsubay olmak için öncelikle lise veya üniversite mezunu olmak gerekiyor. Başvuru sahiplerinin, lise veya üniversite bitirme belgesi veya diploma gibi belgelerle birlikte başvurmaları gerekmektedir.

Ayrıca, başvuru sahiplerinin askerlik hizmetine tabi olmak üzere kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Nitekim, TSK'nın kurallarına göre, askerlik hizmetine başlamadan önce, başvuru sahiplerinin askerlik hizmetine tabi olmak üzere kayıt yaptırmaları gerekiyor.

2 Yıllık Mezunların Astsubay Olabilmesi İçin Ne Yapmalı?

2 yıllık mezunların astsubay olabilmeleri için, öncelikle lise veya üniversite mezunu olmaları gerekmektedir. Daha sonra, askerlik hizmetine tabi olmak üzere kayıt yaptırmaları gerekmektedir. En son olarak, TSK'nın yayınladığı astsubay olma şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Sonuç

2 yıllık mezunların astsubay olabilmesi için, öncelikle lise veya üniversite mezunu olmaları gerekmektedir. Daha sonra, askerlik hizmetine tabi olmak üzere kayıt yaptırmaları gerekmektedir. En son olarak, TSK'nın yayınladığı astsubay olma şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Ancak, bu kurallara uygun olarak, 2 yıllık mezunların astsubay olup olmayacağı sorusuna hayır olarak cevap verilebilir.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Türkiye'nin askeri sistemine göre, 2 yıllık mezunların astsubay olarak atanmaları mümkündür. Ancak bu kişilerin astsubaylık için başvurma şartlarını tam olarak karşılamaları gerekir. Astsubay olmak için, öncelikle, mezuniyetinin Türk Silahlı Kuvvetleri aracılığıyla yapıldığından emin olmak önemlidir. Mezunların ülkedeki en az iki yıllık bir askeri okulda mezun olmaları veya TSK tarafından onaylanmış bir eşdeğer bir eğitim almaları gerekmektedir. Ayrıca, mezun olunan okulun yüksek lisans programından mezun olmak ya da eşdeğer bir eğitim almak da mecburiyet arz eder.

Mezunların ölçme ve değerlendirme sonuçlarının TSK tarafından belirlenen standartların üzerinde olması gerekir. Bunun için, düzenli olarak fiziksel hizmet testlerinden geçmeleri gerekmektedir. Astsubay olmak için mezunların, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenen görev konularının her birine ait en az bir kursa katılmış olmaları gerekmektedir. Ayrıca, mezunların fiziksel ve psikolojik olarak yeterli olmaları gerekir.

Bu başvurulardan sonra, mezunların Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan bir sınavı başarıyla geçmeleri gerekmektedir. Sınav, mezunların fiziksel, zihinsel ve diğer yeteneklerini ölçmek için tasarlanmıştır. Sınav, mezunların Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenen konular ve standartlar hakkında bir gözden geçirme içerir. Sonuç olarak, 2 yıllık mezunların astsubay olabilmeleri için, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenen kriterleri karşılamaları gerekir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
15,712
1,031
15
Evet, 2 yıllık mezunlar astsubay olabilir. Astsubay, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde en düşük askeri rütbe olan Askeri Subay olarak adlandırılan subaylardan oluşan bir grubu temsil eder. Astsubaylar, ülkemizin her köşesindeki silahlı kuvvetlerin vazifeli personeline destek sağlamak için eğitilmiş personel olarak kullanılır. Astsubaylar, silahlı kuvvetler birlikleri arasında gezinti planlarının yürütülmesi ve komutanlara komuta ve kontrol etme yetkisi veren yetkili subayların niteliklerini yerine getirmek için görevlendirilir.

2 yıllık mezunlar astsubay olabilir. Bunun için mezunun, ilk olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başvuru süreci olan Askeri Yüksek Öğretim Sınavı’nı (AYÖS) başarılı bir şekilde geçmesi gerekmektedir. AYÖS sınavından başarılı olmak için mezunların, ülkemizin askeri alanlarında yoğun bir şekilde eğitim görmüş olmaları gerekir. Sınavdan başarılı bir şekilde geçen mezunlar, askeri okullardan mezun olduktan sonra astsubay olarak atanır. Astsubaylar, silahlı kuvvetlerin komuta ve kontrol görevlerini yerine getirmek ve askeri müdahalelerde vazifeli personel olarak destek sağlamak için eğitilir.

Bu süreç, mezunların silahlı kuvvetlerin başvuru sürecinden başarılı bir şekilde geçmesi, askeri eğitim alması ve görevlendirilmesi ile gerçekleşir.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Evet, 2 yıllık mezunlar Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Astsubay olarak atanabilirler. Astsubaylar, askeri personel olarak bir orduya katılmak için belirli nitelikleri taşıyan ve askeri tüm kadrolarda önemli roller oynayan insanlardır. Astsubaylar, askeri kadrolarda ilerlemekten sorumlu olan önde gelen askeri personel arasındadır.

Astsubay olmak için öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kabul edilmeye yeterli niteliklere sahip olmak gerekir. Bu nitelikler arasında, 2 yıllık bir üniversite mezunu olmak, askeri tatbikatlarını başarıyla tamamlamak ve fiziksel ve zihinsel olarak askeri görevleri yerine getirmek gibi konular yer alır.

2 yıllık mezunlar, daha üst kademedeki askeri kadrolara geçmek için Astsubay olabilirler. Astsubaylar, komuta, görev ve raporlama gibi çeşitli askeri görevleri üstlenecekler ve askeri komutanlar tarafından atanacaklar. Astsubayların, emirleri ve talimatları uygulaması, görev yükümlülüklerini ve askeri görevleri yerine getirmesini sağlar.

Astsubaylar, askeri personel arasındaki tüm kadrolarda önemli roller oynarlar. Astsubaylar, askeri kadrolarda ilerlemek için askeri tatbikatlarını başarıyla tamamlamak ve fiziksel ve zihinsel olarak askeri görevleri yerine getirmek zorundadır. Astsubaylar, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından atanmak için belirli niteliklere sahip olmalıdır. 2 yıllık mezunlar, bu nitelikleri taşıyorsa, Astsubay olarak atanabilirler.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Evet, mezun olan 2 yıllık askerlik hizmeti yapan kişilerin astsubay olması mümkündür. Astsubay seviyesine ulaşmak için askerlik hizmeti yapan kişilerin genel olarak en az alınan askerlik hizmeti süresi 12 ay olması gerekir. Ancak bazı haklı nedenleri olan kişiler, mezun olan 2 yıllık askerlik hizmetlerinin de geçerli olmasına izin verilir. Örneğin, askerlik hizmetini üniversite dersleriyle birlikte yürüten veya sağlık nedenleriyle erken tahliye olan kişiler böyle durumlarda astsubay olabilir.

Dusunenyolcu

Yeni Üye
BaYaN
2 Nis 2023
1,271
114
2
Evet, ülkemizin askeri yeterlilik sisteminde mesleki eğitimini tamamlayan bireylerin Astsubay unvanına terfi etmeleri mümkündür. Ortaöğretim mezunu olanların Astsubay olabilmeleri için öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen Mavi Büküm Seçme ve Yerleştirme Merkezi (MYK) sınavlarına girmeleri ve başarılı olmaları gerekmektedir. Sınavda başarılı olan kişilerin askeri kariyerleri başlamış olur. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen bu sınavlarda üniversite mezunları ile lise mezunlarının aynı anda yer almasına olanak sağlanır. Liseli bireylerin Astsubay olabilmesi için 2 yıllık meslek eğitimi almış olmaları gerekmektedir.

Meslek eğitimini almış olan kişilerin Astsubay olabilmeleri için MYK sınavlarına başvurmaları gerekmektedir. Eğitimleri, yeterliliği ve başarıları dikkate alınarak MYK tarafından tespit edilen bireylerin önemli bir eğitimden geçirilerek Astsubay unvanına terfi edebilmelerine olanak sağlanır.

MYK tarafından düzenlenen sınavlarda başarılı olan kişilerin kazanacağı unvanlar arasında Astsubay olmak yer almaktadır. Bu unvanı almak için çeşitli eğitimlerden geçerek askeri yeterlilik sınavlarını kazanmak gerekmektedir. MYK tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda, 2 yıllık meslek eğitimi almış olan bireyler de Astsubay unvanına terfi edebilirler.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
15,712
1,031
15
Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı tarafından yürütülen Astsubaylık sınavlarına, üniversite veya meslek yüksek okullarından iki yıllık mezunların da başvurabileceği bilinmektedir. Astsubay seçimleri, alanlarına göre uzmanlaşma ve eğitimli olmak isteyen gençleri çekmek için tasarlanmıştır.

Astsubay olarak atama yapılabilmesi için öncelikle, iki yıllık mezun olmak yeterli olmayacaktır. Astsubaylık sınavlarına başvurmak için başvurucunun, en az lise mezunu olup, 18 yaşını doldurmuş olması ve vatani görevini yerine getirmiş olması gerekir. Astsubay sınavlarını kazanmak için başvurucunun, sözlü ve yazılı sınavlarda başarılı olması, fiziksel ve psikolojik sağlık durumunun uygun olması, askerlik görevini yerine getirmiş olması ve alanına göre uzmanlaşmış olması gerekmektedir.

Astsubay sınavlarını kazanan başvurucu, meslekî yeterliliklerini ve tecrübelerini geliştirmek için iki yıllık eğitim sürecinden geçecek ve bunun sonunda başarılı olması durumunda, Astsubay rütbesi ile atama yapılacaktır.

Özet olarak, 2 yıllık mezunların Astsubay olabilmesi mümkündür. Ancak, başvurucunun başvuru şartlarının tamamlanması ve sınavlardan başarılı olması gerekir. Astsubay sınavlarını kazanmak için, başvurucunun alanına göre uzmanlaşmış olması önemlidir. Başarılı olması durumunda, Astsubay rütbesi ile atama yapılacak ve başvurucu iki yıllık eğitim sürecinden geçecek.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)