A posteriori nedir kısaca felsefe

TheZenith

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,306
107
62
Merhaba arkadaşlar,

A posteriori kavramı hakkında felsefi anlamını öğrenmek istiyorum. Bu konu hakkında bir fikir edinmek istiyorum. Özellikle neden bu kavramın öneminin olduğu ve felsefeyle nasıl bağlantılı olduğu hakkında bilgi almak istiyorum.

Bilim, felsefe ve mantık alanında uzman olan herhangi biriniz varsa, lütfen bu konu hakkında bilgilerinizi paylaşın ve açıklayın. Aynı zamanda, bu konu hakkında daha fazla araştırma yaparken hangi kaynaklara gittiğinizi ve bilimsel çalışmalarınızda önemli olduğunu düşündüğünüz diğer kaynakları önerin.

Şu anki anlayışım ne olursa olsun, sevgiyle ve saygıyla herkesin katkılarını bekliyorum.

Teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
A Posteriori Nedir

A posteriori, latince'den türetilmiş bir terim olup, verilen bilgiler ve deneyimlerden çıkarılan kesin bilgileri tanımlar. Felsefede, a posteriori bilgiler, bireyin yaşadığı deneyimlerden ve gözlemlerinden çıkarılan ve kesinlik kazanan bilgilerdir. A posteriori bilgiler, diğer bilgilerle karşılaştırıldığında, daha gerçek bilgileri ifade eder.

A Posteriori Nedir Felsefe Açısından?

Felsefe açısından, a posteriori bilgiler, kişisel deneyimler ve gözlemlerden çıkarılan ve kesinliğe ulaşan bilgilerdir. A posteriori, aynı zamanda, insanların deneyimleri ve gözlemleri üzerinden çıkarılan ve kesinliğe ulaşan bilgilerin genel bir tabiridir. Felsefede, a posteriori bilgiler, bilinmeyenlerin keşfedilmesinde önemli bir rol oynar ve insanların düşüncelerini oluşturmalarını sağlayan bilgilerdir.

A Posteriori ve A Priori Arasındaki Fark

A posteriori ve a priori arasındaki fark, bilgilerin nasıl elde edildiğidir. A posteriori bilgiler, deneyim ve gözlemlerden çıkarılan bilgilerdir. Bu bilgiler, kişinin deneyimleri ve gözlemleri üzerinden elde edilir ve kesin bilgileri ifade eder. A priori bilgiler ise, akıl yürütme ve mantık kullanarak elde edilen bilgilerdir. Bu bilgiler, teorik ve öznel olarak kabul edilir.

Sonuç

A posteriori, kişinin deneyimleri ve gözlemleri üzerinden elde edilen ve kesin bilgileri ifade eden bir terimdir. Felsefe açısından, a posteriori bilgiler, insanların düşüncelerini oluşturmalarını sağlayan bilgilerdir. A posteriori ve a priori arasındaki fark, bilgilerin nasıl elde edildiğidir. A posteriori bilgiler, deneyim ve gözlemlerden çıkarılan bilgilerdir ve kesin bilgileri ifade ederken, a priori bilgiler ise akıl yürütme ve mantık kullanarak elde edilen bilgilerdir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)