Akşam üstü nasıl yazılır TDK

DenizSiyahi

Üye
BaY
1 May 2023
1,324
109
15
Merhaba herkese,

Akşam üstü nasıl yazılır TDK'da sormak istiyorum. Dilbilimciler ve diğer dil uzmanları, bu kelime hakkında bilgi edinmek istiyorum. Akşam üstünün doğru yazımını öğrenmek istiyorum. Lütfen bana yardım edin ve daha önce sormuş olanların gönderdiği cevaplara da dikkat edin.

Çok teşekkür ederim.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,052
1,247
112
Akşam üstü Nasıl Yazılır?

Günün son saatlerine gelindiğinde, akşam üstü kısmında pek çok insanın dikkatini çeken birçok konu vardır. Akşam üstünün nasıl yazılacağı hakkında Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından çıkarılan kurallar vardır. Akşam üstünün nasıl yazılacağı hakkında TDK tarafından çıkarılan kuralların incelenmesi ve uygulanması, günlük yaşamda kullanılan dilin daha doğru kullanılmasını sağlayacaktır.

TDK Kurallarına Göre Akşam üstü Yazımı

TDK, akşam üstünün "Akşamüstü" şeklinde yazılması gerektiğini belirtmektedir. Akşam üstünün baş harfi "A" olarak yazılır ve sonu da "üstü" olarak yazılır. Akşam üstünün yazımından önce kullanılan "akşam" kelimesinin baş harfi "A" olarak yazılır ve sonu da "m" olarak yazılır. Akşam üstünün yazımının baş harfi büyük olarak kullanılır ve sonu küçük olarak yazılır.

Akşam üstünün Diğer Yazım Şekilleri

Akşam üstünün diğer yazım şekilleri arasında "akşamüstü", "aksamustu" ve "aksamustu" şeklinde yazılabileceği de söylenebilir. Ancak, TDK tarafından önerilen ve kabul edilen akşam üstünün yazım şekli "Akşamüstü" şeklinde yazılmalıdır.

Sonuç

TDK tarafından çıkarılan akşam üstünün yazım kurallarına göre akşam üstünün "Akşamüstü" şeklinde yazılması gerektiği söylenebilir. Akşam üstünün baş harfi "A" olarak yazılır ve sonu da "üstü" olarak yazılır. TDK tarafından önerilen ve kabul edilen akşam üstünün yazım şekli "Akşamüstü" şeklinde yazılmalıdır.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Akşam üstü, günün geç saatleri arasında yer alan dönemdir. Gün batımından yoğun trafiğin başlamasına, gece aktivitelerinin başlamasına kadar olan süreç akşam üstü olarak adlandırılır. Akşam üstünün bazı özellikleri, günün kalabalık olduğu, sokak ve caddelerin günün en hareketli dönemlerinden biri olduğu ve insanların her yöne hareket ettiği saatlerdir. Akşam üstünün diğer özelliği, günün geri kalanı için yaşamsal önemi olan planların çoğunun yapıldığı zaman dilimidir. Çoğu insan akşam üstünü günün sonuna kadar kalan vakit olarak değerlendirir ve bu zamanda yapılacak işlerini bitirmeye çalışır. Akşam üstünün diğer özellikleri arasında, etkinliklerin yoğunlukla gerçekleştiği bir dönem olduğu ve bazı kültürlerde akşam yemeğinin tüketildiği zaman dilimi olarak kabul edildiği söylenebilir.